Biome platobné možnosti

60-sekundový test plešatosti: Normálne vypadávanie vlasov alebo androgénna alopécia?

Vedci z Yale University v odbornom časopise Cell oznámili, že kmeňové bunky z adipózneho (tukového) tkaniva môžu byť použité na stimuláciu vlasových folikulov ako metóda liečby androgenetickej alopécie (plešatosti) u mužov. Zatiaľ čo vedci hľadajú bunkové signály, ktoré prebúdzajú spiace vlasové folikuly, čo by si mal všímať priemerný muž aby vedel povedať že plešatie ešte pred tým než dôjde k významnej strate vlasov? Podľa dermatologického výskumu existuje jednoduchý 60 sekundový test, ktorý si môžete urobiť každý mesiac a mať prehľad o zdraví svojich vlasov.

Životný cyklus vlasového folikulu

Asi 90 % vlasov na hlave je v ktoromkoľvek momente v rastovej fáze. Životný cyklus vlasového folikulu sa skladá z troch fáz. Prvá fáza tzv anagénna - je doba aktívneho rastu vlasov, ktorá trvá od 2 do 6 rokov. Druhá fáza tzv katagénna - je prechodnou fázou a trvá 2-3 týždne. Tretia a posledná fáza tzv telogénna - je pokojová fáza, ktorá trvá asi 2-3 mesiace a nastáva keď vlasový folikul vypadne a je nahradený novým rastúcim vlasovým folikulom, čím sa začína nový cyklus rastu vlasov.

Starý štandard vypadávania vlasov

Stará norma pre kontrolu straty vlasov bola, že normálne vlasy vypadávanie vlasov je približne 100 vlasov denne. To bolo založené na teoretickom predpoklade, že na priemernej hlave je približne 100 000 vlasov, z ktorých 10 % sa nachádza v telogénnej fáze. To znamená, že na hlave je 10 000 vlasov v telogénnej fáze, z toho ďalších 10 % už dosiahlo zhruba svoju 100-dennú životnosť a sú pripravené na vypadnutie. To znamená zhruba 100 vypadnutých vlasov za deň.

Avšak, podľa súčasných odborníkov je odhad 100 vlasov/deň príliš veľký. V štúdii šesťdesiat zdravých neplešatejúcich mužov, pričom polovica bola vo veku 20-40 a druhá polovica vo veku 41-60 rokov, kedy účastníci starostlivo zbierali vypadnuté vlasy za rovnakých podmienok. To, čo zistili, bolo, že normálny zdravý muž bez ohľadu na to, či bol mladý alebo stredného veku stratil len zhruba 10 vlasov za deň. Opakovanie testu o 6 mesiacov neskôr prinieslo takmer rovnaké výsledky.

Na základe úspechu a správnosti ich testovacej metódy, autori publikovanej štúdie hovoria, že ľudia, ktorých trápi vypadávanie vlasov by mali každý mesiac zhodnotiť svoje vypadávanie vlasov a na základe týchto výsledkov zvoliť vhodnú liečbu.

60 sekundový test vlasov pozostáva zo 4 nasledujúcich krokov:

1. Pred umytím vlasov si v predklone nad plachtou kontrastnej farby vlasy prečešte začínajúc v zadnej hornej časti hlavy a smerom dopredu.

2. Spočítajte počet vlasov na hrebeni a plachte a zaznamenajte výsledky.

3. Opakujte tento postup tri po sebe nasledujúce dni pred umývaním vlasov.

4. Tento postup opakujte každý mesiac. Pokiaľ počet vlasov pribúda, je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o dedičné vypadávanie vlasov, ktoré je potrebné čo najskôr začať liečiť aby ste predišli výraznému úbytku vlasov.

Ak takáto situácia nastane, a dokým vedci neprídu so 100% účinným liekom proti vypadávaniu vlasov, prvou pomocou je začať liečbu s kvalitným DHT blokátorom (najčastejšia príčina androgénneho vypadávania vlasov) ako napríklad saw palmetto v kombinácii s kvalitným šampónom proti vypadávaniu vlasov. Pokiaľ s takouto liečbou začnete dostatočne skoro, je vysoká pravdepodobnosť, že sa vypadávanie vlasov zastaví.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
29 hodnotení
25,50 €
Saw Palmetto extrakt 320 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Proti vypadávaniu vlasov | Proti masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
26 hodnotení
Akcia -10%
24,00 € 21,60 €
Šampón Revita 205ml.
Šampón Revita | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
13 hodnotení
Akcia -5%
26,00 € 24,70 €
Šampón Revivogen 360ml.
Šampón Revivogen | Bio čistiaci | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
4 hodnotenia
29,50 €
Saw Palmetto extrakt 1000 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Proti vypadávaniu vlasov | Proti masteniu