Biome platobné možnosti

Saw palmetto - vlasy, prostata a ďalšie využitie

Saw palmetto rastlina, listy

Saw Palmetto je iný názov pre palmovitú rastlinu Serenoa repens (serenoa plazivá). Najčastejšie sa používa na liečbu zväčšenej prostaty, zlepšenie fungovania močového systému, či podpore rastu vlasov. Niekto používa saw palmetto na zlepšenie libida alebo plodnosti, prípadne zníženie zápalu. Dokonca niektorí tvrdia, že má protirakovinotvorné účinky.

Nie všetky tvrdenia o saw palmette sú však podložené vedeckým výskumom. V tomto článku sa bližšie pozrieme na výskum ohľadom tejto rastliny, jej možných zdravotných prínosov, vedľajších účinkov a odporúčané dávkovanie.


Saw palmetto (prostata) 320mg

Saw palmetto (vlasy) 320mg

Bio šampón Revivogen so saw palmettom

Čo je saw palmetto

Je to trpasličia palmovitá rastlina. Pochádza z pobrežných oblastí na juhu USA a južnej Kalifornie, vyskytuje sa na Kube alebo bahamských ostrovoch. Rastie v piesočnatej pôde a názov dostala podľa zubatých listov – saw (po anglicky píla).

Plody Saw palmetta sa využívali v tradičnej americkej medicíne niekoľko storočí na liečbu problémov s prostatou a tiež aj ako afrodiziakum. Na liečbu problémov močových ciest ho využívali aj Indiáni z juhovýchodnej Ameriky.[1]

Prvé použitie v medicíne bolo v Amerike zaznamenané v roku 1879 doktorom J. B. Readom z Georgie, ktorý publikoval článok o prospešnosti saw palmetta v časopise American Journal of Pharmacy. Poukázal na to, že sa zdá byť účinné pri liečbe množstva zdravotných problémov ako zlepšovať spánok, zmierniť kašeľ, zlepšiť trávenie a zvýšiť hmotnosť a silu. Čaj z bobúľ sa bežne používal v ranom 20. storočí na liečbu zväčšenej prostaty a infekcií močového traktu. V prípade mužov sa zároveň používal na zlepšenie produkcie spermií a libida. Jedno z prvých publikovaných lekárskych odporúčaní, že je efektívne pri liečbe problémov s prostatou sa objavil v edícii United States Dispensatory z roku 1926.

Zrelé plody rastliny saw palmetto
Bobule saw palmetta obsahujú mnoho živín

V súčasnosti sa z tejto rastliny využívajú hlavne jej plody. Zrelé sú väčšinou fialovej farby veľkosti hrozna. Je možné ich konzumovať aj v surovom stave ale najčastejšie sa po odtrhnutí vysušia a je z nich vyrobený extrakt so 70-90% mastných kyselín a ďalších prospešných látok ako vitamín E alebo iné antioxidanty.[2]

Zhrnutie:
Saw palmetto je výživový doplnok, vyrobený z plodov rastliny Saw Palmetto. V súčasnosti je najpopulárnejší saw palmetto extrakt.

Môže zlepšovať zdravie prostaty a močových ciest

Zväčšená a normálna prostata. Saw palmetto sušené plody
Saw palmetto sa používa ako prírodný liek na zväčšenú prostatu

Saw palmetto môže pomôcť s liečbou benígnej hyperplázie prostaty (BHP).

BHP sa vyznačuje pomalým nerakovinovým výrazným zväčšením prostaty. Vyskytuje sa bežne u starších mužov. Riziko zväčšenej prostaty je priamo úmerné veku. Okolo 70 roku života postihuje až 75% mužov.[3]

Pokiaľ zostane neliečná, môže sa zväčšiť až do stavu, kedy nie je možné vyprázdniť mechúr. S tým súvisí aj zvýšenie frekvencie nutkania na močenie v priebehu dňa alebo v noci.

BHP patrí medzi ochorenia spodného močového traktu. (močový mechúr, močová trubica, prostata).

Uskutočnených bolo viacero štúdií, s cieľom zistiť vplyv saw palmetto na liečbu problémov močového traktu. Výsledky však nie sú jednoznačné.

Niektoré štúdie potvrdili, že by saw palmetto mohlo pomôcť zvýšiť tok moču a obmedziť nočné močenie u mužov.[4], [5], [6]. Ďalšia štúdia uvádza, že liečba saw palmettom nepriniesla výrazné zlepšenie problémov s močovým traktom [7]. Iné dve štúdie uvádzajú, že denná dávka 320mg extraktu, bola účinná v porovnaní s placebom.[8], [9]

Tabletky na prostatu so saw palmettom
Názov Obsah
Saw palmetto na prostatu 320 320mg
Šaw palmetto na prostatu 1000 1000mg

Zhrnutie:
Dôkazy o prospešnosti saw palmetta pri zlepšení zdravia prostaty a liečbe problémov s močovým traktom nie sú celkom jednoznačné. Niektoré štúdie potvrdzujú účinok, iné významný účinok nezistili. Bude preto potrebný ďalší výskum.

Môže pomôcť pri vypadávaní vlasov

Saw palmetto natrhané bobule. priebeh vypadávania vlasov u mužov a žien.
Saw palmetto môže znižovať účinky DHT (príčina vypadávania vlasov)

Saw palmetto môže pomôcť zabrániť androgénnej alopécii (vzorové vypadávanie vlasov, dedičné vypadávanie vlasov) u mužov aj žien.

Predpokladá sa, že blokuje enzým, ktorý premieňa hormón testost. na DHT - dihydrotestosterón. O DHT sa predpokladá, že je jednou z hlavných príčin dedičného vypadávania vlasov. [10], [11].

trichogram - detail vyrastajúcich vlasov z pokožky na mieste vypadávania. Zakrúžkované sú jemné vlasy.
Trichogram: detail oblasti vypadávania vlasov. Označené sú jemné oslabené vlasy.

Predpokladá sa, že vysoké hodnoty hormónov ako DHT, skracujú vlasový cyklus, čo vedie k zmenšovaniu vlasového folikulu a vyrastaniu čoraz tenších a jemnejších vlasov.[12], [13]

Výborné výsledky priniesla štúdia, kde až u 60% z testovaných pozorovalo zmiernenie vypadávania vlasov. Cieľom bolo zistiť účinky saw palmetta dennou dávkou 200mg spoločne s látkou beta-sitosterol.[14]

Ďalšia štúdia tiež potvrdila pozitívne účinky 320mg saw palmetto extraktu: Až 1/3 z pozorovaných subjektov po 2 rokoch testovania potvrdilo zlepšenie v raste vlasov. V porovnaní s liečbou finasteridom bola účinnosť saw palmeta nižšia - polovičná, s výraznejším zlepšením na vrchnej časti hlavy.[15]

Zvýšenie počtu vlasov u polovice subjektov potvrdila aj ďalšia štúdia, ktorá skúmala účinky topikálneho krému obsahujúceho saw palmetto. Krém však obsahoval aj iné zložky a preto nie je možné s určitosťou povedať, či sa jedná výhradne o účinky saw palmetta.[16]

Tabletky na vlasy so saw palmettom
Názov Obsah
Saw palmetto na vlasy 320 320mg
Šaw palmetto na vlasy 1000 1000mg
Vitamíny na vlasy Foligain 320mg
Vitamíny proti šediveniu vlasov Foligain 300mg

Šampóny a vlasové vody so saw palmettom
Názov
Šampón Folivital Pro
Šampón Revivogen
Kondicionér Revivogen
Vlasová terapia Revivogen (1x60ml, 3x60ml balenie)
Vlasová voda pre ženy Foligain
Vlasová voda pre mužov Foligain

Zhrnutie:
Saw palmetto môže pomôcť proti vypadávaniu vlasov u mužov aj žien. Zdá sa byť menej účinné ako iné látky proti vypadávaniu vlasov na predpis. Na druhej strane je to sľubná prírodná alternatíva, bez rizika nepríjemných vedľajších účinkov. Ďalšie výskumy sú potrebné pre jednoznačné potvrdenie účinkov v tejto oblasti.

Ďalšie možné výhody

Jedná sa o udržanie plodnosti a libida počas liečby problémov močových ciest, vzhľadom k tomu, že súčasná liečba bežnými liekmi negatívne ovplyvňuje sexuálne funkcie u mužov.

Zhrnutie 12 štúdií sumarizuje, že liečba saw palmettom viedla k nižšiemu poklesu libida a potencie v porovnaní s bežne používanými liekmi na problémy s močovým ústrojenstvom.[9]

Niektoré štúdie naznačujú, že by saw palmetto mohlo spomaliť rast, prípadne ničiť určité rakovinotvorné bunky, vrátane tých v prostate.[17], [18]

Napriek sľubným výsledkom je potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.

Saw palmetto a ženy

Zdá sa, že Saw palmetto by mohlo mať prospešné účinky aj pre ženy. V tejto oblasti ale relevantné výskumy chýbajú a užívanie patrí do oblasti experimentálnej terapie. Môžeme spomenúť výskum publikovaný v roku 2016. Počas 16 týždňov boli 60 ženám podávané tabletky s obsahom saw palmetta. Výsledky štúdie preukázali nárast vlasov v rastovej fáze a zníženie vlasov vo fáze odpočiku. Celkovo štúdia konštatuje pozitívny účinok na dedičné vypadávanei vlasov u žien[19].

Vďaka preukázaným účinkom na blokovanie mužských pohlavných hormónov, by mohlo byť saw palmetto prospešné pre ženy v týchto oblastiach:

 • Zníženie nežiadúceho ochlpenia na tvári
 • Nadmerné vypadávanie vlasov u žien
 • Dokonca pri potlačení niektorých druhov akné
 • Oslabenie prejavov menštruácie
 • Oslabenie príznakov zápalov močových ciest.
 • Stabilizovať hladinu hormónu testost. u žien (zvýšený geneticky alebo vďaka posilňovaniu)

Tvrdí sa, že pomáha dokonca aj pri problémoch s vaječníkmi a pôsobí ako diuretikum a antiseptikum. Tehotné alebo kojace ženy by mali pred užívaním konzultovať lekára – užívanie by pre ne mohlo byť nebezpečné. Hoci neboli vykonané testy, pre ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, sa odporúča poradiť sa s lekárom, pred začatím užívania. Viac tu: Saw palmetto pre ženy - výhody a vedľajšie účinky

Zhrnutie:
Užívanie saw palmetta môže priniesť viacero výhod aj pre ženy, avšak pre potvrdenie účinnosti sú potrebné dodatočné výskumy.

Saw palmetto extrakt alebo Saw palmetto powder (prášok)

V súčasnosti je na trhu množstvo výrobkov s obsahom saw palmetta. Stretnete sa s modernejšími tzv. štandardizovanými extraktmi alebo aj podrvenými a sušenými plodmi v kapsuliach.

Ktoré saw palmetto je účinnejšie? - vyrobené štandardným postupom - teda sušením alebo tzv. štandardizovaný extrakt?  Táto otázka sa nedá jednoznačne zodpovedať bez ďalších dodatočných informácií. (pôvod rastliny, miesto a čas zberu a pod.) Názory odborníkov na uvedené postupy sa radikálne líšia: zástanci moderných postupov tvrdia, že štandardizovaním (chemickou extrakciou) sa dosiahne stabilná kvalita a účinok výsledného produktu. Odborníci na tradičnú medicínu však uprednostňujú sušenie a rozdrvenie celých plodov, pretože tak sa v produkte zachovajú všetky fytochemikálie, ktoré spoločne harmonicky prinášajú blahodárny účinok rastliny. Pre viac informácií o tejto téme, odporúčame prečítať aj článok - Celé byliny alebo štandardizované výťažky - ktoré z nich sú lepšie?.

Zhrnutie:
Môžeme sa stretnúť so saw palmetto doplnkami vyrobenými zo sušených plodov alebo extraktu. Na zistenie rozdielov v účinnosti medzi jednotlivými formami nebola uskutočnená štúdia a preto rozdiely nie sú známe. Obe formy majú svojich priaznivcov.

Použitie a dávkovanie

Spôsoby užívania saw palmetta - kapsule, tabletky, sušené plody, čaj, šampón
Saw palmetto sa najčastejšie používa vo forme extraktu v tabletkách

Saw palmetto je možné používať viacerými spôsobmi:

Orálne použitie:

Najčastejšie sa užíva ako doplnok v sušenom stave alebo extrakt. Štúdie preukázali účinnosť pri dávkach 160 – 320mg denne užitých naraz alebo rozdelených na polovicu.[20]

Topikálne použitie (šampóny, krémy):

Viaceré štúdie potvrdili účinnosť saw palmetto aplikovaného topikálne. Z toho dôvodu sa začalo saw palmetto používať aj produktoch ako šampón proti vypadávaniu vlasov alebo rôzne vlasové vody a aktivátory na rast vlasov. Extrakt môže pôsobiť ako blokátor tvorby DHT. [21]

Ďalšia štúdia tiež zaznamenala zvýšenie priemerného počtu vlasov u pacientov liečených topikálnou formou v priebehu 24 týždňov. [13]

V tradičnej medicíne sa zaužívalo toto dávkovanie:

 • 1-2 gramy sušených plodov denne
 • 2-4 ml. tinktúry z plodov denne
 • 3x denne pitie čaju pripraveného zo sušených plodov

Čaje pripravené z plodov saw palmetto sú však menej účinné ako extrakt, pretože podľa odborníkov sa aktívne látky z rastliny nedokážu rozpustiť vo vode. Môže trvať až 4 týždne, dokým bude vidieť prvé účinky liečby.

Väčšina štúdií bola uskutočnená na mužoch a preto nie je jednoznačné, či bude rovnaké dávkovanie účinné aj pre ženy.

Doteraz nie sú k dispozícii dostatočné informácie, ktoré by dokazovali účinky užívania saw palmetta u detí.

Zhrnutie:
Zdá sa, že saw palmetto je najúčinnejšie v denných dávkach od 160 – 320mg. Dávkovanie pre ženy však nebolo testované a je potrebné vykonať ďalšie štúdie.

Vedľajšie účinky

Vyskytujú sa veľmi ojedinele. Odborné publikácie uvádzajú niekoľko vedľajších účinkov spojených s užívaním. [22]

Jedná sa o:

 • pobolievanie v oblasti žalúdka
 • zápcha
 • hnačka

Žalúdočné problémy sa odporúča potlačiť užívaním saw palmetta s jedlom. Ľudia so zdravotnými ťažkosťami v oblasti žalúdka, pečene, srdca alebo pľúc by mali užívať extrakt opatrne. V malom počte sú známe prípady mužov, ktorí počas užívania zaznamenali ťažkosti s dosiahnutím erekcie, bolesti v oblasti hrudníka alebo zmeny libida. Saw palmetto môže ovplyvňovať odozvu tela na pohlavné hormóny estrogén a testost.. Tento efekt však nebol doteraz dostatočne vedecky potvrdený alebo vyvrátený.

Užívanie tohto lieku môže spôsobiť omeškanie v diagnostike rakoviny prostaty. Pri vyšetrení je preto nutné oboznámiť s týmto faktom vyšetrujúceho lekára.

Pre možné riziko výskytu vrodených vád a negatívnom vplyve na vývoj mužských genitálií, nie je extrakt odporúčaný pre deti a tehotné alebo dojčacie ženy.

Alergie: Nie sú známe žiadne prípady alergických reakcií počas užívania tohto lieku.

Zhrnutie:
saw palmetto sa považuje za bezpečný doplnok. Nepriek tomu, deti, tehotné alebo dojčacie ženy a ľudia s určitými ochoreniami, by nemali užívať saw palmetto.

Pozrite si video o saw palmette (v ang. jazyku)

Časté otázky

Existuje aj saw palmetto 1000 alebo 2500 mg?

Áno, na trhu sú k dispozícii extrakty v rôznej sile. Nájdete napríklad 320 mg, 1000 mg alebo 2500 mg. Odporúča sa začať s najslabšou verziou aby ste zistili ako Vám účinkuje.

Ako sa používa olej z palmy saw palmeto?

Olej zo saw palmetta je tiež extrakt na olejovej báze. Najčastejšie sa takáto forma extraktu používa do šampónov a vlasových roztokov, vodičiek a sér. Prípadne olej je možné konzumovať aj samostatne.

Pridáva sa saw palmetto aj do šampónov?

Áno, saw palmetto je často prísadou v šampónoch, ktoré sú určené proti vypadávaniu vlasov alebo proti masteniu vlasov.

Ako sa používa roztok s obsahom saw palmetta?

Ak je produkt určený na problémy s vlasmi, tak sa odporúča vmasírovať roztok do pokožky umytej hlavy a nechať pôsobiť ideálne počas noci. Nevýhodou roztokov so saw palmettom je, že sú olejnatejšie. Je to spôsobené ich vysokým obsahom omega kyselín.

1. Institute of Medicine (US) and National Research Council (US) Committee on the Framework for Evaluating the Safety of Dietary Supplements. Dietary Supplements: A Framework for Evaluating Safety. Washington (DC): National Academies Press (US); 2005. Appendix K, Prototype Focused Monograph: Review of Antiandrogenic Risks of Saw Palmetto Ingestion by Women. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK216069/
2. De Monte, C., Carradori, S., Granese, A. et al. Modern extraction techniques and their impact on the pharmacological profile of Serenoa repens extracts for the treatment of lower urinary tract symptoms. BMC Urol 14, 63 (2014). doi:10.1186/1471-2490-14-63
3. Lee SWH, Chan EMC, Lai YK. The global burden of lower urinary tract symptoms suggestive of benign prostatic hyperplasia: A systematic review and meta-analysis. Sci Rep. 2017;7(1):7984. Published 2017 Aug 11. doi:10.1038/s41598-017-06628-8
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11276294
5. Champault G, Patel JC, Bonnard AM. A double-blind trial of an extract of the plant Serenoa repens in benign prostatic hyperplasia. Br J Clin Pharmacol. 1984;18(3):461‐462. doi:10.1111/j.1365-2125.1984.tb02491.x
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23210402
7. Tacklind  J, MacDonald  R, Rutks  I, Stanke  JU, Wilt  TJ. Serenoa repens for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD001423. doi: 10.1002/14651858.CD001423.pub3
8. Vela‐Navarrete, R., Alcaraz, A., Rodríguez‐Antolín, A., Miñana López, B., Fernández‐Gómez, J.M., Angulo, J.C., Castro Díaz, D., Romero‐Otero, J., Brenes, F.J., Carballido, J., Molero García, J.M., Fernández‐Pro Ledesma, A., Cózar Olmos, J.M., Manasanch Dalmau, J., Subirana Cachinero, I., Herdman, M. and Ficarra, V. (2018), Efficacy and safety of a hexanic extract of Serenoa repens (Permixon®) for the treatment of lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia (LUTS/BPH): systematic review and meta‐analysis of randomised controlled trials and observational studies. BJU Int, 122: 1049-1065. doi:10.1111/bju.14362
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28723522
10. Bang, HJ , Yang, YJ , Lho, DS , Lee, WY , Sim, WY , Chung, BC. Comparative studies on level of androgens in hair and plasma with premature male-pattern baldness. J Dermatol Sci 2004; 34: 116
11. Kaufman KD. Androgens and alopecia. Molecular and Cellular Endocrinology. 2002 Dec;198(1-2):89-95. DOI: 10.1016/s0303-7207(02)00372-6
12. https://www.eotazky.sk/dht-dihydrotestosteron
13. Saw palmetto (Serenoa repens) in androgenic alopecia An effective phytotherapy, Chatterjee, S.Agrawala, S. K.  http://nopr.niscair.res.in/handle/123456789/12293
14. Nelson Prager, Karen Bickett, Nita French, and Geno Marcovici.The Journal of Alternative and Complementary Medicine.Apr 2002.143-152. doi: 10.1089/acm.2002.8.143
15. Rossi, A., Mari, E., Scarnò, M., Garelli, V., Maxia, C., Scali, E., … Carlesimo, M. (2012). Comparitive Effectiveness and Finasteride Vs Serenoa Repens in Male Androgenetic Alopecia: A Two-Year Study. International Journal of Immunopathology and Pharmacology, 1167–1173. doi: 10.1177/039463201202500435
16. Wessagowit, V., Tangjaturonrusamee, C., Kootiratrakarn, T., Bunnag, T., Pimonrat, T., Muangdang, N. and Pichai, P. (2016), AGA treatment with Serenoa repens. Australasian Journal of Dermatology, 57: e76-e82. doi:10.1111/ajd.12352
17. Raven M. Bonnar-Pizzorno, Alyson J. Littman, Mark Kestin & Emily White (2006) Saw Palmetto Supplement Use and Prostate Cancer Risk, Nutrition and Cancer, 55:1, 21-27, DOI: 10.1207/s15327914nc5501_3
18. Ding H, Shen J, Yang Y, Che Y. Saw Palmetto Extract Inhibits Metastasis and Antiangiogenesis through STAT3 Signal Pathway in Glioma Cell. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:926946. doi:10.1155/2015/926946
19. Borrás, Josep & Piqué, Núria & Nieto, Carlos & González, Jordi. (2016). Efficacy and safety of a dietary supplement containing a lipid co-extract from Serenoa repens and Pygeum africanum for the treatment of androgenetic alopecia (AGA) in women. Results of a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Más dermatología. 5-14. doi: 10.5538/1887-5181.2016.25.5
20. Vela‐Navarrete, R., Alcaraz, A., Rodríguez‐Antolín, A., Miñana López, B., Fernández‐Gómez, J.M., Angulo, J.C., Castro Díaz, D., Romero‐Otero, J., Brenes, F.J., Carballido, J., Molero García, J.M., Fernández‐Pro Ledesma, A., Cózar Olmos, J.M., Manasanch Dalmau, J., Subirana Cachinero, I., Herdman, M. and Ficarra, V. (2018), Efficacy and safety of a hexanic extract of Serenoa repens (Permixon®) for the treatment of lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia (LUTS/BPH): systematic review and meta‐analysis of randomised controlled trials and observational studies. BJU Int, 122: 1049-1065. doi:10.1111/bju.14362
21. Charles Sultan, Annie Terraza, Claude Devillier, Elisabeth Carilla, Mike Briley, Corinne Loire, Bernard Descomps,Inhibition of androgen metabolism and binding by a liposterolic extract of “serenoa repens B” in human foreskin fibroblasts,Journal of Steroid Biochemistry,Volume 20, Issue 1,1984,Pages 515-519,ISSN 0022-4731, doi:10.1016/0022-4731(84)90264-4
22. Agbabiaka, T.B., Pittler, M.H., Wider, B. et al. Serenoa repens (Saw Palmetto). Drug-Safety 32, 637–647 (2009). doi: 10.2165/00002018-200932080-00003

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
29 hodnotení
25,50 €
Saw Palmetto extrakt 320 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Proti vypadávaniu vlasov | Proti masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
4 hodnotenia
29,50 €
Saw Palmetto extrakt 1000 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Proti vypadávaniu vlasov | Proti masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
13 hodnotení
Akcia -5%
26,00 € 24,70 €
Šampón Revivogen 360ml.
Šampón Revivogen | Bio čistiaci | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 hodnotení
Akcia -10%
98,00 € 88,20 €
Vlasový aktivátor Revivogen so saw palmettom 3x60ml.
Revivogen Therapy | Bio zloženie | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
17 hodnotení
Akcia -5%
41,00 € 38,95 €
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
6 hodnotení
30,00 €
Vitamíny Foligain proti šediveniu vlasov 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šediveniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
8 hodnotení
25,50 €
Saw Palmetto extrakt 320 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Problémy s prostatou | Zväčšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
2 hodnotenia
29,50 €
Saw Palmetto extrakt 1000 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Problémy s prostatou | Zväčšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33,00 €
Saw Palmetto extrakt 2500 (vlasy) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 2500 | Proti vypadávaniu vlasov | Proti masteniu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy

Odporúčané čítanie z knižnice

Pridať otázku / komentár

Mám pred operačným zákrokom vysadiť aj saw palmetto?

Saw palmetto môže spomaliť zrážanie krvi. To môže spôsobiť neželané krvácanie počas operácie a po nej. Saw palmetto preto prestaňte užívať aspoň 2 týždne pred plánovanou operáciou.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Zvyšuje saw palmetto chuť do jedla?

Saw Palmetto sa v tradičnej medicíne vždy používalo na liečbu neplodnosti u žien a rast pŕs. Rovnako na zvýšenie laktácie, zmiernenie bolestivého menzesu, tiež ako diuretikum a celkovo proti zápalom močového ústrojenstva. Dnes je známe ako prostriedok na „mužské problémy“ ako je plešatosť, zväčšená prostata, sexuálne dysfunkcie a slabé libido. V minulosti sa však využívalo aj ako stimulant chuti do jedla, pretože upravuje správnu činnosť tráviaceho traktu.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Môžem užívať saw palmetto dlhodobo a neobmedzene?

Pri orálnom užívaní sa odporúča užívať saw palmetto maximálne 3 roky, vtedy sa považuje za bezpečné. Vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne a môžu zahŕňať závraty, bolesť hlavy, nevoľnosť a hnačku. Neodporúča sa ho zapíjať alkoholom.

local_libraryOdborný poradca biome.sk