Kremík je známy ako skrášľujúci prvok a je s ním spojené množstvo zdravotných prínosov. Nielenže posilňuje spojivové tkanivá a kosti, je tiež užitočný v starostlivosti o nechty, vlasy a pokožku. Zdravotné prínosy kremíka zohrávajú životne dôležitú úlohu v prevencii aterosklerózy, nespavosti, problematickej pleti a tuberkulózy.
Kremík je druhý najčastejšie sa vyskytujúci prvok v zemskej kôre a je jedným z najdôležitejších prvok využívaných v high-tech zariadeniach a v polovodičoch. Kremík je dôležitý stopový prvok, ktorý telo potrebuje pre silné a pružné kĺby, žiarivú pokožku a silnejšie kosti. V ľudskom tele je prítomný najčastejšie vo forme kyseliny kremičitej. Je tiež dôležité prijímať ho stravou, pretože zvyšuje celkový prínos vitamínu D, glukosamínu a vápnika.
Príznaky nedostatku kremíka
Príznaky nedostatku kremíka sú dosť znateľné, pretože sú úzko spojené so spojivovým tkanivom. Spolu so zlým vývojom kostí, spôsobuje tento nedostatok aj rednutie vlasov, lámavosť nechtov, tvorbu vrások a celkové starnutie pokožky.
Dôležité zdroje kremíka
Najdôležitejšími zdrojmi kremíka sú jablká, cereálie, surová kapusta, arašidy, mrkva, cibuľa, uhorky, tekvice, ryby, nerafinované obilniny, ovos, mandle a pomaranče. Väčšie množstvá sa nachádzajú v tvrdej vode a o niečo menej v mäkkej vode.
Zdravotné prínosy kremíka
Po kyslíku je kremík najhojnejšie sa vyskytujúci prvok v zemskej kôre. Nachádza sa v íle a piesku a zároveň tvorí hlavnú súčasť hornín ako je kremeň a žula.
V minulosti nebol kremík vôbec považovaný za fyziologicky dôležitý prvok vzhľadom k jeho značnej prítomnosti v živočíšnych a rastlinných tkanivách. Avšak vďaka postupným výskumom boli zdravotné prínosy kremíka jasne preukázané.
Prevencia deformít kostí: zistilo sa, že kremík zohráva významnú úlohu, pretože v kombinácii s vápnikom pomáha pri raste a udržiavaní kĺbov a kostí. Indukuje flexibilitu v kostiach zvýšením množstva kolagénu, čo je bielkovinová (proteínová) zložka kostí. Tiež zvyšuje rýchlosť hojenia kostných zlomenín a vykĺbení kostí.
Prevencia alopécie: alopécia, alebo rednutie vlasov, je spôsobené príjmom stravy, ktorá je upravovaná (rafinovaná) a teda neobsahuje živiny, konkrétne kremík. Zdravotné prínosy kremíka sú v podpore rastu pevných a zdravých vlasov. Tiež zlepšuje lesk a žiaru vlasov.
Zachovanie vzhľadu pleti: kremík chráni pokožku pred ochabovaním, obnovuje prirodzený jas pokožky. Rovnako pomáha rozjasniť oči. Tiež funguje ako prevencia niektorých závažných kožných problémov.
Pomoc v liečebnom procese: kremík zohráva kľúčovú úlohu v ochrane proti mnohým chorobám, ako napríklad tuberkulóza a ďalšie, ktoré súvisia so sliznicami. Tiež pomáha pri urýchlení hojenia zlomenín.
Bráni toxicite hliníka: bolo zistené, že u pacientov trpiacich na Alzheimerovu chorobu sa v mozgu nachádzajú väčšie množstvá hliníka. Odborníci objavili, že kremík vďaka schopnosti naviazať sa na hliník, bráni jeho vstrebávaniu v gastrointestinálnom trakte a dokáže zmierniť príznaky a symptómy toxicity hliníka.
Obnova slizníc: zdravotné prínosy kremíka zahŕňajú obnovu slizníc dýchacích ciest, ak telo trpí na dehydratáciu.
Zabránenie štiepeniu nechtov: kremík zohráva významnú úlohu pri udržiavaní zdravých nechtov. Pomáha pri zlepšovaní kvality nechtov a pri ochrane pred rôznymi infekciami nechtov, takže prsty ostanú atraktívne a pevné.
Pomoc pri posilnení kostí: kremík je potrebný pri uchovávaní zdravia kostí a kostry. Zvyšuje schopnosť ukladať rôzne prvky a minerály ako je vápnik, do kostného tkaniva.
Prevencia aterosklerózy: tvorba pevného plaku (nánosov) v tepnách spôsobuje aterosklerózu. To vedie k obštrukcii toku krvi, pretože jazvy a zoxidovaný cholesterol bránia v krvnom obehu. Nedávne výskumy na králikoch preukázali, že výživové doplnky s obsahom kremíka znižujú tvorbu povlaku, takže následne znižujú riziko rôznych kardiovaskulárnych chorôb, vrátane infarktu a mozgovej mŕtvice.