Biome platobné možnosti

Goji Berry a spomalenie starnutia

Podľa legendy objavili goji počas svojich potuliek po Tibetských horách pred stovkami rokov budhistickí mnísi. Tí, ktorí ich našli a ochutnali, aj tí, ktorí ich neskôr zaradili do svojho jedálnička, sa mali dožiť oveľa vyššieho veku než ostatní.

O goji sa odpradávna tvrdí, že „odďaľuje smrť“. Nemáme žiadne dôveryhodné štúdie, ktoré by ich účinky potvrdili. No vieme, že všetky bobuľoviny sú továrňami na antioxidanty, sú plné živín, aminokyselín, karotenoidov a polysacharidov, čo z tejto ingrediencie robí neodmysliteľnú súčasť zložiek prípravkov proti starnutiu.

Goji – základné info

Rastlina goji berry je známa aj ako „vlčia bobuľa“. Ide o drevený ker pochádzajúci z Ázie, čiastočne z Číny. Botanický názov je „lycium barbarum“, druhovo patrí do rovnakej rodiny ako zemiak, rajčina, baklažán, ľuľkovec zlomocný a tabak.  Vyhovuje mu suchá, piesčitá pôda, má rozsiahly koreňový systém, vďaka ktorému dokáže prekonať obdobia sucha. Má rád slnečné stanovisko.

Listy majú tvar vajca, so zaoblenými alebo guľatými koncami. Kvety rastú v skupinách po jednom až po troch, majú trúbkovitý tvar, sú fialovej alebo bielej farby. Kvitnú od júna do septembra. Ovocie je jasno oranžovo-červené, oválneho tvaru. Bobule obsahujú 10 až 60 malých žltých semienok.  Dozrievajú od júla do októbra, ale keďže sa ľahko ničia, je nutné zbierať ich veľmi opatrne. Ich chuť je sladká a zároveň jemne trpká – niečo medzi brusnicou a čerešňou. Najlepšie sa uchovávajú sušené alebo varené.

Zdravotné benefity goji

Údajná schopnosť goji podporiť dlhý život bola zaznamenaná už v prvej čínskej encyklopédii o rastlinách, „Materia Medica“, ktorú Shen Nong zostavil v prvom storočí pred naším letopočtom. Goji bola označená ako „mimoriadne tonikum“ medzi bylinkami. Ľudia by ju mali užívať dlhodobo. Zaistia si tak dlhú mladosť a duševnú pohodu.

Goji sa užívala aj na posilnenie pečene, prečistenie krvi, ochranu zraku, nadobudnutie energie. Novšie výskumy zistili, že goji obsahuje veľké množstvá antioxidantov, ktoré môžu podporiť imunitný systém a pomôcť pri prevencii chorôb ako napríklad ochorenia srdca. Goji je bohaté na vitamín A, ktorý, ako je známe, pomáha udržiavať zdravý zrak.

Podľa čínskej štúdie z roku 1994 udávalo 79% ľudí chorých na rakovinu lepší postup liečby, ak svoju životosprávu obohatili o goji. Niektoré laboratórne štúdie ukázali, že antioxidanty obsiahnuté v goji môžu zabrániť rastu rakovinových buniek, znížiť hladiny cukru v krvi a tiež hladiny zlého cholesterolu. Je potrebné urobiť viac štúdií, no doterajší výskum goji pre oblasť liečby rakoviny, cukrovky a srdcových chorôb je sľubný.

Poznámka: Goji má niektoré antikoagulačné vlastnosti, takže je vhodné, nekombinovať ju s liekmi na riedenie krvi.

Goji a výhody pre pleť

Najvzrušujúcejším benefitom goji je jej účinok proti starnutiu. Tu sú niektoré z dôvodov, pre ktoré vedci toto ovocie považujú za významné pri udržiavaní zdravej, mladistvej pleti:

  • Minerály. Goji obsahuje 11 z 22 zásadných stopových minerálov, zahŕňajúc vápnik, draslík, železo, zinok a selén. Hoci je každý pre pleť užitočný iným spôsobom, všetky pomáhajú bojovať so škodlivými vplyvmi voľných radikálov, mnohé podporujú produkciu kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za vypnutú a pružnú pokožku. Mnohé minerály sú podstatné pre schopnosť pleti uzdravovať a regenerovať sa.
  • Aminokyseliny. Základom aminokyselín sú peptidy, ktoré vypĺňajú línie, napínajú pleť, zlepšujú jej tón a farbu. Podporujú tiež hydratáciu pokožky. A najlepšie je, že nepôsobia dráždivo.
  • Vitamín C. Goji obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, ktorý, ako je známe, podporuje tvorbu kolagénu, urýchľuje hojenie rán, chráni pleť pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Spôsobuje tiež vyblednutie škvŕn spôsobených slnkom a vekom.
  • Karotenoidy. Sú to flavonoidy ako beta-karotén, zeaxantín, luteín, lykopén, kryptoxantín a xantofyl. Tieto chránia pleť pred poškodením spôsobeným slnkom, sú známe pri podpore udržania zdravej, žiarivej pleti.
  • Polysacharidy. Tieto zložky majú antioxidačné vlastnosti a pomáhajú pleti udržiavať vodu, čím zvyšujú jej hydratáciu. Sú známe ako regeneračné zložky, pomáhajú pri tlmení zápalov a chránia elasticitu pleti.

Ukázalo sa tiež, že goji zvyšuje produkciu adenozíntrifosfátov až o takmer 20%. Ide vlastne o bunkovú energiu pre pleť a telo. A čo je dôležité pre udržanie optimálneho fungovanie buniek, môže zvýšiť samoregeneračnú schopnosť kože.

Vyskúšajte goji!

Spojte si všetky tieto vlastnosti do jedného celku a máte silnú ingredienciu proti starnutiu, ktorá funguje na mnohých úrovniach. Je to úžasný príklad prírodnej zložky. Väčšina syntetických a chemických ingrediencií poskytujú jednu, nanajvýš dve výhody. Na druhú stranu, prírodné ingrediencie ponúkajú viacero výhod naraz.

Súvisiace produkty