Prírodná medicína a lieky z bylín sa stávajú čoraz populárnejšími. Existuje mnoho produktov, z ktorých si možno vybrať. Pri toľkých možnostiach sa veľmi ľahko stane, že človek zostane zmätený a nedokáže si vybrať, ktoré bylinky a v akej forme sú preňho vlastne najvhodnejšie. Môže to byť skutočne obtiažne, pretože aj samotní experti majú na túto problematiku rôzne názory. Preto je najlepšie, ak poznáte rozdiel medzi týmito dvoma možnosťami, aby ste sa v prípade potreby mohli rozhodnúť na základe faktov a overených informácií.
Celá bylina, plod
Celá bylina je to, čo sa tým označuje, jednoducho celá bylina, prípadne plod. Väčšinou býva usušená a rozdrvená na prášok uchovávaný v tobolkách. Alebo je spracovaná a uchovávaná v alkohole či inej tekutine. Celé byliny obsahujú všetky zložky rastliny a mnohé kultúry ich používali po stovky rokov. V skutočnosti vychádza moderná medicína z používania celých bylín. O liečivých vlastnostiach bylín sa ľudia dozvedali empirickým pozorovaním a svoje znalosti si liečitelia medzi sebou posúvali z generácie na generáciu. Hoci vplyv bylín nebol vždy formálne a vedecky preskúmaný, majú liečivé byliny dlhú osvedčenú históriu, pričom o ich bezpečnosti a účinnosti existujú aj záznamy.
Chemické zloženie bylinky sa môže mierne meniť, závisí to od viacerých faktorov. Po prvé, na jej zloženie má vplyv životné prostredie, v ktorom bylina rástla. Tiež ročné obdobie či časť roka, v ktorom sa bylina zbiera, pôda, v ktorej rástla, rovnako ako počasie – toto všetko ovplyvňuje celkovú kvalitu konečného produktu. Po druhé, svoju úlohu zohráva aj metodológia. Napríklad, vek rastliny pri zbere, konkrétna časť rastliny, ktorá sa použije, spracovateľské techniky, to všetko finálny produkt ovplyvňuje. A na záver, každá rastlina či populácia rastlín má svoju vlastnú genetiku, čo je ďalším zdrojom pre rôznorodosť konečného produktu.
Štandardizovaný extrakt
Štandardizovaný bylinný extrakt je výťažok z bylín, ktorý obsahuje jednu alebo viac zložiek v špecifickom, garantovanom množstve, ktoré je zvyčajne vyjadrené percentuálne. Zámerom štandardizácie bylín je garancia, že zákazník získa produkt, v ktorom je pomer chemických látok od balenia k baleniu rovnaký. Táto prax sa vyvinula z liekového modelu bylinnej medicíny. Moderní vedci sa tak pokúsili identifikovať tie zložky rastliny, ktoré zodpovedajú za farmakologickú účinnosť bylinky. Nanešťastie, hoci vedci dokážu identifikovať mnohé zložky byliny a sú schopní vypátrať, ako konkrétne chemické látky v tele účinkujú, neúmyselne pritom zároveň odstránia alebo prehliadnu tie zložky, ktoré môžu prispievať k celkovej účinnosti celej byliny. V konečnom dôsledku potom štandardizácia môže koncentrovať jednu zložku na úkor iných potenciálne dôležitých látok v rastline. Zároveň sa mení prirodzené vyváženie zložiek tej ktorej bylinky.
Štandardizácia je preto založená na myšlienke, že za účinky bylinky sú zodpovedné izolované zložky. Takmer žiadna liečivá bylina sa ale nepoužíva iba pri jednom jedinom probléme. V skutočnosti rastliny obsahujú komplexnú zmes fytochemikálií a ako prirodzene koncentrované potraviny majú jedinečnú schopnosť zamerať sa na veľké množstvo problémov súčasne. Celková liečivá hodnota bylín pozostáva z ich vnútornej komplexnosti a z interakcie ich rôznych zložiek v rámci ľudského tela. Nejde teda o jednu špecifickú zložku. Navyše, mnohé látky z bylín sú dodnes vlastne neznáme. Rovnako nedostatočne chápeme a rozumieme aj chemickej interakcii v rámci jednej a medzi viacerými rastlinami. Preto je diskutabilné, že by takéto štandardizované bylinné výťažky mohli poskytnúť rovnaké široké spektrum použiteľnosti, ako celá rastlina. Nemožno však poprieť, že veda preukázala účinnosť niektorých týchto koncentrovaných extraktov, pokiaľ ide o konkrétny biologický účinok. Takže výťažky môžu byť veľmi užitočné aj v prípade, že nefungujú presne tak, ako celá bylina.
Druhý spôsob štandardizácie používa kľúčovú zložku iba ako označenie (marker) alebo identifikátor, pričom sa snaží zachovať rovnaké plné spektrum zložiek. Teda presne tak, ako je to u celej rastliny. Tieto štandardizované extrakty nie sú nutne koncentrovanejšie, než celá bylina, no zachovávajú minimálnu účinnosť týchto markerov. Tieto markery pritom môžu, ale nemusia byť aktívnymi zložkami rastliny, no spektrálna analýza tohto druhu extraktu by mala byť na pohľad podobná analýze celkovej rastliny. Tým sa zaistí, že počas extrakcie nebola odstránená žiadna z hlavných zložiek bylinky. Takýto proces garantuje, že byliny budú mať za každých okolností minimálnu účinnosť a to bez toho, aby sa obetovala niektorá z ich zložiek.
V našom internetovom obchode nájdete produkty so štandardizovanými extraktmi ako aj aj produkty z celých plodov rastlín. Je na Vás aký produkt si vyberiete, vždy dostanete produkt, ktorému môžete veriť.