Biome platobné možnosti

Rast vlasv a proteíny

Bohaté, pevné, žiarivé vlasy si vyžadujú správnu starostlivosť. Nepatrí sem iba pravidelné umývanie a strihanie, ale tiež zdravé stravovanie. Strata vlasov a celkovo redšie vlasy môžu byť výsledkom mnohých faktorov. Môže ísť napríklad o nesprávny jedálniček s nedostatočným príjmom proteínov, čiže bielkovín. Stáva sa to hlavne počas nárazových diét. Pritom k rastu zdravých vlasov vám môže dopomôcť zdravá, vyvážená strava, v ktorej nechýbajú všetky možné formy proteínov, či už živočíšnych alebo rastlinných.

Množstvo proteínov

Ak podľa odborníkov nedostáva vaše telo dostatok proteínov zo stravy, spustí racionalizačný proces a začne s obmedzeným využívaním tých zásob, ktoré má k dispozícii. Potenciálne je teda možné, že sa v rámci týchto opatrení rozhodne telo pozastaviť či obmedziť rast vlasov. To znamená, že vlasy postupne zostarnú, časom zostanú krehké a bude na nich vidno akási celková únava. Ak u vás pokračuje znížený príjem proteínov, povedzme dva až tri mesiace, začnete na sebe badať úbytok vlasov. Odporúčaný je pritom denný príjem proteínov na úrovni 45 až 55 gramov.

Plody mora

Aby ste z plodov mora vyťažili požadovaný podiel proteínov, mali by ste ich za týždeň zjesť minimálne 200 g. Pod plodmi mora sa v tomto kontexte myslia hlavne tie s obsahom tuku, teda krevety, losos, tuniak. Sú bohaté na omega-3-mastné kyseliny, esenciálne kyseliny, ktoré vaše telo nedokáže vytvoriť. Ako bonus k hydratácii vlasov a zachovaniu pevných vlasov, dokážu pomôcť pri zmiernení depresií a výkyvov nálad. Tiež znižujú riziko srdcových ochorení a artritídy. 85 gramová porcia lososa obsahuje 5,4 gramov tuku, z toho 2,2 gramu tvoria omega-3-polynenasýtené tuky.

Proteíny bohaté na železo

Mnohé potraviny s obsahom proteínov, či už živočíšne alebo rastlinné, sú zároveň bohatými zdrojmi železa. Železo je pre rast vlasov podstatné. Jeho nedostatok môže viesť k dlhodobej strate vlasov. Železo pomáha telu aj pri tvorbe červených krviniek a je zodpovedné za tvorbu hemoglobínu a myoglobínu. Medzi potraviny bohaté na železo patria strukoviny, červené mäso (najmä hovädzie), ale aj hydina s tmavým mäsom a niektoré morské plody. 80 gramová porcia chudého mäsa obsahuje 1,56 miligramov železa, zatiaľčo 80 gramová porcia lososa obsahuje iba 0,68 miligramov. Takáto porcia hovädziny poskytuje 8,6 až 19,6% denného odporúčaného príjmu železa. V prípade lososa je to iba 3,8% až 8,5% odporúčaného denného príjmu.

Proteíny bohaté na vitamín A

Inak ako pri ostatných živinách, práve príliš veľa vitamínu A môže mať za následok zlú kvalitu vlasov. Ak má telo priveľa vitamínu A, prestanú vaše vlasy rásť. Ako vitamín rozpustný v tuku, ak je ho nadbytok, ukladá sa v tele. Odporúčaný denný príjem vitamínu A je 700 až 1300 mikrogramov denne. Najvyššie koncentrácie vitamínu A sú v pečeni a rybom oleji, vrátane celých rýb, napríklad losos. 80 gramová porcia hovädzej pečene pokrýva vyše 400 percent dennej hodnoty, pričom losos má iba 4% dennej hodnoty. Obe hodnoty vychádzajú z diéty s dennými príjmom 2000 kalórií. Ak pravidelne jete hovädziu pečeň, alebo užívate výživové doplnky s obsahom vitamínu A, sledujte si príjem vitamínu A, aby ste sa uistili, že ho nemáte priveľa a nebojkotujete rast svojich vlasov.

Súvisiace produkty