biome.sk
biome.sk
  1. Biome
  2. /
  3. Odborné články
  4. /
  5. Detox organizmu

Zdravotné prínosy probiotík

Aktualizované: 30-05-2020 forum Diskusia 0
Prejsť na súvisiace produkty

Acidophilus a iné probiotiká opakovane demonštrovali, že v ľudskom tele pomáhajú udržať gastrointestinálne zdravie, a sú teda kľúčovými prvkami nášho celkového zdravia a celkovej spokojnosti. Platí to najmä ak vezmeme do úvahy, že mnoho našich bežných chronických ochorení začína v tráviacom systéme. A tiež ak si uvedomíme, koľko ľudí trpí na problémy spojené so žalúdkom a črevami, čo je stav, ktorý znižuje celkové hladiny dobrých baktérií v tele.

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú pri podaní v primeranom množstve pre zdravotný stav hostiteľa prínosné. Jednoducho povedané, probiotiká sú typom živých baktérií, ktoré prospievajú zdraviu, ak sú užívané v správnom množstve. Tieto priateľské baktérie, nachádzajúce sa v tráviacom trakte, existujú v rôznych formách. S viac ako 400 rôznymi druhmi baktérií, ktoré obývajú ľudský tráviaci trakt, je najčastejšou formou črevných probiotík L. acidophilus a Bifidobacteria bifidum.

Tieto baktérie pôsobia ako vyrovnávacie činidlá pre nepriateľské patogénne črevné baktérie, ako napríklad Candida alebo E. coli. Pokiaľ „dobrí chlapci“ nie sú zastúpení v dostatočnom množstve, môžu sa objaviť zdravotné problémy súvisiace s baktériami, napríklad zažívacia ťažkosti, bolesti hlavy, apatia, podráždenosť, kandidóza (premnoženie baktérie Candida albicans) a dokonca aj úzkosť.

Lactobacillus acidophilus je pravdepodobne najsilnejším probiotickým bojovníkom. Výskumy a odborné štúdie ukazujú, že L. acidophilus vlastne v tele tvorí prirodzenú formu antibiotík. Tým sa zvyšuje naša schopnosť brániť sa proti patogénom z potravy, ktorú konzumujeme, zo vzduchu, ktorý dýchame a z predmetov, s ktorými prichádzame do styku. Stres, nezdravý životný štýl a hlavne nezdravé kyslé diéty, ničia prirodzené zásoby probiotík. V takomto prípade je výborným nápadom pridať do jedálnička probiotické výživové doplnky.

Zdravotné prínosy probiotík

S denným užívaním probiotík sa spájajú nasledovné prínosy:

Prečo by sme mali užívať probiotiká?

Hoci ľudia trpiaci na kandidózy potrebujú výživové doplnky s obsahom probiotík, aby si doplnili črevné baktérie a nastavili imunitný systém, nie sú jediní, ktorí ich potrebujú. Každý, kto je vystavený toxickému prostrediu, kto konzumuje spracované potraviny, alebo trpí kvôli stresujúcemu životnému štýlu, potrebuje probiotiká.

Je to obzvlášť dôležité, ak užívate antibiotiká, prípadne ak ste užívali veľmi silné antibiotiká, trpíte často na nádchy, alebo máte príznaky kandidy či podobných problémov. Navzdory ich prínosom boli antibiotiká príliš využívané až do tej miery, že existujú minimálne dve baktérie, ktoré si vybudovali kompletnú odolnosť voči antibiotikám. Antibiotiká, hoci zabíjajú „zlé“ baktérie, zabíjajú aj tie dobré.

Výskumy ohľadom probiotík

Odkiaľ možno získať vysokokvalitné probiotiká?

Mnohé bežné druhy listovej zelenej zeleniny sú vynikajúcimi zdrojmi probiotík. Medzi najlepšie zelené rastliny vhodné na zvýšenie množstva probiotík v tele patrí chlorela, pšeničné klíčky a spirulina. Výhoda získania týchto baktérií, ktoré bojujú proti chorobám, zo zeleniny je tá, že sú tieto potraviny extrémne bohaté na vitamíny, minerály a výživné látky, ktoré stimulujú imunitný systém. Pomáhajú tiež pri detoxikácii tela.

Ak zvolíte probiotiká vo forme výživových doplnkov, dbajte na to, aby ste sa vyhli probiotikám, ktoré obsahujú cukor alebo glukózu. Cukor aj glukóza totiž v skutočnosti spomaľujú rast zdraviu prospešných laktobacilov. Malé, no nezanedbateľné množstvo probiotík možno získať aj zo zdravej stravy bohatej na organické produkty s kultúrami ako sú jogurty, ovčí syr, kefír a cmar.

Diskusia

Ak chcete položiť otázku, prejdite na plnú verziu tohto článku