Biome platobné možnosti

Koreň horca - zdravotné prínosy

Horec, jednu z „horkých“ bylín, využívajú bylinkári na podporu funkcie pečene už viac ako dvetisíc rokov. Jeho meno, Gentius (Gentius = horec), bolo zvolené ako pocta asýrskemu kráľovi, ktorý podľa všetkého objavil, že má bylinka posilňujúce vlastnosti. Túto rastlinu ľudia používali na ošetrenie rán a ako prírodnú protilátku či protijed na rôzne typy jedov. Tradiční ľudoví liečitelia verili, že koreň horca môže zlepšiť tráviaci proces stimulovaním toku slín, žlče a žalúdočných kyselín, ak teda bylinu užijete pred jedlom. V stredoveku bol používaný ako protijed pri niektorých jedoch.

Dnes sa využíva hlavne na ochranu pečene, na stimuláciu jej funkcií, na pomoc pri regenerácii jej buniek a tiež na zvýšenie prietoku žlče. O horci sa tiež vie, že potláča rast vírusov, ktoré majú vplyv na pečeň. Pre bylinkárov by to nemalo byť žiadnym prekvapením, pretože horec sa po stáročia používal na podporu apetítu, na zlepšenie celkového trávenia, aj na liečbu rôznych gastrointestinálnych problémov ako je hnačka, pálenie záhy, bolesti brucha a zvracanie.

Horec tiež pomáha zlepšiť celkový zdravotný stav obličiek. Pomáha pri detoxikačnom procese, zameriava sa na odstránenie škodlivých látok z tela. Samotný koreň má aj dezinfekčné vlastnosti, čo pomáha pri odbúravaní mikroorganizmov, ktoré sa môžu nachádzať v tráviacom trakte. Bylinka bola dokonca využívaná na pomoc pri odstraňovaní parazitických červov z čriev.

Táto bylinka nepomáha iba tráviacemu traktu a pri problémoch s pečeňou. Horec sa hojne využíva aj na liečbu anémie, a to vďaka schopnosti stimulovať tráviaci trakt, ktorý následne dokáže oveľa jednoduchšie vstrebávať železo a iné živiny. Koreň horca má aj výrazné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú telu bojovať s voľnými radikálmi. A navyše, koreň sa používal aj na urýchlenie rekonvalescencie kvôli jeho schopnosti zvýšiť energetické hladiny a pomôcť aktivovať funkcie mnohých telesných systémov.

Koreň sa využíva aj na liečbu nachladnutia a teploty, poskytuje tiež úľavu pri bolesti v krku. Možno ho použiť na ošetrenie svalových kŕčov, tiež pri bolestiach hlavy a blúznení. V tradičnej bylinnej medicíne sa používa na liečbu fyzického a psychického vyčerpania.

Ak máte problémy so zlou cirkuláciou, môže vám táto bylinka tiež pomôcť. Dokáže totiž vzpružiť a posilniť krv a zlepšiť krvný obeh vo všetkých častiach tela. Využíva sa aj na pomoc pri únave. Z celkového hľadiska horec prečisťuje a údajne posilňuje celý ľudský organizmus.

Čo je ešte zaujímavé, horec nie je iba liečivou bylinkou. Môžete ho nájsť v niektorých jedlách a nápojoch, v niektorých výrobkoch proti fajčeniu. Býva tiež prísadou v kozmetických prípravkoch.

Koreň horca má rôzne účely využitia, používa sa napríklad ako:

  • lokálny prostriedok na rany,
  • liečba anorexie,
  • prípravok na zmiernenie nadúvania,
  • prípravok na zmiernenie pálenia záhy,
  • prípravok na zmiernenie nevoľnosti,
  • ošetrenie podráždeného žlčníka alebo pečene,
  • prípravok na posilnenie celkového kardiovaskulárneho systému,
  • prípravok na stimuláciu metabolizmu,
  • liečba na vyváženie sekrécie hormónov štítnej žľazy,
  • liečba malárie.

Výživové doplnky s obsahom koreňa horca možno dostať vo forme čaju, výťažku, tinktúry a prášku. Je však dôležité poznamenať, že je horec „liečivou“ bylinkou a nemal by sa používať dlhšie ako tri týždne v kuse, inak by mohol organizmus až nadmerne stimulovať. Stačí dvojtýždňová prestávka a potom ho možno začať znovu používať.

Súvisiace produkty