Biome platobné možnosti

Dokáže masáž vlasovej pokožky podporiť rast vlasov?

Ak ste niekedy absolvovali masáž vlasovej pokožky, určite si spomínate na ten uvoľňujúci a relaxačný pocit. Okrem takéhoto zmiernenia napätia a stresu však masáž hlavy dokáže podľa mnohých tvrdení podporiť rast vlasov. Je to len mýtus alebo je na tom kus pravdy? Hoci toto tvrdenie bolo skúmané len obmedzene, ide o sľubnú teóriu.

Pozrime sa bližšie na vedecké dôkazy týkajúce sa prospešnosti masáže vlasovej pokožky pri podpore rastu vlasov. Máme však pre vás aj ďalšie tipy na podporu rastu vlasov.

Čo si možno predstaviť pod masážou vlasovej pokožky?

Masáž vlasovej pokožky je podobná klasickej masáži krku, chrbta či celého tela. Pri hlave je masáž robená podstatne jemnejšie. Masáž hlavy sa robí často bez masážneho oleja, no môžete využiť či už olej alebo priamo vlasové sérum na podporu rastu vlasov.

Pri typickej masáži vlasovej pokožky sa využívajú iba brušká prstov. Môžete použiť aj špeciálny prístroj na masáž hlavy, ten v podstate napodobňuje tlak prstov.

Môže pomôcť masáž vlasovej pokožky pri raste vlasov?

V roku 2016 bolo na malej štúdii potvrdené, že pravidelné masírovanie vlasovej pokožky môže zahustiť vlasy. 9 mužov malo počas 24 týždňov každý deň 4 minútovú masáž hlavy. Na konci štúdie bolo zistené, že mali všetci zúčastnení muži hustejšie vlasy než na začiatku.

Ďalší výskum z roku 2019 tieto zistenia len potvrdzuje. Išlo o dotazníkovú formu sledovania 340 účastníkov, ktorí sa riadili pokynmi výskumníkov. Na podporu rastu vlasov a zastavenie vypadávania vlasov podstupovali dvakrát denne masáž vlasovej pokožky. Podľa ich výkazov a spätnej väzby, až 69 percent účastníkov udávalo zlepšenie alopécie.

Masáž vlasovej pokožky pre podporu rastu vlasov sa zameriava na vlasové folikuly. Každý jeden vlas začína svoj život vo folikule, ktorý sa nachádza tesne pod kožou na hlave.

Ako uvádzajú výskumy, masáž vlasovej pokožky dokáže zvýšiť pevnosť a hustotu vlasov tým, že „precvičuje“ bunky vlasových folikulov. Tým sa folikuly stimulujú k tvorbe pevnejších a hrubších vlasov. Uvádza sa tiež, že takáto masáž pomáha rozširovať cievy pod kožou, a tým vlastne podporuje rast vlasov.

Hoci je výskum obmedzený, to čo doteraz vieme je sľubné, pokiaľ ide o súvislosť medzi masážou vlasovej pokožky a rastom vlasov.

Ako presne masírovať vlasovú pokožku?

Existuje viacero spôsobov masáže vlasovej pokožky za účelom podpory rastu vlasov. Ponúkame 4 možnosti.

1. Tradičná masáž vlasovej pokožky

Pri tradičnej masáži vlasovej pokožky sa používajú iba brušká prstov.

  1. Bruškami prstov oboch rúk robte malé krúživé pohyby, na vlasovú pokožku vyvíjajte ľahký až stredný tlak.
  2. Takto prejdite po celej hlave, premasírujte všetky miesta.
  3. Hlavu si masírujte aspoň 5 minút, opakujte viackrát denne.

2. Masáž vlasovej pokožky počas umývania vlasov

Ak vás tlačí čas, môžete tradičnú masáž uvedenú vyššie využiť pri umývaní vlasov.

Bruškami prstov jemne vmasírujte do vlasov šampón alebo kondicionér, opäť stačí 5 minút. Potom si vlasy zmyte tak ako zvyčajne.

3. Masáž vlasovej pokožky s použitím éterických olejov

Pri masáži vlasovej pokožky môžete využiť aj éterické oleje. Rast vlasov môžete podporiť levanduľovým či mätovým olejom.

Zmiešajte 1-2 kvapky levanduľového alebo mätového oleja s 1 čajovou lyžičkou nosného oleja, napríklad jojobového alebo rozpusteného kokosového oleja. Naneste priamo na vlasovú pokožku a prstami alebo masážnym prístrojom zapracujte olej do vlasovej pokožky.

Pred aplikovaním akéhokoľvek éterického oleja na vlasovú pokožku si najskôr na malej oblasti na koži, napríklad na predlaktí, otestuje, či naň nezareagujete alergickou reakciou.

Ďalšie tipy na podporu rastu vlasov

Okrem masáže vlasovej pokožky existuje niekoľko ďalších osvedčených a overených spôsobov na podporu rastu vlasov. Tu sú niektoré z nich:

  • Vyhýbajte sa prílišnému používaniu šampónu a prílišnému prečesávaniu vlasov. Tiež obmedzte rôzne chemické ošetrenia vlasov, farbenie vlasov, či nadmernú úpravu vlasov prístrojmi vytvárajúcimi teplo. Všetky tieto procesy môžu poškodiť vlasy, oslabujú totiž kutikulu a následne môže dochádzať k lámaniu vlasov.
  • Vyžiadajte si lekárske vyšetrenie krvi, kde vám zistia prípadné nutričné nedostatky. Padanie vlasov je častokrát spôsobené nízkymi hladinami zinku, železa alebo biotínu.
  • Prekonzultujte padanie vlasov s obvodným alebo kožným lekárom. Ak trpíte na nadmerné padanie vlasov, môže ísť o symptóm iného zdravotného problému, veľmi častou príčinou môžu byť problémy so štítnou žľazou.
  • Pomôžte vlasom správnou kombináciou vitamínov a podporte rast aj zvonku vhodným výživným sérom.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
58 hodnotení
Náš tip
28,00 €
Folivital Pro vlasové sérum 60ml.
Vlasové sérum Folivital Pro | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zahustenie vlasov

Na záver

Hoci je odborný výskum ohľadne masáže vlasovej pokožky iba obmedzený, existujúce dôkazy a údaje ukazujú jej prospešnosť pre vlasy. Masáž síce nedokáže vyliečiť padanie vlasov, no podporuje opätovný rast vlasov.

Na masáž vlasovej pokožky môžete použiť len vlastné ruky ale aj masážne pomôcky. Prípadne sa môžete objednať na masáž u profesionála.

Ak sa u vás bude vypadávanie vlasov neustále zhoršovať, prípadne si všimnete aj ďalšie symptómy, navštívte lekára a tento problém s ním prekonzultujte.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
58 hodnotení
Náš tip
28,00 €
Folivital Pro vlasové sérum 60ml.
Vlasové sérum Folivital Pro | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zahustenie vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
71 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
17,00 € 16,15 €
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Posilnenie a podpora rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov | Prírodné zloženie | Bez receptu

Odporúčané čítanie z knižnice

Pridať otázku / komentár

Prečo ma niekedy masáž hlavy uspáva? Dokonca pri celotelovej masáži vždy zaspávam.

Terapeutická masáž uvoľňuje neurotransmitery ako serotonín a dopamín, ktoré pomáhajú stabilizovať emócie a stres. A to môže pomôcť podporiť spánok počas masáže. Pri masážach sa tiež aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý v tele zodpovedá za odpočinok a relaxáciu. Keď je telo v uvoľnenom stave, je oveľa jednoduchšie zaspať.

Zaspávanie počas masáže je teda bežným javom, ide o prirodzenú reakciu tela na relaxáciu a uvoľnenie stresu. Tento stav relaxácie môže viesť k hlbšiemu a pokojnejšiemu spánku, čo je prospešné pre fyzické aj duševné zdravie.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ktoré masírovanie je pre rast vlasov lepšie? Masírovať vlasovú pokožku pri mokrých alebo suchých vlasoch?

Vlasy môžu byť pri masírovaní mokré alebo suché, závisí od vašich preferencií. Ak sú však vlasy mokré, treba masírovať jemnejšie, pretože vlasy sú krehkejšie a náchylnejšie na lámanie, keď sú mokré. Nepoužívajte nechty, aby ste minimalizovali poškodenie vlasov, používajte len brušká prstov. Vzhľadom na pravidelnosť masírovania pre podporu rastu vlasov však môžete určite striedať suché aj mokré masírovanie.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Je normálne, že vlasy počas masáže hlavy padajú?

Áno, je normálne, že niektoré vlasy vypadnú počas masáže vlasovej pokožky. Vypadávanie vlasov je prirodzenou súčasťou cyklu rastu vlasov. Masáž pokožky hlavy pomáha zlepšiť krvný obeh vo vlasových folikuloch, podporiť zdravie a rast vlasov. Napriek tomu počas masáže môže dôjsť k uvoľneniu niektorých vlasov, ktoré sú vo fáze vypadávania a bez masáže by vypadli o jeden-dva dni neskôr aj samé. Pokiaľ vypadávanie vlasov nie je nadmerné a neexistujú žiadne ďalšie zdravotné problémy, občasného vypadávania vlasov počas masáže pokožky hlavy sa netreba obávať.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Pomáha k rastu vlasov štípanie vlasovej pokožky alebo stláčanie nejakého bodu?

Nie sú známe žiadne špecifické tlakové body na hlave, ktoré by mali spôsobovať rast vlasov. V rámci akupresúry je však na podporu rastu vlasov údajne dôležitý bod Paihui, ktorý sa nachádza na hlave. Tento tlakový bod sa stimuluje a niekoľkokrát počas dňa masíruje, potom nasleduje relaxačná masáž hlavy. Niektoré z ďalších akupresúrnych bodov pre rast vlasov sa majú nachádzať na žalúdku, chrbte a bruchu.

Najlepšie je však zamerať sa pri samotnej masáži na holé alebo rednúce oblasti na hlave, pretože práve tu môžu folikuly profitovať z masáže a následného zvýšeného prietoku krvi.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ako často si mám masírovať hlavu, ak chcem podporiť rast vlasov?

Ak chcete zlepšiť a podporiť rast vlasov, odporúča sa masírovať vlasovú pokožku 2-krát denne pomocou prstov. Pre relaxáciu a zmiernenie stresu si môžete hlavu premasírovať kedykoľvek budete mať chuť. V oboch prípadoch môžete hlavu masírovať okolo 5 minút.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Môže masáž hlavy spôsobiť problémy? Prečo ma bolí pokožka na hlave, keď si ju masírujem?

Masáž má nízke riziko škodlivých účinkov, musí byť samozrejme vykonaná správne a len s miernym tlakom. Niektorí ľudia môžu po masáži pociťovať bolesti hlavy. Môže ísť o tenzné bolesti hlavy, spôsobené zvýšeným prietokom krvi po masáži.

Masáž pokožky hlavy by ste nemali vykonávať, ak je vlasová pokožka podráždená a začervenaná. Bolestivá vlasová pokožka môže byť spôsobená infikovanými vlasovými folikulmi, vyrážkami na hlave alebo napätím z určitých účesov, ktoré môžu vlasy príliš stiahnuť. Medzi ďalšie príčiny citlivosti vlasovej pokožky patrí trauma (poranenie hlavy) alebo kožné ochorenie (ekzémy a podobne).

local_libraryOdborný poradca biome.sk