Biome platobné možnosti

Vitamíny, ktoré urýchľujú rast vlasov

Ak ste sa pokúsili podporiť rast vlasov len s malých úspechom alebo celkom bez úspechu, môžete trpieť na nedostatok nejakých vitamínov. Vitamíny sú pre zdravé vlasy a udržateľný rast podstatné. Môžu zmierniť ich suchosť, môžu zhustnúť, eliminovať štiepenie, zastaviť poškodenie a zabrániť predčasnému plešateniu a šediveniu. Výživové doplnky alebo potraviny obohatené o vitamín A a C, biotín a niacín, môžu pomôcť zmeniť matné, nezáživné a oslabené vlasy na lesklú, žiarivú a rýchlo rastúcu korunu krásy.

Vitamín A

Vitamín A je dôležitý vitamín na rast vlasov. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, čo znamená, že ho možno v tele uchovať a nachádza sa v potravinách ako vaječné žĺtky, pečeň, špenát, sladké zemiaky a ustrice. Vitamín A prospieva zdravej pokožke, nechtom a vlasom. Prispieva k rastu kostí a pomáha telu pri spracovaní myelínu, akéhosi ochranného plášťa obklopujúceho nervové vlákna. Ak beriete výživové doplnky, môžete sa ľahko predávkovať, čo môže ironicky spôsobiť vypadávanie vlasov a vysúšať vlasovú pokožku a kožu celkovo. Riziká predávkovania sú minimálne, ak jete potraviny bohaté na vitamín A. Telo mení betakarotén na vitamín A, takže konzumácia potravín ako mrkva, marhule, tekvica, mango a červená paprika môže prispieť k udržaniu správnych hladín vitamínu A.

Vitamín C

Vitamín C pomáha pri tvorbe kolagénu, spojivového tkaniva zodpovedného za udržiavanie vašich telesných tkanív a orgánov pohromade. Ak trpíte na nedostatok vitamínu C, môžu byť aj vaše vlasy slabé. Môže dôjsť k ich lámaniu a štiepeniu končekov. Fajčiari môžu trpieť na nedostatok vitamínu C a je možné, že bude potrebné jeho dávku oproti nefajčiarom zdvojnásobiť. Odporúčaný je denný príjem 90 miligramov vitamínu C u mužov nad 18 rokov, 75 mg u žien, 85 mg v prípade tehotenstva a 120 mg pri kojení. Nemali by ste však prekročiť dávku 2000 miligramov za deň. Červené a zelené papriky, brokolica, citrusové ovocie, rajčiny a bobuľovité plody sú dobrým zdrojom vitamínu C.

Biotín

Biotín alebo vitamín B7 patrí medzi vitamíny B-komplexu, ktoré sú užitočné pri prevencii vypadávania vlasov a predčasnom šedivení. Biotín podporuje elasticitu v rámci vlasovej kôry tým, že spevní kutikuly a tým eliminuje lámavosť vlasov. Nedostatok biotínu môže viesť k seboroickej dermatitíde. To spôsobuje svrbenie vlasovej pokožky, ktorá je suchá a šupinatá. Medzi potraviny bohaté na biotín patria sójové bôby, banány, orechy, melón, morské ryby, mäso a hydina.

Niacín

Niacín alebo vitamín B3 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý rozširuje cievy. Ak užívate výživové doplnky, môže sa u vás objaviť niacínové „začervenanie“. Je to dôsledok rozšírenia kapilár, čo umožňuje lepšie prúdenie krvi, takže vyživuje vlasovú pokožku a vlasové folikuly. Začervenanie je vo väčšine prípadov neškodné. Môže to však indikovať toxicitu, ktorá sa objaví, ak sú hladiny niacínu príliš vysoké, čo je rizikový faktor užívania výživových doplnkov.

Niacín nielenže stimuluje rast vlasov, dokonca minimalizuje hromadenie cholesterolu. Keď sa cholesterol hromadí na vlasovej pokožke, mení sa na enzým 5-alfa-reduktázu. Nárast tohto enzýmu sa spája s plešatením u mužov aj u žien. Bohatými zdrojmi niacínu sú krevety, ryby, chudé červené mäso, mliečne výrobky, fazuľa, mandle, mrkva a zeler.

Súvisiace produkty

Súvisiace čítanie z knižnice