Biome platobné možnosti

5-hydroxytryptofán (5-HTP)

5-hydroxytryptofán (5-HTP) je chemická látka, ktorú vytvára telo z tryptofánu (esenciálnej mastnej kyseliny, ktorú človek získava z potravy). Po tom, čo sa tryptofán premení na 5-HTP, chemická látka sa zmení na inú, nazývanú serotonín (neurotransmiter, ktorý prenáša signály medzi mozgovými bunkami). Výživové doplnky s obsahom 5-HTP pomáhajú zvýšiť hladiny serotonínu v mozgu. A keďže serotonín pomáha regulovať náladu a správanie, má 5-HTP pozitívny vplyv na spánok, náladu, úzkosť, apetít a pociťovanie bolesti.

5-HTP sa v potravinách, ktoré konzumujeme, nenachádza. Zato tryptofán áno. Konzumácia potravín s tryptofánom však hladiny 5-HTP príliš nenavýši. Ako doplnok stravy sa 5-HTP vyrába zo semien africkej rastliny Griffonia simplicifolia.

Ešte v roku 1989 bol vo výživových doplnkoch s tryptofánom objavený kontaminant nazývaný „Peak X“. Podľa odborníkov bol zodpovedný za vypuknutie syndrómu eozinofilia myalgia (EMS), čo je potenciálne smrteľné ochorenie, ktoré napadá pokožku, krv, svaly a orgány. Odvtedy sa „Peak X“ objavil aj v niektorých 5-HTP doplnkoch a niekoľko správ udávalo súvislosť medzi EMS a užívaním 5-HTP. Avšak hladiny „Peak X“ v 5-HTP neboli dostatočne vysoké na to, aby vyvolali nejaké príznaky, ak nebol užívaný vo veľmi vysokých dávkach. Kvôli týmto problémom by ste sa pred užívaním 5-HTP mali obrátiť na lekára a samozrejme kupovať výživový doplnok od spoľahlivého dodávateľa.

5-HTP môže pomôcť pri liečbe rôznych zdravotných problémov súvisiacich s nízkymi hladinami serotonínu, vrátane nasledovných.

Depresie

Predbežné štúdie naznačujú, že 5-HTP môže účinkovať podobne ako niektoré antidepresíva na liečbu ľudí s miernou až stredne ťažkou depresiou. Rovnako ako trieda antidepresív známa pod názvom selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), kam patrí fluoxetín (Prozac) a sertralín (Zoloft), zvyšuje aj 5-HTP hladiny serotonínu v mozgu. Jedna štúdia porovnávala účinok 5-HTP a fluvoxamínu (Luvox) u 63 ľudí a zistila, že osoby, ktorým podávali 5-HTP na tom boli rovnako ako osoby, ktoré užívali Luvox. Dokonca mali menej vedľajších účinkov, než skupina s Luvoxom. Každopádne boli štúdie príliš malé na to, aby sa dalo s istotou tvrdiť, že 5-HTP účinkuje.

Fibromyalgia

Podľa výskumov dokáže 5-HTP zmierniť symptómy fibromyalgie, vrátane bolesti, úzkosti, rannej stuhnutosti a únavy. Mnohí ľudia s fibromyalgiou majú nízke hladiny serotonínu, lekári im často predpisujú antidepresíva. Rovnako ako lieky proti depresii, zvyšuje aj 5-HTP hladiny serotonínu v mozgu. Nefunguje to však u všetkých ľudí s fibromyalgiou. Aby odborníci pochopili účinok, sú potrebné ďalšie testovania.

Nespavosť

Podľa jednej štúdie ľudia, ktorí užívali 5-HTP, zaspali rýchlejšie a spali hlbšie než ľudia, ktorí užívali placebo. Odborníci odporúčajú 200 až 400 mg večer, aby sa stimuloval serotonín. Aby ale začal naplno pôsobiť, môže to trvať 6 až 12 týždňov.

Migrény a iné bolesti hlavy

Antidepresíva sú niekedy predpisované na migrénové bolesti hlavy. Štúdie tvrdia, že vysoké dávky 5-HTP môžu pomôcť ľuďom s rôznymi typmi bolesti hlavy, vrátane migrén. Dôkazy sú ale rôzne, niektoré štúdie naopak nedokázali žiaden účinok.

Obezita

Niekoľko malých výskumov sledovalo, či dokáže 5-HTP pomôcť ľuďom schudnúť. V jednej štúdii ľudia, ktorí brali 5-HTP, zjedli v porovnaní s placebom menej kalórií, hoci sa vôbec nesnažili držať diétu. Výskumníci veria, že 5-HTP u ľudí vyvolá pocit väčšieho zasýtenia po jedení. Takže v konečnom dôsledku zjedia menej.

Štúdia, ktorá neskôr porovnávala účinok 5-HTP a placeba počas obdobia s diétou a bez diéty zistila, že ľudia užívajúci 5-HTP zhodili približne 2% telesnej hmotnosti počas bezdiétovej periódy a ďalšie 3% v období držania diéty. Testované osoby, ktoré brali placebo, neschudli vôbec. Treba však upozorniť, že dávky užívané v tejto štúdii boli vysoké, pričom mnohí zúčastnení pociťovali ako vedľajší účinok nevoľnosť. Ak skutočne trpíte nadváhou, poraďte sa pred užívaním akéhokoľvek lieku na chudnutie so svojim lekárom. Zapamätajte si, že bude potrebné zmeniť stravovacie a pohybové návyky, aby ste zhodili viac ako len niekoľko málo kilogramov.

Potravinové zdroje 5-HTP

5-HTP z jedla získať nemôžete. Aminokyselina tryptofán, ktorú používa telo na tvorbu 5-HTP, sa nachádza v morčacom aj kuracom mäse, v mlieku, zemiakoch, v tekvicových a slnečnicových semienkach, vo vodnici, kapuste a morských riasach.

Dostupné formy

5-HTP sa vytvára v tele z tryptofánu, možno ho tiež užívať ako výživový doplnok. Doplnky sú vytvárané z výťažku semien afrického stromu Griffonia simplicifolia. 5-HTP možno nájsť v mnohých multivitamínoch a bylinných prípravkoch.

Ako 5-HTP užívať

Deti

5-HTP by sa nemal podávať deťom.

Dospelí

Lekári vo všeobecnosti odporúčajú 50 mg 5-HTP užívať 1 až 3 krát denne. V niektorých výskumoch boli používané vyššie dávky, ale keďže môže byť 5-HTP pri vysokých dávkach toxický, mali by ste zvýšenie dávky prekonzultovať s lekárom. Môže vám pomôcť určiť správnu dávku.

Pri stavoch úzkosti a depresiách je denná dávka 150 až 300 mg.

Opatrenia pri užívaní

Kvôli vysokému potenciálu vedľajších nežiadúcich účinkov a ovplyvňovania sa s liekmi, by ste mali užívať výživové doplnky iba pod dohľadom svojho lekára.

Užívanie tryptofánu sa spája s rozvinutím vážnych zdravotných problémov, napríklad toxicita pečene a mozgu, tiež so syndrómom eozinofilia myalgia (EMS), čo sú potenciálne smrteľné ochorenia, ktoré postihujú kožu, krv, svaly a orgány. Práve kvôli takýmto varovaniam boli v roku 1989 zakázané výživové doplnky s tryptofánom. Pokiaľ ide o tryptofán, bola v USA EMS hlásená u desiatich ľudí užívajúcich 5-HTP.

Nežiadúce účinky 5-HTP sú vo všeobecnosti mierne a patria k nim nevoľnosť, pálenie záhy, nadúvanie, pocit nafúknutia a škvŕkanie v bruchu u niektorých ľudí. Pri vysokých dávkach sa môže vyvinúť serotonínový syndróm, čo je nebezpečný stav spôsobený prílišným množstvom serotonínu v tele. Predtým, ako začnete užívať dávky vyššie, než je odporúčané, určite kontaktujte svojho lekára.

Ľudia s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou by mali pred začatím užívania 5-HTP navštíviť lekára.

Ak užívate antidepresíva, nemali by ste brať 5-HTP.

Ľudia s ochorením pečene, tehotné ženy a dojčiace ženy by 5-HTP užívať nemali vôbec.

Možné ovplyvňovanie sa s inými liekmi a prípravkami

Ak v súčasnosti užívate pri liečbe niektoré z nasledujúcich liekov, nemali by ste užívať 5-HTP bez toho, aby ste svoj zámer prekonzultovali s lekárom.

Antidepresíva – ľudia, ktorí užívajú antidepresíva by mali brať 5-HTP iba pod dohľadom lekára. Takáto kombinácia liekov môže spôsobiť serotonínový syndróm, nebezpečný zdravotný stav, kedy dochádza k mentálnym zmenám, návalom tepla, rýchlemu kolísaniu krvného tlaku a srdcovej frekvencie, prípadne až k upadnutiu do kómy. Medzi antidepresíva, ktoré sa môžu s 5-HTP ovplyvňovať, patria:

  • SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu): citalopram (Celexa), escitalopram (Lexapro), fluvoxamín (Luvox), paroxetín (Paxil), fluoxetín (Prozac), sertralín (Zoloft),
  • tricykliká: amitriptylín (Elavil), nortriptylín (Pamelor), imipramín (Tofranil),
  • inhibítory monoaminooxidázy (MAOI): fenelzín (Nardil), tranylcypromín (Pamate),
  • nefazodón (Serzone).

Karbidopa – užívanie 5-HTP s karbidopou, liekom používaným na liečbu Parkinsonovej choroby, môže vyvolať ochorenie podobné sklerodermii. Sklerodermia je ochorenie, pri ktorom sa koža stáva tvrdou, hrubou a zapálenou.

Tramadol (Ultram) – tramadol, užívaný na zmiernenie bolesti a niekedy predpisovaný ľuďom s fibromyalgiou, môže zvýšiť hladiny serotonínu až príliš, ak sa užíva spolu s 5-HTP. Serotonínový syndróm bol hlásený u niektorých ľudí, ktorí užívali oba lieky súčasne.

Dextrometorfán (Robitussin DM a iné) – užívanie 5-HTP s dextrometorfánom, ktorý sa nachádza v liekoch proti kašľu, môže spôsobiť zvýšenie hladín serotonínu na nebezpečnú úroveň, čo je stav nazývaný serotonínový syndróm.

Meperidín (Demerol) – užívanie 5-HTP s Demerolom môže zvýšiť hladiny serotonínu na nebezpečnú úroveň, čo je stav nazývaný serotonínový syndróm.

Triptány (používané na liečbu migrén) – 5-HTP môže zvýšiť riziko vzniku nežiadúcich vedľajších účinkov, vrátane serotonínového syndrómu, ak sa skombinuje s nasledovnými liekmi:

  • naratriptán (Amerge)
  • rizatriptán (Maxalt)
  • sumatriptán (Imitrex)
  • zolmitriptán (Zomig)

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
51 hodnotení
15,90 €
Valemin na spanie 30tbl.
Tabletky na spanie Valemin | Lepší spánok a zaspávanie | 100% prírodné zloženie | Bez receptu