Biome platobné možnosti

Valeriána a použitie v medicíne

Valeriána, inak kozlík lekársky, sa používala na uľavenie od nespavosti, úzkosti a nepokoja už od druhého storočia nášho letopočtu. V Európe sa stala populárnou v 17. storočí. Liečili sa ňou aj žalúdočné kŕče. Niektoré odborné výskumy, hoci nie všetky, tvrdia, že valeriána skutočne môže pomôcť ľuďom trpiacim na nespavosť. Oficiálne ju ako mierne sedatívum uznala nemecká Komisia E. Americký úrad pre potraviny a liečivá ju zaradil medzi takzvané látky „GRAS“ (čo sú látky všeobecne považované za bezpečné).

Odborníci si nie sú úplne istí, ako valeriána lekárska funguje, veria však, že zvyšuje množstvá chemickej látky GABA (kyselina gama-aminomaslová) v mozgu. GABA pomáha regulovať nervové bunky a má tlmiaci účinok pri stavoch úzkosti. Lieky ako alprazolam (Xanax) a diazepam (Valium) fungujú rovnako na princípe zvýšenia množstva GABA v mozgu. Odborníci predpokladajú, že valeriána má podobný, hoci o niečo miernejší účinok.

Valeriána a nespavosť

Valeriána je populárnou alternatívou k liekom na predpis v prípade spánkových problémov. Je totiž považovaná za bezpečnú a jemnú. Podľa niektorých výskumov pomáha ľuďom zaspať rýchlejšie a umožňuje im kvalitnejší spánok.

Jeden z najkvalitnejšie uskutočnených výskumov zistil, že vôbec nebola účinnejšia než placebo, pokiaľ sa užívala 14 dní. Avšak po 28 dňoch výrazne zlepšila spánok u ľudí, ktorí ju užívali. Preto si teraz odborníci myslia, že je potrebné valeriánu užívať niekoľko týždňov, aby začala účinkovať. V inej štúdii však bola valeriána oproti placebu efektívnejšia takmer okamžite.

Podľa iných výskumov znižuje valeriána čas potrebný na zaspanie a súčasne zlepšuje kvalitu spánku. Na rozdiel od mnohých liekov na spanie na predpis, má valeriána menej nežiadúcich vedľajších účinkov, kam patrí napríklad aj ranná ospalosť.

Nie každý výskum ale potvrdil pozitívny účinok valeriány. Podľa jedného sumáru viacerých štúdií valeriána pravdepodobne nedokáže vyliečiť nespavosť. Takže dôkazy si neustále protirečia.

Valeriána sa pre potreby liečby nespavosti často kombinuje s inými sedatívnymi bylinkami, napríklad s levanduľou alebo medovkou (Melissa officianalis). V jednej štúdii týkajúcej sa žien po menopauze pomohla kombinácia valeriány a levandule zmierniť príznaky nespavosti.

Popis rastliny Valeriána

Valeriána je trvalka pochádzajúca z Európy, vyrastá do výšky 60 cm. V záhradách sa používa ako ozdobná kvetina, rastie však aj voľne na lúkach. Rovné, duté stonky sú korunované kvetom v tvare dáždnika. Jej špicaté tmavozelené listy sú zospodu porastené chĺpkami. Drobné, voňavé kvety majú bielu, bledofialovú alebo ružovú farbu a kvitnú v júni. Koreň je svetlo šedohnedý. Keď je čerstvý, mierne zapácha.

Ktorá časť Valeriány sa používa v liečiteľstve?

Ako liečivo sa používa koreň rastliny, z čerstvého koreňa sa vyrába šťava, mrazom vysušený koreň sa melie na prášok.

Dostupné formy

Valeriána sa v tekutej forme predáva ako extrakt alebo tinktúra, základná báza je buď s obsahom alkoholu alebo bez pridania alkoholu. Valeriánu v prášku dostať vo forme toboliek alebo tabliet, prípadne ako čaj.

Koreň valeriány má výrazný pach. Často sa kombinuje s tlmiacimi bylinkami, vrátane mučenky (Passiflora incarnata), chmeľu (Humulus lupulus), medovky (Melissa officinalis), šišiaku (Scutellaria lateriflora) a pieporu (Piper methysticum), aby sa prekryla jeho chuť. Piepor opojný je však spájaný s poškodením pečene, preto sa mu vyhýbajte.

Ako ju užívať

Valeriána je často štandardizovaná na obsah 0,3 až 0,8% kyseliny valerenovej alebo kyseliny valerovej, aj keď si vedci nie sú istí, že sa jedná o účinné látky.

Deti

Valeriánu nedávajte deťom bez toho, aby ste svoj zámer prekonzultovali s lekárom.

Dospelí

Na nespavosť sa valeriána užije jednu až dve hodiny pred spaním, prípadne maximálne trikrát denne, pričom posledná dávka sa podáva krátko pred spaním. Je potrebné užívať ju niekoľko týždňov, než sa dostaví účinok.

  • Čaj: zalejte jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa 2-3 dl vriacej vody, nechajte lúhovať 5 až 10 minút.
  • Tinktúra (v pomere 1:5): 1 až 1 a pol lyžičky (4-6 ml)
  • Tekutý extrakt (v pomere 1:1): pol až 1 čajovú lyžičku (1-2 ml)
  • Sušený práškový extrakt (v pomere 4:1): 250 až 600 mg
  • Na úzkosť: 120 až 200 mg, 3-4 krát denne

Keď sa spánok zlepší, pokračujte v užívaní valeriány ďalších 2 až 6 týždňov.

Opatrenia pri užívaní rastliny Valeriána

Používanie liečivých byliniek je časom preverený prístup k posilneniu tela a liečeniu chorôb. Napriek tomu môžu aj bylinky vyvolať nežiadúce vedľajšie účinky a môžu ovplyvňovať iné bylinky, výživové doplnky alebo lieky. Z tohto dôvodu by ste mali aj liečivé bylinky užívať opatrne a pod dohľadom lekára.

Valeriána, teda kozlík lekársky, je celkovo považovaný za bezpečný.

Väčšina výskumov nepreukázala žiadny škodlivý vplyv na plodnosť alebo vývoj plodu, je však potrebné vykonať ďalšie testy. Odborníci každopádne tehotným a dojčiacim ženám užívanie valeriány neodporúčajú.

Niektorí ľudia môžu na valeriánu zareagovať opačne, môže u nich vyvolať pocit úzkosti a nepokoja miesto toho, aby sa po užití cítili uvoľnene a ospalo.

U väčšiny ľudí valeriána nespôsobí závislosť, ani nevyvolá abstinenčné príznaky. Existuje však niekoľko hlásení objavenia abstinenčných príznakov, ak bola valeriána užívaná dlhodobo. Ak chcete užívanie valeriány ukončiť, znižujte dávky postupne, nevysaďte ju naraz.

Neužívajte valeriánu ak šoférujete, pracujete na ťažkých strojoch, prípadne vykonávate inú činnosť vyžadujúcu si plné sústredenie a pozornosť.

Neužívajte valeriánu dlhšie ako 1 mesiac bez povolenia svojho lekára.

Možné ovplyvňovanie sa s inými liekmi a prípravkami

Ak v súčasnosti užívate niektorý z nasledovných liekov, nemali by ste brať valeriánu bez konzultácie s lekárom.

Lieky rozkladané pečeňou – valeriána môže spomaliť rýchlosť rozkladu určitých liečiv. Mnohé lieky sa rozkladajú práve v pečeni, takže je možné, že v určitých prípadoch sa v tele nahromadí priveľa z daného lieku. Pre istotu sa preto na užívanie valeriány popri iných liekoch opýtajte lekára.

Sedatíva – valeriána môže zvýšiť účinok liekov, vrátane:

  • antikonvulzív – napríklad fenytoín (Dilantin) a kyselina valproová (Depakote),
  • barbiturátov,
  • benzodiazepínov – napríklad alprazolam (Xanax) a diazepam (Valium),
  • liekov na liečbu nespavosti – napríklad zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) a ramelteon (Rozerem),
  • tricyklických antidepresív – napríklad amitriptylín (Elavil),
  • alkoholu.

To isté platí pri bylinkách s tlmiacim účinkom ako je harmanček, medovka a kocúrnik.

Iné lieky – pretože sa valeriána rozkladá vďaka určitým pečeňovým enzýmom, môže interagovať s inými liekmi, ktoré sú rozkladané rovnakými enzýmami. Môže ísť o rôzne liečivá, vrátane nasledovných:

  • antihistaminiká,
  • statíny (užívané na vysoký cholesterol),
  • niektoré antimykotiká.

Anestetiká – valeriána môže zvýšiť účinok anestetík. Ak máte naplánovaný chirurgický zákrok, je dôležité oznámiť lekárovi, hlavne chirurgovi a anesteziológovi, že užívate valeriánu. Lekári vám môžu odporučiť pred operáciou postupne znižovať dávky valeriány. Prípadne vám môžu povoliť užívanie valeriány až do operácie s tým, že vášmu stavu prispôsobia anestéziu.

Súvisiace produkty