Úvod > > Goji dodáva energiu a pocit šťastia: štúdia

Goji dodáva energiu a pocit šťastia: štúdia

Konzumáciou goji počas dvoch týždňov sa zlepší nielen celkový pocit pohody, ale aj fungovanie gastrointestinálneho traktu. To aspoň tvrdí nová klinická štúdia.

Časopis Journal of Alternative and Complementary Medicine publikoval štúdiu kontrolovanú placebom, s náhodným výberom testovaných. Táto štúdia má byť prvou, ktorá sa vykonala mimo Číny a ktorá potvrdzuje všeobecný pozitívny dopad konzumácie goji.

Podľa výsledkov štúdie, ľudia, ktorí užívali goji počas 14 dní, udávali nárast energie, zlepšenie kvality spánku, duševnej ostrosti, pokoja a duševnej spokojnosti, rovnako ako zlepšenie pravidelnosti gastrointestinálnych funkcií.

Goji, alebo inak lyceum barbarum, sa v Ázijských krajinách ako je Čína, Kórea a Japonsko, využíva už vyše 2500 rokov, práve vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na zdravie, hlavne pokiaľ ide o starnutie, správne fungovanie zraku, obličiek a pečene.

Metodológia

Štúdie sa zúčastnilo 35 osôb. Pri všetkých zúčastnených sa jednalo o zdravých dospelých, boli náhodne zaradení buď do goji skupiny alebo do placebo skupiny.

Zúčastnení sa najskôr podrobili dvojtýždňovej „očiste“, počas ktorej nesmeli konzumovať žiaden produkt či výživový doplnok, energetický nápoj alebo zelený čaj s obsahom goji.

Následne, počas ďalších 14 dní, užívali buď placebo produkt alebo goji, a to každý deň po raňajkách.

Účastníci testu vyplnili na začiatku aj na konci testovacieho obdobia dotazník, kde hodnotili na stupnici od 0 do 5 svoje všeobecné pocity spokojnosti, neurologické a psychologické zvláštnosti, problémy týkajúce sa čriev a žalúdka, pohybového ústrojenstva a srdca a ciev, prípadne ďalšie nepriaznivé efekty.

Výsledky

Podľa autorov štúdie boli zistené „podstatné rozdiely“ medzi prvým a pätnástym dňom v skupine konzumujúcej goji.

Respondenti udávali „podstatný nárast“ ich športovej výkonnosti, kvality spánku (80% udávalo zlepšenie spánku). Podstatne sa zlepšila aj schopnosť sústredenia sa a celkový vnútorný pokoj. Približne 50-60% osôb z goji skupiny udávali pocity dobrého zdravia, spokojnosti a šťastia.

Asi 50% tvrdilo, že sa cítia menej unavení, majú počas celého dňa viac energie a zvýšila sa ich športová výkonnosť.

Ďalšie, ústne tlmočené, efekty na goji skupinu, zahŕňali zníženie menštruačných bolestí u niektorých žien, nárast sexuálnej aktivity a výkonu, zlepšenie kvality pleti a tvrdšie nechty.

Placebo skupina udala počas 14 dennej periódy dve štatisticky významné zmeny. Pálenie záhy a pocity šťastia.

Podľa autorov výsledky „jasne dokazujú“ udávané výhody konzumácie goji. Autori tiež navrhujú uskutočnenie ďalších výskumov, aby sa potvrdili a rozšírili znalosti o pozitívnych zdravotných dopadoch goji.

Bez hodnotenia

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.