Úzkosť a nespavosť sú zdravotné problémy, ktoré sa môžu objavovať súčasne a sú navyše často spájané s depresiami. Tieto tri zdravotné problémy majú významný vplyv nielen na život človeka, ale na celú spoločnosť a hospodárstvo. Ak si vezmeme obdobie 12 mesiacov, možno nájsť až 18% dospelej populácie trpiacej na úzkosť. Dokonca 30% celej populácie môže postihnúť niektorá z foriem nespavosti, vrátane vysokého percenta ľudí, ktorým je navyše diagnostikovaná depresia. Bežne sa na liečbu nespavosti a depresií využíva medikácia, no existuje aj viacero prírodných možností. Patrí k nim aj harmanček, bežne rastúca bylinka, ktorá nie je ani drahá a pri ktorej hrozí minimum nežiadúcich vedľajších účinkov.
Harmanček dokáže skrotiť úzkosť
Zatiaľčo tradiční liečitelia a bylinkári odporúčali a používali na úzkostné stavy harmanček už dávno, odborníci sa začali pozadím liečivých schopností byliniek seriózne zaoberať až v posledných rokoch. Autori jednej takej štúdie porovnávali hodnoty štandardných testov určených na meranie generalizovanej úzkostnej poruchy. Počas ôsmich týždňov dostávala jedna skupina placebo, zatiaľčo druhá tobolky s obsahom harmančeku. U sledovaných osôb následne merali zmeny príznakov úzkosti. U osôb užívajúcich harmanček sa príznaky úzkosti zmiernili a rozsah týchto zmien bol označený ako „klinicky a štatisticky významný“.
Harmanček je výborným prírodným liekom na spanie
Väčšina z nás pozná harmanček vo forme utišujúceho čaju, ktorý podporuje uvoľnenie a vyvoláva ospanlivosť. Jeho účinnosť je pravdepodobne možná vzhľadom na jeho mierne sedatívne pôsobenie. A hoci výskum súvis medzi harmančekom a spánkom u ľudí nepotvrdil, existujú testy na zvieratách, ktoré takúto súvislosť podporujú. Napríklad japonský výskum, pri ktorom odborníci testovali potkany s narušeným spánkom objavil, že harmanček pôsobil aj ako sedatívum, ktoré potkanom pomáhalo zaspať. Harmanček má tiež protizápalové vlastnosti a môže podporovať spánok tým, že zmierňuje opuchy spôsobené zápalom súvisiacim s alergiami.
Harmanček môže nepriamo ovplyvňovať depresie
Vedecko-výskumný tím zaoberajúci sa afektívnymi poruchami tvrdí, že ak je u človeka diagnostikovaná nespavosť, vysoko narastá riziko, že mu bude počas troch rokov diagnostikovaná aj depresia. Samozrejme, úzkosť je tiež silne spájaná s depresiou. Až 85% pacientov trpiacich depresiami malo úzkostné stavy. Frekvencia výskytu úzkosti a nespavosti počas obdobia depresií naznačuje, že harmanček môže byť užitočný aj pri zmiernení niektorých z ich symptómov.
Dlhodobé účinky harmančeka
Na rozdiel od niektorých doplnkov stravy, ktoré pôsobia iba niekoľko hodín sa zdá, že harmanček zotrváva v telesnom systéme relatívne dlho. V jednom výskume sledovali odborníci moč dobrovoľníkov, ktorí počas dvoch týždňov pili denne harmančekový čaj. V moči boli objavené zvýšené hladiny hippurátu (protizápalovej látky) a glycínu, ktorý pomáha pri uvoľňovaní svalového napätia a kŕčov. Ešte dva týždne po tom, ako dobrovoľníci prestal piť harmanček, boli u nich hladiny týchto látok stále merateľné.
Harmanček je bežne dostupný vo forme kapsúl, prípadne ako čaj. Postupujte však opatrne, ak vám ambrózia spúšťa nádchu a kýchanie. Harmanček patrí totiž do rovnakej čeľade a mohol by vyvolať podobnú alergickú reakciu.