Biome platobné možnosti

Žihľava na vlasy - výhody a účinky

Aké má žihľava účinky na vlasy alebo proti vypadávaniu vlasov?

Žihľava sa často tradične využíva pri mnohých problémoch s kĺbmi, reumou, pri nízkom tlaku, pri problémoch s vlasmi – vypadávaním vlasov, lupinami, nadmerným mastením pokožky a vlasov, svrbiacej pokožke hlavy a mnohých ďalších.

Hoci použitie žihľavy na vlasy alebo ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov nie je zaručené riešenie, niektoré štúdie naznačujú, že by žihľava mohla byť do určitej miery efektívna. Okrem použitia v šampónoch a kondicionéroch, existuje množstvo doplnkov výživy s obsahom žihľavy, ktoré môžu byť užívané perorálne.

Ak trpíte problémami s vlasmi, je tu niekoľko dôvodov, prečo by ste mohli zvážiť používanie žihľavy. V tomto článku sa pozrieme bližšie na dostupné informácie týkajúce sa účinkov žihľavy na vlasy.

Čo je žihľava dvojdomá?

Žihľava dvojdomá, latinsky Urtica dioica, je kvitnúca trvalka, ktorá rastie na mnohých miestach sveta, vrátane Európy, Ázie aj Severnej Ameriky. Často krát dorastá do výšky 2 metrov. Spoznať sa dá jednoducho vďaka listom v tvare srdca a hrubej vrstve jemných chĺpkov, ktorá pokrýva celú rastlinu. Práve v týchto chĺpkoch sa nachádza pŕhlivá látka, ktorá po kontakte s pokožkou pôsobí dráždivo. Spôsobuje bolesť, opuch, svrbenie aj stŕpnutie postihnutého popŕhleného miesta na tele.

Napriek tomu sa žihľava už po stáročia využíva vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus. V Európe ju už v stredoveku ľudia používali pri reume alebo bolesti kĺbov.

Starovekí Egypťania ju používali na zmiernenie príznakov artritídy a bolesti chrbta. Popísaných bolo viacero postupov, kedy sa praktizovalo bičovanie žihľavovými listami – táto liečebná metóda sa využívala pri chronickom reumatizme, letargii, kóme, tiež pri ochrnutí a cholere.

Žihľava sa vďaka jej holistickým vlastnostiam hojne využíva až dodnes. Obsahuje širokú škálu prospešných látok. V listoch, koreňoch aj stonkách žihľavy sú hojne zastúpené niektoré dôležité vitamíny a minerály. Napríklad horčík, vitamín C, vitamín B, vitamín K, draslík, oxid kremičitý či vápnik. Žihľava je rovnako bohatým zdrojom železa aj omega-3 kyselín.

Žihľave sú pripisované mnohé priaznivé účinky na vlasy - je často používaná pre zlepšenie kvality vlasov, zabráneniu vypadávania vlasov, urýchlenie rastu vlasov, zvýšenie lesku vlasov, zahustenie vlasov a mnoho ďalších.

Žihľava a jej vplyv na vlasy - čo hovoria výskumy

Mechanizmus účinku nie je presne známy. Výskum sa venuje hlavne účinkom žihľavy na zmiernenie problémov so zväčšenou prostatou ale je možné nájsť aj niekoľko štúdií, ktoré sa venujú jej účinkom na problémy s vlasmi. Je však potrebné dodať, že takýchto výskumov nie je veľa. Budú potrebné ďalšie, ktoré by jednoznačne potvrdili priaznivé účinky žihľavy na vlasy.

Výskumy žihľavy preukázali jej protizápalové a antibakteriálne účinky. A to vrátane schopnosti ovplyvniť priamo vlasy: bežným kožným problémom je totiž folikulitída, čo je fokálny zápal vlasových folikulov. Zvyčajne je sprevádzaná svrbením a bolesťou. Počas ranných štádií folikulitídy vypadáva nadmerné množstvo vlasov, ktoré nedorastú pokým sa neodstráni infekcia. Ak sa však stane folikulitída ešte závažnejšou, môže zápal natrvalo zničiť vlasové folikuly.

Najbežnejšou príčinou folikulitídy spôsobenou bakteriálnou infekciu býva baktéria Staphylococcus aureus. Táto sa na koži nachádza bežne, pri premnožení však začína aktívne pôsobiť a ničiť vlasové folikuly.

Porovnanie zdravý vlasový korienok a vlasový korienok so zápalom - folikulitídou
Výskumy uvádzajú, že folikulitída vo vlasovej pokožke môže poškodzovať vlasové vlákna

Antibakteriálnymi vlastnosťami žihľavy sa zaoberal tím Dr. Motamediho (Motamedi, H. et al., 2014). [1] Výťažok zo žihľavy nechali pôsobiť na 8 rôznych bakteriálnych kmeňoch, vrátane Staphylococcus aureus. Podľa záverov bola žihľava veľmi účinná pri tlmení Staphylococcus, hlavne vďaka schopnosti žihľavy zamerať sa na bakteriálnu bunkovú stenu.

Výsledky testov ďalšieho výskumného tímu (Gulcin, I. et al., 2004) [2] rovnako potvrdzujú potenciál žihľavy ako antimikrobiálnej látky.

Spôsoby použitia žihľavy na vlasy

Ako ťažiť z výhod využitia žihľavy? Najjednoduchší spôsob je užívať žihľavu ako doplnok stravy vo forme tabliet, prípadne použiť jeden z množstva šampónov na vlasy s obsahom žihľavy na trhu. Môžete si dokonca vyrobiť vlastný domáci žihľavový šampón alebo ozdravujúcu žihľavovú masku na vlasy. No a nakoniec je tu žihľavový čaj, ktorý je tiež obľúbený pre svoje blahodárne účinky na organizmus.

Tabletky na vlasy so žihľavou

Najjednoduchší spôsob je užívať žihľavu ako doplnok stravy vo forme vitamínových doplnkov na vlasy v tabletkách. Na výrobu extraktov sa najčastejšie používajú mladé listy žihľavy. Odporúčaná dávka je minimálne 300mg denne.

Vitamínové doplnky na vlasy s obsahom žihľavy
Názov Množstvo
Vitamíny na vlasy Foligain 300mg
Vitamíny proti šediveniu vlasov Foligain 100mg

Šampóny na vlasy so žihľavou

Prípadne si zvoliť niektorý z množstva šampónov s obsahom žihľavy. Žihľava sa často používa v podobe extraktu v krémoch, roztokoch, šampónoch a kondicionéroch určených na oživenie vlasov alebo na problémy s vypadávaním vlasov. Žihľavu ale aj mnohé ďalšie prírodné extraky prospešné pre vlasy obsahuje aj odporúčaný šampón Folivital Pro.

Šampóny na vlasy s obsahom žihľavy
Názov
Šampón Folivital Pro
Šampón Foligain pre ženy

Domáci žihľavový šampón

Ingrediencie na prípravu domáceho žihľavového šampónu na vlasy - žihľava, kastílske mydlo, mandľový olej

Ak si trúfnete a máte čas na kúpu potrebných surovín, môžete si skúsiť vyrobiť žihľavový šampón aj doma. Vlasy Vám určite poďakujú. Čo budete potrebovať:

  • 200ml vody s vyluhovanou žihľavou (na 200ml vody 30-40mg sušenej žihľavy)
  • 80g kastílskeho mydla (kúpite v bio potravinách)
  • 3 čajové lyžice aloe vera
  • ¼ čajovej lyžičky jojóbového alebo mandľového oleja (pre lepšie hydratované vlasy)
  • 10-15 kvapiek esenciálneho oleja (rozmarín, pepermint alebo podľa preferencie)

Postup: Žihľavu zalejeme vriacou vodou na 4 -10 hodín. Potom precedíme a pridáme kastílske mydlo a miešaním ho vo vode rozpustíme. Pridáme aloe vera a oleje. Nalejeme do fľašky a poriadne pretrepeme. Pred každým nanesením na vlasy odporúčame dobre pretrepať. Pokožku odporúčame dobre prstami premasírovať aby sa prekrvila. Šampón má krátku životnosť, pretože je čisto prírodný (1-2 týždne).

Žihľavový čaj

Žihľavový čaj na stole. Žihľava sa používa pre svoje mnohé priaznivé účinky na organizmus.

Na prípravu budeme potrebovať sušené alebo čerstvé žihľavové listy. Pri čerstvých listoch experimentujte s pomerom (napr. 2 poháre vody na 1 pohár listov). Postup je jednoduchý: vodu s listami privedieme do varu a necháme 5 minút luhovať. Potom listy precedíme, do čaju pridáme podľa chuti med alebo škoricu.

Riziká a nežiadúce účinky žihľavy

Neexistuje veľa hlásení o škodlivých vedľajších účinkoch žihľavy, okrem samotného pŕhlenia. Žihľavy sa treba vyvarovať, ak máte alergiu na túto bylinku.

Nežiaduce účinky lokálne používaných prípravkov s obsahom žihľavy zahŕňajú podráždenie a svrbenie vlasovej pokožky a mierne pocity pálenia. Pred použitím lokálne aplikovaných prípravkov s obsahom žihľavy sa odporúča vykonať kožný test na alergiu alebo sa poradiť s lekárom.

Žihľava má množstvo vynikajúcich prínosov, môže sa však neželane ovplyvňovať s niektorými liekmi, napríklad:

  • lieky na riedenie krvi
  • diuretiká
  • lieky na vysoký krvný tlak
  • protizápalové lieky

Je preto vhodné poradiť sa o kombinovaní a užívaní žihľavy s lekárom, ktorý vám predpísal medikamentóznu liečbu.

Žihľava na vlasy - záverečné zhrnutie

Žihľava dvojdomá vo všetkých svojich rôznych formách môže slúžiť ako zaujímavá alternatíva pri problémoch s vlasmi. Používanie tejto bylinky je však len malý krôčik, hoci tým správnym smerom. Môže pôsobiť vnútorne aj lokálne, navyše bez nežiadúcich účinkov, ktoré sa môžu objaviť pri liekoch na predpis. A práve to je obrovská výhoda žihľavy a jej možného využitia pri problémoch s vlasmi.

1. Motamedi H, Seyyednejad SM, Bakhtiari A, Vafaei M. Introducing Urtica dioica, A Native Plant of Khuzestan, As an Antibacterial Medicinal Plant. Jundishapur J Nat Pharm Prod. 2014;9(4):e15904. Published 2014 Oct 11. doi:10.17795/jjnpp-15904
2. İlhami Gülçin, Ö.İrfan Küfrevioǧlu, Münir Oktay, Mehmet Emin Büyükokuroǧlu,Antioxidant, antimicrobial, antiulcer and analgesic activities of nettle (Urtica dioica L.),Journal of Ethnopharmacology,Volume 90, Issues 2–3,2004,Pages 205-215,ISSN 0378-8741,doi:10.1016/j.jep.2003.09.028

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
17 hodnotení
Akcia -5%
41,00 € 38,95 €
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
6 hodnotení
30,00 €
Vitamíny Foligain proti šediveniu vlasov 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šediveniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
8 hodnotení
Akcia -5%
24,00 € 22,80 €
Šampón Foligain pre ženy 236ml.
Šampón Foligain (2% trioxidil) pre ženy | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov

Odporúčané čítanie z knižnice

Pridať otázku / komentár

Je žihľavu dobré piť pred spaním? Myslím pravidelne kvôli rastu vlasov.

Keďže žihľavový čaj má silné močopudné účinky, jeho pitiu pred spaním sa radšej vyhnite. Čaj z listov žihľavy by nemali konzumovať tehotné ženy, pretože môže vyvolať kontrakcie maternice.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Môžem nechať pôsobiť žihľavu vo vlasoch dlhšiu dobu, napríklad aj cez noc?

Výluh môžete jemne vmasírovať do vlasovej pokožky a nechať pôsobiť cez noc. Extrakt z listov žihľavy môže byť okrem iného účinnou liečbou lupín a svrbiacej pokožky na hlave.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Vie žihľava farbiť vlasy?

Žihľava, ale aj taká šalvia, rozmarín či praslička roľná dokážu prepožičať vlasom tmavší odtieň. Stačí pripraviť silný zápar, vychladiť a po každom umytí ním opláchnuť vlasy. Tieto bylinky posilnia prirodzenú farbu a zabezpečia efekt tmavších vlasov. Sú teda vhodné pre brunetky.

Na prehĺbenie ryšavého odtieňu vlasov alebo niekoľko červených odleskov môžete vyskúšať nechtík, šípky či ibištek.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Patrí žihľava medzi DHT blokátory?

Nie úplne priamo, ale nepriamo áno. Žihľava totiž potláča aktivitu 5-alfa reduktázy – enzýmu zodpovednému za premenu testost. na DHT. Ako je známe, keď je v tele príliš veľa DHT, cyklus rastu vlasov sa skracuje a vlasové folikuly sa môžu zmenšovať. Preto sú takzvané DHT blokátory využívané pri liečbe androgénnej alopécie.

Žihľava pomáha nielen v boji proti vypadávaniu vlasov, ale pomáha aj pri opätovnom raste vlasov. Listy žihľavy sú bohaté na oxid kremičitý a síru, čím minimalizujú lámanie a rednutie vlasov a zároveň regenerujú vlasové folikuly.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ja si pamätám ešte ako malé dieťa, ako si stará mama dávali žihľavu kvasiť alebo lúhovať, keď sekali čerstvú žihľavu pre húsatká do zmesi na kŕmenie. Niekedy dokonca nechali tri kôpky – jednu na vlasy, druhú hydine a tretiu starému otcovi na polievku. A vlasy mali stará mama dlhé a krásne až do smrti.