Biome platobné možnosti

Žerucha, protirakovinová superpotravina

Denná konzumácia žeruchy môže podstatne zredukovať poškodenie DNA krvných buniek, ktoré je považované za dôležitý spúšťač rozvinutia rakoviny. Podľa výskumov pomáha denná konzumácia žeruchy tiež zvýšiť schopnosť buniek odolať ďalšiemu poškodeniu DNA spôsobenému voľnými radikálmi.

Testov sa zúčastnilo 30 zdravých mužov a 30 zdravých žien (vrátane 30 fajčiarov). Jedli 85 gramový balíček čerstvej žeruchy, a to každý deň počas 8 týždňov. Najväčšiu zmenu k lepšiemu bolo vidno u fajčiarov. Mohlo by to odrážať väčšiu toxickú záťaž alebo oxidatívny stres medzi fajčiarmi. U fajčiarov boli tiež hneď na začiatku štúdie zistené v porovnaní s nefajčiarmi výrazne nižšie hladiny antioxidantov.

Podľa odborníkov bol projekt najvýznamnejší v tom, že populačné štúdie síce dokazujú súvis medzi vyšším príjmom kapustovej zeleniny, kam patrí aj žerucha, a znížením rizika vzniku viacerých druhov rakoviny. Tieto štúdie ale neposkytujú priamu informáciu o kauzálnych vplyvoch. Čo teda robí projekt unikátnym je fakt, že zahŕňa ľudí, ktorí jedli žeruchu v ľahko dostupnom a dosiahnuteľnom množstve. A bolo možné odsledovať dopad, ktorý by to mohlo mať na známe biomarkery rizika rakoviny, ako je poškodenie DNA. Väčšina doteraz realizovaných štúdií totiž vychádzalo z testov vykonávaných v skúmavkách alebo na zvieratách, s chemickými látkami derivovanými z kapustovej zeleniny.

Poškodenie DNA krvných buniek je indikátorom rizika vzniku rakoviny po celom tele. Výsledky podporujú teóriu, že konzumácia žeruchy súvisí s celkovým znížením rizika rakoviny na rôznych miestach po tele. Podstata testovanej skupiny tiež značí, že sú výsledky aplikovateľné na celkovú populáciu, ktorá sa stravuje normálne.

Jednoduchá zaslepená, randomizovaná skrížená štúdia zahŕňala dobrovoľníkov vo veku 19 až 55 rokov. Dobrovoľníci jedli denne jednu porciu žeruchy ako doplnok svojej bežnej dennej stravy.

Kľúčové zistenia ohľadom žeruchovej diéty

  • výrazné zníženie poškodenia DNA lymfocytov (bielych krviniek) o 22,9 percent,
  • zníženie poškodenia DNA lymfocytov (bielych krviniek), keď bola vzorka vystavená voľným radikálom vygenerovaným peroxidom vodíka, a to o 9,4%,
  • zníženie hladín krvných triglyceridov, v priemere o 10%,
  • výrazný nárast krvných hladín luteínu a betakaroténu, ktoré sú antioxidantmi, o 100% a 33% (vyšší príjem luteínu bol tiež spájaný s nižším výskytom ochorenia oka, ako je katarakt a makulárna degenerácia).

Priemerný príjem konzumnej vlákniny, vitamínu C, vitamínu E, kyseliny listovej a betakaroténu bol výrazne vyšší počas žeruchovej fázy štúdie.

Už v roku 2006 ukázala jedna štúdia, že žeruchový extrakt má prínosný vplyv na „inicializáciu“ poškodenia DNA, ktoré vyvoláva vytváranie rakovinových buniek, „proliferáciu“ alebo nekontrolovaný rast rakovinových buniek a „metastázy“, šírenie rakovinových buniek. Toto sú tri kľúčové stupne karcinogenézy, procesu, ktorý ústi do rakoviny. Žeruchový extrakt tiež preukázateľne spúšťa bunkovú smrť rakovinových buniek, proces známy ako apoptóza.

Súvisiace produkty