Biome platobné možnosti

Vypadávanie vlasov po prekonaní COVID-19

Jedným z častých vedľajších účinkov prekonania kovidu je vypadávanie vlasov. Ide síce o kozmetickú záležitosť, ktorá neohrozuje život, no pre pacientov je často traumatizujúca. V skratke možno povedať, že vypadávanie vlasov po kovide:

  • spadá do kategórie telogénne effluvium
  • týka sa zo štatistického hľadiska prevažne žien
  • je vyvolané troma hlavnými spúšťačmi – liečbou, stresom a horúčkami
  • dochádza k nemu približne už dva mesiace po prekonaní COVID-19 a upraví sa zvyčajne pol roka po spustení, v niektorých prípadoch však pretrváva aj dva roky
  • nezáleží na tom, či šlo o ľahký alebo ťažký priebeh kovidu, medzi závažnosťou ochorenia a závažnosťou vypadávania vlasov nie je priama úmera

Rôzne typy vypadávania vlasov a súvis s ochorením COVID-19

Zoznam možných vedľajších účinkov COVID-19 je rovnako dlhý a rôznorodý ako zoznam potenciálnych symptómov. Medzi možné pretrvávajúce problémy patrí vypadávanie vlasov po COVID-19.

Existuje mnoho rôznych typov vypadávania vlasov a množstvo faktorov, ktoré môžu prispieť k tomuto problému. Strata vlasov, ktorá sa pozoruje po COVID-19, je zvyčajne telogénne effluvium, stav, pri ktorom vlasy vypadávajú ako reakcia na spúšťač. V prípade kovidu ide o reakciu na stres, na prekonané vysoké horúčky alebo samotnú liečbu a lieky, ktoré dotyčný človek užíval.

Telogen effluvium – čo je po androgénnej alopécii najbežnejší typ vypadávania vlasov – nie je spúšťaný samotnými vírusmi, ale ako už bolo spomenuté, môže byť vedľajším účinkom určitých liekov, nutričných nedostatkov, hormonálnych abnormalít a stresových udalostí.

Androgénna alopécia a alopecia areata sú ďalšie bežné formy vypadávania vlasov, ale obe sa prejavujú inak ako vypadávanie vlasov pozorované pri telogénnom effluviu. Androgénna alopécia sa typicky prejavuje ako ústup vlasovej línie alebo rednutie vlasov na temene. Označuje sa ako mužské alebo ženské plešatenie, je dedičné a je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u mužov. Odborníci sa zameriavajú aj na možný súvis androgénnej alopécie a závažnosti ochorenia COVID-19.

Na druhej strane, alopecia areata je autoimunitný problém, ktorý spôsobuje, že telo vyšle pokyn na napadnutie vlasových folikulov, čo vedie k ložiskovej alebo aj celkovej plešatosti. Alopecia areata sa môže zhoršiť pod vplyvom iných zdravotných problémov, vrátane COVID-19, ale toto nie je typ vypadávania vlasov, s ktorým sa väčšina ľudí po kovide stretáva.

Tiež zápaly na vlasovej pokožke môžu viesť k vypadávaniu vlasov. Napríklad zápal pri psoriáze – ktorá sa prejavuje ako červené, šupinaté miesta – môže poškodiť vlasové folikuly. Psoriáza na hlave môže svrbieť a aj samotné škrabanie môže zhoršiť poškodenie folikulov a zvýšiť vypadávanie vlasov. Rôzne typy vyrážok a akné boli tiež relatívne častým prejavom po kovide či dôsledkom preventívnych opatrení proti šíreniu ochorenia. Princíp poškodenia vlasov a vlasovej pokožky je pritom totožný.

Prečo a ako vyvoláva COVID-19 vypadávanie vlasov?

Podľa niektorých údajov sa spustilo padanie vlasov po kovide u 1 z 10 ľudí, podľa iných sa objavilo u vyše 66% infikovaných.

Ovšem nie je to SARS-CoV-2, koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19, čo spôsobuje vypadávanie vlasov, ale skôr stres, pod ktorým je ľudské telo, keď s ním bojuje. To opäť potvrdzuje, že typ vypadávania vlasov vyvolaný COVID-19 patrí do kategórie telogénne effluvium, časovo posunuté a teda na prvý pohľad nesúvisiace vypadávanie vlasov, ku ktorému dochádza v reakcii na náhly stresor.

Aby sme pochopili, čo sa deje, je dôležité najprv porozumieť cyklu rastu vlasov. Vlasové folikuly prechádzajú tromi fázami: anagénnou, katagénnou a telogénnou, tiež známou ako rastová, prechodná a pokojová alebo vypadávacia fáza. V každom danom časovom bode sa nachádzajú vlasy v určitom pomere v jednej z týchto fáz. Nikdy nie sú všetky vlasy naraz v jednej fáze – to platí za bežných podmienok.

V telogénnom effluviu sa však udeje to, že systémová zmena v tele náhle presunie veľké percento vlasov, ktoré sú vo fáze rastu, do pokojovej fázy. Za normálnych podmienok je 5 až 10 % vlasov na vlasovej pokožke v pokojovej fáze. Ale pri telogen effluvium je viac ako 30 % folikulov v pokojovej fáze, po ktorej všetky tieto „odpočívajúce“ vlasy vypadnú v rovnakom čase, čo vedie k rozsiahlemu nadmernému vypadávaniu vlasov.

Stres, ktorý spúšťa telogen effluvium, môže byť buď fyzický – v prípade dopravnej nehody alebo veľkej operácie, alebo po iných chorobách – alebo emocionálny, ako je obzvlášť ťažký rozchod alebo smrť milovanej osoby. Ďalším príkladom telogénneho effluvia je vypadávanie vlasov u žien po pôrode, v tomto prípade spôsobené hormonálnymi zmenami.

COVID-19 predstavuje dvojitý problém, pretože ľudia sa vyrovnávajú nielen s fyzickým stresom, ktorý choroba spôsobuje telu, ale aj s duševnou úzkosťou, ktorá môže prísť s diagnostikovaním ochorenia.

Ako vyzerá vypadávanie vlasov vyvolané ochorením COVID-19?

Telogénne effluvium je definované niekoľkými kľúčovými faktormi. Spočiatku si môžete všimnúť vypadané vlasy po celej podlahe v kúpeľni alebo ich nadmerné množstvo v kefe na vlasy. Po niekoľkých týždňoch sa vám vlasy na hlave môžu zdať redšie alebo jemnejšie. Telogénne effluvium sa však zvyčajne neobjavuje v rovnakom čase ako spúšťacia udalosť – začína približne tri mesiace potom.

Zaujímavé je, že nástup telogénneho effluvia súvisiaceho s COVID-19 môže byť o niečo rýchlejší, niekedy do dvoch mesiacov po počiatočnej infekcii. Môžete sa teda úplne zotaviť z ochorenia COVID-19, vrátiť sa späť do normálu a o niekoľko mesiacov neskôr vám môžu začať vypadávať vlasy.

Keď dôjde k telogénnemu effluviu, vypadávanie vlasov je rýchle. Bežne strácame v priemere asi 100 vlasov denne, ale v prípade telogen effluvium ich zrazu padá oveľa viac. Ľudia si to zvyčajne všimnú, keď po umytí vlasov vidia na rukách veľké chumáče, vidia veľa vlasov v odtoku sprchy alebo si všimnú, že ich kefa či hrebeň sa zapĺňajú oveľa rýchlejšie ako normálne. Nie je to postupné vypadávanie vlasov alebo jemné rednutie vlasov – je to akútne, intenzívne, náhle vypadávanie, ktoré môže spôsobiť, že vlasy budú celkovo redšie a často sa prejavuje ako nápadné prerednutie vlasov na spánkoch.

Nie je jasné, či vypadávanie vlasov po COVID-19 priamo súvisí s akýmikoľvek inými špecifickými príznakmi ochorenia. Môže totiž dôjsť k silnému vypadávaniu po miernom kovide a miernemu padaniu vlasov po ťažkom priebehu ochorenia.

Ako dlho trvá vypadávanie vlasov po COVID-19?

Telogénne effluvium, či už je spôsobené COVID-19 alebo iným spúšťačom, zvyčajne nie je trvalé. Padanie však môže trvať tri až šesť mesiacov, kým sa zastaví. Pri telogénnom effluviu sa cyklus rastu vlasov nakoniec normalizuje a keďže nedochádza k poškodeniu vlasovej pokožky alebo vlasových folikulov, všetky vlasy by mali dorásť.

Vlasy zvyčajne získajú svoju normálnu hustotu do šiestich až deviatich mesiacov. Podľa skúseností mnohých ľudí to často trvá ešte dlhšie – od jedného do dvoch rokov – kým vlasy dosiahnu svoj pôvodný stav.

Ako pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov po COVID-19?

Hlavne buďte trpezlivý. Hoci vypadávanie vlasov môže byť desivé, z vypadávania vlasov súvisiaceho s COVID-19 neoplešiviete. Najlepšie je jednoducho počkať. Medzitým je dôležité osvojiť si zdravé návyky, pokiaľ ide o starostlivosť o vlasy.

Urobte všetko čo môžete, aby ste minimalizovali riziko straty ďalších vlasov. To znamená vyhýbať sa úprave vlasov teplom, prípadne používať najnižšiu teplotu, minimalizovať intenzívne chemické procesy, ako napríklad vyrovnávanie vlasov, a vyhýbať sa tesným účesom, ktoré vlasy napínajú.

Môžete tiež zvážiť otestovanie na nedostatok živín, či vám nechýba určitý vitamín alebo minerál, ktorý súvisí so zdravím vlasov. Nedostatok vitamínu D a železa je totiž bežný.

A hoci sa to vždy ľahšie povie ako urobí, môže vám pomôcť aj zníženie úrovne stresu. Prerušenie dlhodobého stresu môže pomôcť pri dôslednejšom obnovení normálnej funkcie vlasov. Ak to nedokážete sami, zvážte rozhovor s terapeutom.

Ak však vypadávanie vlasov pretrváva dlhšie ako šesť mesiacov, poraďte sa s lekárom. Možné je rozvinutie chronického telogénneho effluvia, pri ktorom vypadávanie pokračuje mesiace. Príčiny nie sú presne známe, môže sa však vyskytnúť u ľudí s dlhým kovidom. Aj keď ide o chronické telogénne effluvium, existujú liečebné možnosti na zmiernenie vypadávania vlasov a zintenzívnenie opätovného rastu vlasov.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
51 hodnotení
28,00 €
Folivital Pro vlasové sérum 60ml.
Vlasové sérum Folivital Pro | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zahustenie vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
68 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
17,00 € 16,15 €
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Posilnenie a podpora rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov | Prírodné zloženie | Bez receptu

Súvisiace čítanie z knižnice