Biome platobné možnosti

Lokálne aplikovaný minoxidil

Pre akú cieľovú skupinu je tento liek určený?

Minoxidil sa používa na stimuláciu rastu vlasov a na spomalenie plešatenia. Najefektívnejší je u ľudí, ktorí ešte nedosiahli 40 rokov a vlasy im ešte len začali vypadávať. Minoxidil nemá vplyv na tvorbu kútov a stratu vlasov nad čelom. Nelieči plešatosť. Väčšina nových vlasov vypadne do niekoľkých mesiacov od prerušenia liečby.

Ako by sa mal tento liek používať?

Minoxidil sa používa vo forme roztoku a aplikuje sa na vlasovú pokožku. Zvyčajne sa užíva dva krát denne.

Riaďte sa pokynmi na krabičke alebo príbalovom letáku a opýtajte sa lekára alebo lekárnika, ak by ste niektorej časti popisu nerozumeli. Používajte minoxidil presne podľa pokynov. Nepoužívajte väčšiu alebo menšiu dávku, ani častejšie, než určil váš lekár.

Prekročenie odporúčanej dávky nevyvolá mohutnejší alebo rýchlejší rast vlasov. Môže vyvolať silnejšie vedľajšie účinky. Je potrebné používať minoxidil minimálne štyri mesiace, v niektorých prípadoch až jeden rok, pokým zbadáte nejaký účinok.

Minoxidil sa dodáva s troma špeciálnymi aplikátormi: sprejový aplikátor s odmerkou pre veľké oblasti vlasovej pokožky, nástavec na sprejový aplikátor (používa sa naraz so sprejovým aplikátorom s odmerkou) pre menšie oblasti alebo oblasti pod vlasmi, a aplikátor na potieranie.

Ak na aplikovanie používate končeky prstov, dôkladne si ich po použití lieku umyte.

Minoxidil aplikujte iba na suché vlasy a vlasovú pokožku. Neaplikujte ho na iné časti tela, vyhýbajte sa kontaktu s očami a s citlivou pokožkou. Ak sa nešťastnou náhodou minoxidil dostane do kontaktu s týmito časťami tela, umyte ich dostatočným množstvom studenej vody. Ak dôjde k podráždeniu, kontaktujte svojho lekára.

Minoxidil nepoužívajte na spálenú alebo podráždenú kožu.

Aké preventívne opatrenia treba dodržiavať?

Predtým, ako použijete minoxidil:

 • povedzte svojmu lekárovi alebo lekárnikovi, ak trpíte alergiou na minoxidil alebo iné lieky,
 • povedzte svojmu lekárovi alebo lekárnikovi o všetkých liekoch a vitamínoch, ktoré užívate na predpis alebo bez predpisu, hlavne pokiaľ ide o guanetidín, prípadne iné lieky na vysoký krvný tlak,
 • informujte svojho lekára, ak ste niekedy prekonali ochorenie srdca, obličiek, pečene alebo vlasovej pokožky,
 • informujte svojho lekára, ak ste tehotná, plánujete otehotnieť, prípadne kojíte. Ak otehotniete počas užívania minoxidilu, oboznámte o tom svojho lekára,
 • vyhýbajte sa zbytočnému alebo pridlhému pobytu na slnku, noste ochranné oblečenie, slnečné okuliare a používajte opaľovací krém. Minoxidil môže spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivá na slnečné žiarenie.

Čo urobiť, ak dávku zabudnete aplikovať?

Danú dávku vynechajte a následne pokračujte podľa pravidelného rozvrhu. Neaplikujte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili tú vynechanú.

Aké vedľajšie účinky môže liek mať?

Minoxidil môže mať vedľajšie účinky. Oznámte lekárovi, ak sú niektoré z uvedených symptómov vážne alebo nechcú pominúť:

 • svrbenie vlasovej pokožky, suchá pokožka, olupovanie, podráždenie alebo pálenie.

Ak sa u vás prejavia niektoré z nasledovných príznakov, okamžite kontaktujte lekára:

 • priberanie na váhe,
 • zapuchnutie tváre, členkov, rúk alebo žalúdka,
 • sťažené dýchanie (hlavne v polohe ležmo)
 • búšenie srdca,
 • bolesť na hrudi,
 • malátnosť a závraty.

Upozornenie na záver

Minoxidil je iba na vonkajšie použitie. Zabráňte tomu, aby sa minoxidil dostal do očí, nosa alebo do úst, neprehĺtajte ho. Na ošetrené miesto nedávajte obväzy, kozmetické prípravky, pleťové vody, či iné kožné lieky, iba ak tak určí váš lekár.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
21 hodnotení
42,00 €
Vlasový aktivátor Spectral DNC-N 60ml.
Spectral DNC-N (5% Nanoxidil) | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov