Biome platobné možnosti

Ketokonazol (ketoconazole)

Ketokonazol je nápomocný pri liečbe ochorení kože - konkrétne kožných a plesňových infekcií. Je súčasťou šampónu alebo sa predáva vo forme tabliet.  Šampón sa predáva pod značkou nizoral. Testy preukázali, že pri vysokých dávkach 400mg 3x denne, dokáže účinne znižovať hladinu mužského pohlavného hormónu v ľudskom organizme. Pôsobí teda ako antiandrogén.

Ketokonazol a vypadávanie vlasov

Štúdie preukázali, že dokáže účinne zabrániť kožným infekciám, ktoré zapríčíňuje huba Malassezia [1]. Vedci sa domnievajú, že táto huba je pôvodcom zápalových reakcií na pokožke na hlave, ktoré sú typické pre vypadávanie vlasov dedičného typu. Tiež je schopné znižovať aktivitu 5-alfa reduktázy. Vedci sa zhodujú, že ketokonazol má veľkú budúcnosť v boji proti vypadávaniu vlasov.

Zatiaľ však neexistujú veľké a dôkladné štúdie, ktoré by sa zameriavali na účinky ketokonazolu ako aktívnej látky pri liečbe dedičného vypadávania vlasov.[2] Pre potvrdenie účinkov bude potrebný dodatočný výskum.

Ketokonazol dávkovanie

Je dôležité zacieliť liečbu na vlasové folikuly, ktoé sa nachádzajú v pokožke hlavy. Ako najúčinnejší spôsob sa javí používať šampóny, ktoré obsahujú ketokonazol. Nie je vhodné užívať ketokonazol orálne, pretože potrebné dávky by museli byť silné a to je pre telo škodlivé.

Čo sa týka šampónov, nie je presne zistené, aké množstvo ketokonazolu je dostačujúce pre najjednoduchší prienik do pokožky na hlave. Nemusí teda platiť, že bude účinnejší pri väčšej koncentrácii.

1. Youngchim, S., Nosanchuk, J.D., Chongkae, S. et al. Ketoconazole inhibits Malassezia furfur morphogenesis in vitro under filamentation optimized conditions. Arch Dermatol Res 309, 47–53 (2017). doi: 10.1007/s00403-016-1701-4
2. Rafi AW, Katz RM. Pilot Study of 15 Patients Receiving a New Treatment Regimen for Androgenic Alopecia: The Effects of Atopy on AGA. ISRN Dermatol. 2011;2011:241953. doi:10.5402/2011/241953

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
26 hodnotení
Akcia -10%
24,00 € 21,60 €
Šampón Revita 205ml.
Šampón Revita | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov