Biome platobné možnosti

Akné v dospelosti - 10 najčastejších príčin

Ak bojujete s akné aj v dospelosti, možno by ste rôzne príčiny ich vzniku vôbec neočakávali.

V zrelšom veku sa vás už dávno pubertálne akné netýka, aspoň to si myslí väčšina ľudí. Ale náhodne sa objavujúce vyrážky môžu naznačovať niečo iné.

Puberta je bežnou príčinou vzniku akné. Zažíva ho 8 z 10 mladých ľudí v predpubertálnom a pubertálnom období. Ale hormóny nie sú jedinou príčinou objavovania sa týchto otravných pupákov a vyrážok.

Pravdou je,že až 15% dospelých žien trpí na akné. Čo je zaujímavé je fakt, že akné v dospelosti sa môže u človeka objaviť aj v prípadoch, kedy naň v puberte vôbec netrpel. A hoci vyzerajú vyrážky rovnako, je akné v dospelosti iné než akné násťročných.

Akné v dospelosti sa tvorí zvyčajne na dolnej polovici tváre. Pubertálne akné je typické pre hornú polovicu. Dospelácke akné zároveň preniká hlbšie a formuje sa do cýst či podkožných vyrážok, ktoré nemajú ako „odísť“. Pubertálne akné sa drží na povrchu pokožky.

Jednou z príčin pre akné v dospelosti sú tak ako v puberte zmeny hormonálnych hladín. Sem patrí predmenštruačný pokles hormónov, kedy sa tvoria vyrážky počas menštruácie. Tie sa tvoria aj pri výkyvoch hormónov počas prechodu u žien.

Inou príčinou pre vznik akné v dospelosti je nevhodná starostlivosť o pleť či životný štýl. Ale tiež rôzne iné faktory, ktoré by vám vôbec nenapadli. Ktorých 10 najčastejších to je a ako sa s nimi vysporiadať?

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 hodnotení
Náš tip
19,00 €
Tabletky na akné AcneGo 60tbl.
Tabletky na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár & telo | čistejšia pokožka | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu

Produkty na vlasy, ktoré sa dotýkajú pleti, môžu prispieť k neželanej tvorbe akné

Vyrážky spôsobené produktami na vlasy sú natoľko bežné, že majú dokonca aj svoje označenie – pomádové akné.

Stylingové produkty prepúšťajú mastnotu až na čelo, kde sa potom ľahko zachytávajú baktérie a následne v póroch vzniká vyrážka. Upchaté póry sa zapália a výsledkom je začervenanie, zahnisanie a nakoniec čierne a biele bodky pozdĺž vlasovej línie a na čele.

Záleží aj od strihu vlasov a účesu. Ofina akné zhoršuje, pretože sa dotýka čela a vlasové prípravky tak ľahšie upchávajú pokožku. A to čo si dáte na vlasy sa často dostane aj na tvár, obzvlášť ak ide o prípravok v spreji, ktorý nechtiac nastriekate aj na tvár.

Preto je lepšie nanášať prípravky priamo rukami a vyhýbať sa pritom vlasovej línii. Po aplikácii si ešte zmyte čelo a tvár, aby ste odstránili akýkoľvek zatúlaný stylingový produkt.

Akné sa môže vytvoriť aj kvôli odstraňovaniu chĺpkov na tvári

V tomto prípade zameníte jeden problém so vzhľadom za iný. Chĺpky za vyrážky.

Prípravky nanášané na pokožku pred alebo po odstraňovaní neželaného ochlpenia bývajú často komedogénne. To znamená, že upchávajú póry a tým podporujú vznik akné. Netreba však zabúdať, že svrbivé vyrážky po odstraňovaní chĺpkov či holení nemusia byť skutočné akné ale skôr podráždenie vlasových folikulov, pri ktorom dochádza k prechodnému vzniku vyrážok.

Úľavu od týchto vyrážok môže poskytnúť teplý obklad, ktorý na tvár aplikujete 3 až 5 krát denne. Ak to nepomôže, je vhodné zájsť k lekárovi pre prípad, že by ste na tieto vyrážky potrebovali antibiotickú liečbu.

Na zmiernenie množstva baktérií na pokožke si pred holením či depiláciou umyte tvár a používajte nekomedogénne výrobky, ktoré neupchávajú póry.

Používanie príliš veľkého množstva prípravkov starostlivosti o pleť môže jej stav zhoršiť a spôsobiť akné

V priebehu jedného roka môžete vyskúšať viacero nových prípravkov na tvár. Ale práve to pleti moc neprospieva.

Ak stále meníte produkty alebo pridávate stále nové bez toho, aby mohli tie pôvodné skutočne začať pôsobiť, zaťažujete pokožku novými konzervačnými látkami a aktívnymi zložkami, ktoré môžu byť dráždivé a spôsobovať vyrážky. Dokonca aj produkty proti tvorbe akné môžu spôsobovať vyrážky, ak ich používate príliš mnoho.

K dermatológom často zavítajú pacienti s akné, ktorí používajú štyri či päť rôznych krémov a iných prípravkov na akné, všetky nabité prísadami proti akné. Ale takto si iba ničia pokožku, doslova sa zdierajú z kože.

Preto, či už sa snažíte bojovať proti vráskam alebo vyrážkam, zvoľte jeden-dva produkty a používajte ich aspoň štyri až šesť týždňov, aby sa mohol preukázať ich účinok. Toľko trvá pokožke, aby sa zmena prejavila, takže jej skutočne dajte čas na prispôsobenie.

Aj nevhodný odstraňovač mejkapu môže spustiť tvorbu akné

Problematický nemusí byť iba produkt ale aj spôsob akým odstraňujete mejkap. Ženy si môžu narobiť zbytočné problémy, ak si pleť čistia iba zbežne. Prípadne si myslia, že pri minerálnom mejkape si nemusia tvár dôkladne umyť.

Po dlhom dni sa na tvári nahromadí mejkap, maz aj nečistoty. To je trojitá hrozba, ktorá môže upchať póry, nechtiac nazbierať baktérie vyvolávajúce akné a spôsobiť vznik vyrážok.

Preto používajte nekomedogénne prípravky a každý večer si jemne ale dôkladne umyte tvár. Aj samotný mejkap nanášajte jemne, raz do týždňa si očistite štetce na mejkap a nepožičiavajte si navzájom kozmetiku.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
46 hodnotení
Náš tip
19,00 €
Krém na akné AcneGo 50ml.
Hojivý krém na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár & telo | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu | zmatňujúci

Cestovanie na nové miesta môže vyvolať na pokožke zmätok a tým prispieť ku tvorbe vyrážok

Zvyknete sa diviť, prečo vyzerá vaša pleť po každej dovolenke ako z nepodareného filmu? Zmena prostredia, či už slnko, teplo alebo vlhkosť, dokážu spustiť tvorbu akné. Pleť nie je na to zvyknutá, takže často zareaguje vyrážkami.

Počasie ani vlhkosť podnebia nezmeníte. Zmierniť tvorbu vyrážok však môžete, ak sa budete vyhýbať nadmernému slneniu a budete používať opaľovací krém s obsahom oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého. A keďže sa pleť na dovolenke prispôsobuje novému prostrediu, nezhoršujte situáciu skúšaním nových produktov.

Tvorbu akné môže spustiť ťažší opaľovací krém

Opaľovací krém je nutnosť, obzvlášť ak máte pleť náchylnú na akné. Ale ktorý je vhodný?

Ľudia s aknóznou pleťou by mali používať nekomedogénny opaľovací krém bez obsahu olejov. „Ťažšie“ opaľovacie krémy môžu upchať póry a spôsobiť viac akné.

Opaľovacie krémy majú dva typy aktívnych zložiek. Chemické látky, ktoré prenikajú do pokožky a chránia ju pred škodlivými ultrafialovými lúčmi. A fyzikálne látky, označované aj ako minerálne opaľovacie krémy, ktoré zostávajú na povrchu a tam tvoria fyzickú bariéru voči slnku.

Fyzikálne opaľovacie krémy sú často odporúčané pre citlivú pleť, pretože od tela odrážajú slnečné lúče. Tieto opaľovacie krémy však bývajú hustejšie, zanechávajú biely povlak na koži a s veľkou pravdepodobnosťou aj upchávajú póry. Naopak chemické opaľovacie krémy sú neviditeľné a veľmi ľahké.

Ak sa vám urobí akné po použití fyzikálneho opaľovacieho krému, budete potrebovať produkt, ktorý nie je tak hustý. Používajte opaľovací krém s chemickými prísadami ako je avobenzón, oxybenzón, metoxycinamát alebo oktocylén. Navyše, nezabudnite si opaľovací krém z pokožky po dni na slnku vymyť. Pretože aj ten najčistejší, najľahší opaľovací krém môže upchať póry, ak ho necháte pôsobiť aj cez noc.

Strava bohatá na spracované potraviny a rafinované sacharidy môže spôsobovať akné

Tínedžerov všetci upozorňujú, že mastné veci a čokoláda vyvolávajú akné. Ale to isté platí aj v dospelosti. Strava s vysokým obsahom sacharidov skutočne môže spôsobiť akné. Hlavne ak ide o rafinované uhľohydráty, „biele“ potraviny vrátane bieleho chleba a cestovín. Tiež rôzne kekse a koláčiky, ktoré majú vysoký glykemický index, môžu zvýšiť výskyt aj závažnosť akné.

Výskyt akné súvisí aj s mliečnymi výrobkami. Tie zvyšujú hladiny rastového faktora 1, podobného inzulínu, čo môže vyvolať alebo zhoršiť výskyt akné. Najväčším spúšťačom spomedzi mliečnych výrobkov je kravské mlieko, hlavne nízkotučné, ktoré obsahuje veľké množstvá hormónov podobných progesterónu a má vyšší obsah cukru než plnotučné mlieko.

Preto sa miernite pri maškrtení, vzdajte sa čipsov a zmrzliny a nahraďte ich celozrnnými potravinami, ovocím a zeleninou či potravinami s vysokým obsahom proteínov.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 hodnotení
Novinka
16,99 €
Čistiaca pena na akné AcneGo 200ml.
Čistiaca pena na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár | hĺbkové čistenie | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu

Stres je sprevádzaný hormonálnymi zmenami, ktoré zvyšujú riziko vzniku akné

Stres môže zhoršiť existujúce akné, pretože uvoľňuje zápalové látky nazývané neuropeptidy a sprevádzajú ho hormonálne zmeny. Aj „dobrý“ stres, ktorý pociťujeme pred významnými udalosťami, môže vyvolať akné. Aj to je dôvod, že sa obrovské vyrážky objavia práve v deň svadby alebo pred významným stretnutím.

Preto používajte prípravky proti akné s prísadami ako kyselina salicylová a benzoylperoxid, tie pomáhajú odstraňovať akné spôsobené stresom. Ako prevenciu pred prepuknutím ďalších vyrážok sa snažte upokojiť nervy, či už jogou alebo dychovými cvičeniami.

Aj mobilné telefóny môžu vyvolávať akné prenášaním baktérií na tvár

Mobily sú dobré na komunikáciu ale nie pre pleť.

Počas dňa si mobil dávate na rôzne miesta a plochy, ktoré sú plné rôznych baktérií. Keď si ho potom priložíte k uchu, dostávajú sa k vám aj tieto baktérie.

Navyše, ak stále visíte na mobile, ale platí to aj pre klasický telefón, môžete trením telefónu o tvár vyvolať mechanické akné (acne mechanica), čo sú vyrážky spôsobené trením. Prenos baktérií môže nastať aj vtedy, ak sa po dopísaní správy na mobile dotknete tváre.

Preto dajte z času na čas mobilu pokoj a denne si ho prečistite dezinfekčnou handričkou.

Tak ako mastná pleť, rovnako aj suchá pleť môže byť príčinou pre tvorbu akné

Je pravdou, že mastná pleť je príčinou vzniku nepekného akné, ale to isté platí aj pri druhom extréme. Suchá pleť môže mať mikroskopické trhlinky, kde sa môžu množiť baktérie a tým spúšťať akné. Navyše, aj šupinky zo suchej pleti môžu upchávať póry.

Preto párkrát do týždňa jemne exfoliujte pokožku, následne ju hydratujte nekomedogénnym hydratačným krémom určeným pre suchú pleť.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 hodnotení
Novinka
16,99 €
Čistiaca pena na akné AcneGo 200ml.
Čistiaca pena na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár | hĺbkové čistenie | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
69 hodnotení
Náš tip
19,00 €
Tabletky na akné AcneGo 60tbl.
Tabletky na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár & telo | čistejšia pokožka | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
46 hodnotení
Náš tip
19,00 €
Krém na akné AcneGo 50ml.
Hojivý krém na akné ACNE.GO | pre teenagerov & dospelých | hormonálne & cystické akné | tvár & telo | protizápalové účinky | proti nadmernému masteniu | zmatňujúci

Odporúčané čítanie z knižnice