Podľa uskutočnených výskumov boli viditeľné výsledky liečby pozorované v období od 1 do 9 mesiacov. Pokračujte v čítaní ak sa chcete dozvedieť prečo.
Šedivenie vlasov je bežným znakom starnutia a súvisí s komplexným procesom regulácie tvorby melanínu (melanogenézy). Vlasy, ktoré majú zachovanú svoju pôvodnú farbu, sú odpradávna symbolom mladosti a zdravia, na druhú stranu šedivenie znamená starnutie a pokročilý vek človeka.
Šedivenie vlasov, tiež nazývané kanicies (šedivenie vlasov) alebo achromotrichia (bezfarebnosť vlasov), je súčasťou prirodzeného procesu starnutia. Uvádza sa, že celosvetovo má 6–23 % ľudí vo veku 50 rokov 50 % šedivých vlasov. Šedivenie zvyčajne začína okolo 35. roku u belochov, koncom tridsiatky u Ázijcov a okolo 45. roku u Afričanov. Za predčasné šedivenie vlasov sa považuje, keď sa začínajú šediny objavovať pred dosiahnutím veku 20 rokov u belochov, pred dosiahnutím veku 25 rokov u Ázijcov a pred dosiahnutím veku 30 rokov u Afričanov.
U mužov sa šedivé vlasy zvyčajne začínajú objavovať najskôr na spánkoch a bokombradách, potom sa rozšíria na temeno a nakoniec na zátylok. U žien sa šedivenie začína na vlasovej línii a pohybuje sa smerom k temenu. Postupnosť šedivenia vlasov závisí od genetických faktorov. Skorý nástup a objavenie sa prvých šedivých vlasov však nemusí nevyhnutne znamenať rýchly postup šedivenia.
Niektoré príčiny predčasného šedivenia vlasov sú reverzibilné, ako napríklad nutričné nedostatky. Nedostatok vitamínu B12, železa a medi, ako aj závažná proteínová podvýživa sú spojené s hypopigmentáciou vlasov. Medzi ďalšie rizikové faktory spájajúce sa s predčasným šedivením vlasov patrí vegetariánske stravovanie sa a atopia.
Čo spôsobuje šedivenie
Vlasová cibuľka obsahuje melanocyty – bunky, ktore produkujú melanin – vlasové farbivo. Počas rastovej fázy vlasu, ktorá trvá približne 3,5 roka, melanocyty aktívne produkujú melanín a prenášajú ho do kôry vlasu. Rôzne typy melanínu, ako eumelánin a feomelánin, ovplyvňujú farebnosť vlasov. Produkcia melanínu môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, vrátane autoimunitných procesov a určitých chorôb, ktoré môžu zmeniť farbu vlasov.
Šedivenie vlasov je spôsobené znížením počtu melanocytov, často kvôli oxidačnému stresu, UV žiareniu a iným faktorom. Antioxidanty slúžia na ochranu melanocytov pred poškodením. Šedivenie vlasov môže byť sprevádzané rôznymi ďalšími faktormi, ako je emocionálny stres, znečistenie prostredia a konzumácia alkoholu a fajčenie.
Vitamíny a šedivenie - výskumy
Štúdie suplementácie vitamínu B s pantotenátom vápenatým (Vitamín B5) alebo draslíkom PABA sú jedny z prvých, ktoré sa zameriavajú špecificky na repigmentáciu šedivých vlasov.
Bolo zaznamenané, že úspešná repigmentácia predčasne šedivejúcich vlasov u zdravých pacientov, užívajúcich vysokú dávku pantotenátu vápenatého (200 mg denne), začala už 1 mesiac po liečbe.
Ďalšia 3-ročná štúdia, ktorej sa zúčastnili ženy s predčasným šedivením vlasov vo veku 12–31 rokov uvádza, že 28 % pacientok zaznamenalo repigmentáciu pri dávke 200 mg pantotenátu vápenatého (Vitamín B5) denne, zatiaľ čo 28 % zaznamenalo repigmentáciu pri dávke 100 mg v priebehu 3 mesiacov.
Ďalšia štúdia o repigmentácii sivých vlasov na pacientoch s predčasným alebo vekom podmieneným šedivením vlasov pomocou PABA v dávke 200 mg denne, ukázala subjektívne výrazné stmavnutie vlasov po 2 mesiacoch liečby.
Ďalšia štúdia skúmala účinok PABA vo vysokých dávkach (12–24 g/deň) na šedivé vlasy súvisiace s vekom. Tridsaťpäť percent pacientov zaznamenalo stmavnutie vlasov po 2 až 10 mesiacoch liečby.
Štúdia o použití 100 mg pantotenátu vápenatého (Vitamín B5) s 200 mg PABA denne, na šedivé vlasy (u 27 jedincov bolo šedivenie vlasov podmienené vekom a u 6 šlo o predčasné šedivenie) zistila u 6 % pacientov (všetci boli šediví kvôli vysokému veku) jednoznačnú zmenu farby vlasov. U 21 % pacientov došlo pri klinickom hodnotení po 8 mesiacoch suplementácie k miernej zmene farby.
Vitamíny Folivital Pro AntiGray obsahujú 200mg PABA a 150mg B5 v dennej dávke.
Trpezlivosť
Výsledky výskumov jasne preukazujú, že liečba môže byť účinná. Je však potrebné dodržať dávkovanie a vyzbrojiť sa trpezlivosťou, pretože výsledky sa môžu dostaviť v rôznom čase od začiatku liečby. Príčina šedivenia je u každého rôzna a čas aktivovania tvorby melanínu sa môže u jednotlivcov tiež výrazne líšiť. Pre efektívnejšiu liečbu sa odporúčajú ďalšie doplnky ako vhodný šampón alebo sérum.