menu close
Úvod > > Účinky žihľavy proti vypadávaniu vlasov

Účinky žihľavy proti vypadávaniu vlasov

Má žihľava účinok proti vypadávaniu vlasov?

Hoci použitie žihľavy proti vypadávaniu vlasov nie je zaručené riešenie, niektoré klinické štúdie preukázali, že žihľava je do určitej miery efektívna. Okrem použitia v šampónoch a kondicionéroch, existuje množstvo doplnkov výživy s obsahom žihľavy, ktoré môžu byť užívané perorálne ako vitamínové doplnky.

Existujú tri hlavné dôvody na to, aby zvážili používanie žihľavy proti vypadávaniu vlasov. Dokáže totiž:

  • zmierniť zápal na vlasovej pokožke
  • neutralizovať poškodenie voľnými radikálmi na vlasovej pokožke
  • blokovať DHT, a to pri lokálnom aj vnútornom využití

Nižšie si jednotlivé body rozoberieme podrobnejšie. Pozrieme sa na všetky aktuálne medicínske výskumy týkajúce sa využitia žihľavy pri obnove rastu vlasov. Detailnejšie sa pozrieme na 6 mesačný výskum, ktorého sa zúčastnilo 620 pacientov a ktorý preukázal, že žihľava dokáže účinne blokovať DHT, a to bez nežiadúcich vedľajších účinkov.

Čo je žihľava dvojdomá?

Žihľava dvojdomá, latinsky Urtica dioica, je kvitnúca trvalka, ktorá rastie na mnohých miestach sveta, vrátane Európy, Ázie aj Severnej Ameriky. Často krát dorastá do výšky 2 metrov. Spoznať sa dá jednoducho vďaka listom v tvare srdca a hrubej vrstve jemných chĺpkov, ktorá pokrýva celú rastlinu. Práve v týchto chĺpkoch sa nachádza pŕhlivá látka, ktorá po kontakte s pokožkou pôsobí dráždivo. Spôsobuje bolesť, opuch, svrbenie aj stŕpnutie postihnutého popŕhleného miesta na tele.

Napriek tomu sa žihľava už po stáročia využíva vďaka svojim liečivým vlastnostiam. V Európe ju už v stredoveku ľudia používali pri reume, bolesti kĺbov, dokázala tiež zbaviť telo nadbytočnej vody.

Starovekí Egypťania zase vedeli, že je veľmi účinná pri artritíde a bolesti chrbta. Popísaných bolo viacero postupov, kedy sa praktizovalo bičovanie žihľavovými listami – táto liečebná metóda sa využívala pri chronickom reumatizme, letargii, kóme, tiež pri ochrnutí a cholere.

Žihľava sa vďaka jej holistickým vlastnostiam hojne využíva až dodnes. Obsahuje širokú škálu prospešných látok. V listoch, koreňoch aj stonkách žihľavy sú hojne zastúpené niektoré dôležité vitamíny a minerály. Napríklad horčík, ktorý má sám o sebe úžasné vlastnosti prospešné proti vypadávaniu vlasov. Tiež vitamín C, vitamín B, vitamín K, draslík, oxid kremičitý či vápnik. Žihľava je rovnako bohatým zdrojom železa aj omega-3 kyselín.

Žihľava je prínosná aj pri samotnom vypadávaní vlasov – dokáže bojovať s alopéciou, teda neželaným vypadávaním vlasov. Mnoho výskumov potvrdilo potenciál žihľavy pri stimulácii rastu vlasov a podpore rastu zdravších a pevnejších vlasov.

Súvislosť medzi žihľavou a zápalom súvisiacim s vypadávaním vlasov

Porovnanie zdravý folikul a folikul so zápalom
Zápal v pokožke môže poškodzovať vlasové vlákna

Zapálená vlasová pokožka je hlavným pôvodcom a spúšťačom chronického padania vlasov. Ak dochádza k poškodeniu pokožky kvôli cudzím či škodlivým látkam ako sú voľné radikály, DHT či baktérie, telo reaguje a snaží sa proti nim bojovať.

Rôzne štúdie a výskumy (Magro, C.M. et al., 2011) [1] preukázali, že chronický zápal vedie k sebadeštrukcii buniek vo vlasovej pokožke. Výsledkom je poškodenie vlasového vlákna a prislúchajúcich folikulov.

Zápalový proces regulujú viaceré látky. Jedno takéto činidlo sa nazýva NF-KB, a práve to je silným spúšťačom zápalov. Keď sa raz NF-KB aktivuje, aktivuje zároveň aj ďalšie prozápalové látky. Preto možno konštatovať, že zápal závisí aj od aktivity NF-KB.

Iný výskum bol zameraný na odhalenie protizápalových vlastností žihľavy, ktoré sa využívajú pri celkovej liečbe reumatoidnej artritídy. Vedci použili výťažok z listov získaný inkubáciou bunkových kultúr v rôznych koncentráciách. Ku kultúram následne pridali TNF na vyvolanie zápalu.

Podľa záverečných zistení možno konštatovať, že výsledky závisia od veľkosti dávky. To znamená, čím viac extraktu zo žihľavy, tým miernejší zápal nastal. Podobné zistenia konštatuje aj výskum ďalšieho vedeckého tímu (Hajhashemi, V. a Klooshani, V., 2013). [2]

Žihľava je silno protizápalová vďaka viacerým rôznym mechanizmom. Ako prvé, rôzne zložky žihľavy, flavonoidy a fenoly, pôsobia ako silné antioxidanty, a tie sú pri boji s voľnými radikálmi jednoznačne potrebné.

Molekuly sú tvorené atómami, atómy zase protónmi, elektrónmi a neutrónmi. Elektróny sú v pároch, čo zaisťuje stabilitu atómu. Voľné radikály sú pritom nestabilné molekuly, ktoré vyhľadávajú a napádajú stabilné molekuly, aby im odobrali elektróny. Tým živým bunkám škodia. Toto vedie k rozsiahlemu poškodeniu, ktoré nakoniec vyvolá zápalovú reakciu. A táto ako vieme, zohráva významnú úlohu pri chronickom vypadávaní vlasov.

Rozsah straty vlasov kvôli poškodeniu voľnými radikálmi doteraz nebol riadne preskúmaný, niekoľko z mála výskumov však spája alopéciu s vysokým oxidačným stresom vo vlasovej pokožke (Akar, A. et al., 2002). [3] Podľa iných výskumov (Trueb, R.M., 2009) [4] je poškodenie voľnými radikálmi len jedným z mnohých faktorov, ktoré vplývajú na nadmerné padanie vlasov u sledovaných subjektov.

Antioxidanty bránia voľným radikálom v spôsobovaní škôd, a to tým, že voľným radikálom darujú jeden zo svojich elektrónov. Existujú pravdepodobne tisíce rôznych antioxidantov (vitamín C, vitamín E, betakarotén sú iba niektoré z nich), ktoré pôsobia proti rôznym podskupinám voľných radikálov.

Žihľava má protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Výskumy potvrdzujú jej možnú úlohu v liečbe vypadávania vlasov.

Nedávne zistenia z výskumu iránskeho tímu (Guder, A. a Korkmaz, H., 2012) [5] ukazujú, že práve žihľava obsahuje obrovské množstvá antioxidantov. Tými najvýznamnejšími pre potreby liečby padania vlasov sú flavonoidy a polyfenoly, oba totiž pôsobia protizápalovo.

Žihľava je tiež zdrojom vitamínu C, ktorý okrem svojich antioxidačných vlastností rovnako priamo prispieva k zdraviu pokožky a vlasov samotných.

Žihľavu dvojdomú možno uplatniť aj pri apoptóze, programovanej bunkovej smrti. Apoptóza je prirodzený proces ku ktorému dochádza, keď telo začne tvoriť nadmerné množstvá určitého typu buniek, ktoré potom uberajú ďalšiu zbytočnú energiu. K apoptóze dochádza aj vtedy, ak telo vyhodnotí, že daná bunka narobí viac škody ako úžitku.

Apoptóza zvyčajne síce nevyprovokuje zápalovú reakciu, za určitých podmienok však k takémuto stavu dôjsť môže. To je aj situácia, kedy vlastne k aktivácii apoptózy prispejú samotné voľné radikály. (Raha, S. a Robinson, B.H., 2002) [6]

Ak totiž v určitom okamihu dôjde k výraznému odumieraniu buniek, môže telo považovať za potrebné spustiť zápal, a to jednoznačne vlasovej pokožke nesvedčí.

Pri inom výskume zahŕňajúcom testy na potkanoch (Toldy, A. et al., 2005) [7] pozorovali vedci účinok cvičenia a používania doplnku s obsahom žihľavy na poškodenie mozgu potkanov spôsobené voľnými radikálmi.

Výskum síce nezistil žiaden významný súvis medzi plávaním a oxidačným stresom. Zistili však, že skupina podstupujúca liečbu žihľavou mala zvýšené množstvá proteínu c-jun, čo je dôležitá zložka, ktorá priamo ovplyvňuje apoptózu.

A po tretie, žihľava dvojdomá preukázala antibakteriálny potenciál. A to vrátane schopnosti ovplyvniť priamo vlasy. Bežným kožným problémom je totiž folikulitída, čo je fokálny zápal vlasových folikulov. Zvyčajne je sprevádzaná svrbením a bolesťou. Počas ranných štádií folikulitídy vypadáva nadmerné množstvo vlasov, ktoré nedorastú pokým sa neodstráni infekcia. Ak sa však stane folikulitída ešte závažnejšou, môže zápal natrvalo zničiť vlasové folikuly.

Najbežnejšou príčinou folikulitídy spôsobenou bakteriálnou infekciu býva baktéria Staphylococcus aureus. Táto sa na koži nachádza bežne, pri premnožení však začína aktívne pôsobiť a ničiť vlasové folikuly.

Antibakteriálnymi vlastnosťami žihľavy sa zaoberal tím Dr. Motamediho (Motamedi, H. et al., 2014). [8] Výťažok zo žihľavy nechali pôsobiť na 8 rôznych bakteriálnych kmeňoch, vrátane Staphylococcus aureus. Podľa záverov bola žihľava veľmi účinná pri tlmení Staphylococcus, hlavne vďaka schopnosti žihľavy zamerať sa na bakteriálnu bunkovú stenu.

Výsledky testov ďalšieho výskumného tímu (Gulcin, I. et al., 2004) [9] rovnako potvrdzujú potenciál žihľavy ako antimikrobiálnej látky.

Žihľava dvojdomá a DHT

DHT svojim pôsobením zmenšuje vlasové korienky
Korienky vlasov sa zmenšujú pod vplyvom DHT

DHT je považované za významný faktor súvisiaci s vypadávaním vlasov, konkrétne dedičným padaním vlasov.

Dihydrotestosterón, teda DHT, je pohlavný steroid a androgénny hormón, ktorý sa vytvára ako vedľajší produkt testosterónu. Testosterón samotný je síce nevyhnutný pre sexuálne funkcie a vývoj určitých mužských čŕt, je však zároveň prekurzorom DHT.

Približne 5 až 10% cirkulujúceho voľného testosterónu sa za pomoci enzýmu typu II, 5-alfa reduktázy, mení na DHT. DHT zohráva významnú úlohu pri tvorbe sekundárnych mužských čŕt ako je rast fúzov, ochlpenia na hrudi, zhrubnutie hlasu a tvorba svalovej hmoty. Na druhú stranu ale likviduje vlasy na hlave samotnej. Túto súvislosť pritom potvrdilo viacero rôznych štúdií a výskumov. (Olsen, E.A. et al., 2006) [10]

Zaujímavosťou je aj fakt, že je DHT spájané s nárastom buniek v prostate. Toto je normálne a bežné počas puberty, u starších mužov to však prispieva k rozvinutiu benígnej hyperplázie prostaty (BHP).

Účinok žihľavy na BHP vyvolané testosterónom skúmal tím z Indie. (Nahata, A. a Dixit, V.K., 2011) [11] Porovnávali pritom pôsobenie žihľavy a 1 mg finasteridu, čo je liek na liečbu zväčšenej prostaty aj vypadávania vlasov. Došli k záverom, že upravený výťažok zo žihľavy dokáže výrazne tlmiť aktivitu enzýmu 5-alfa reduktáza. Dosahuje teda účinok finasteridu, pritom však nemá jeho neželané vedľajšie účinky.

Dr. Safarinejad (Safarinejad, M.R., 2009) [12] tiež potvrdzuje pozitívnu súvislosť medzi žihľavou dvojdomou a BHP. Ten uskutočnil randomizovanú, dvojito zaslepenú krížovú štúdiu na 620 pacientoch s BHP.

Po 6 mesiacoch potvrdil mierne zmenšenie veľkosti prostaty u skupiny užívajúcej žihľavu oproti placebo skupine. Mnohí pacienti, ktorí naďalej pokračovali v terapii žihľavou, badali pokračujúce pozitívne výsledky.

Spôsoby užívania žihľavy

Ako ťažiť z výhod využitia žihľavy pri liečbe vypadávania vlasov? Najjednoduchší spôsob je užívať žihľavu ako doplnok stravy vo forme kapsúl a odporúčaná dávka je minimálne 300 miligramov (mg) denne.

Žihľava sa používa na liečbu vypadávania vlasov a v podobe extraktu krémov, roztokov, šampónov a kondicionérov. Lokálne používané prípravky blokujú produkciu prebytočných androgénov a predpokladá sa, že stimulujú vlasovú pokožku, posilňujú vlasy a stimulujú korienky vlasov. Nežiaduce účinky lokálne používaných prípravkov s obsahom žihľavy zahŕňajú podráždenie a svrbenie vlasovej pokožky a mierne pocity pálenia. Pred použitím lokálne aplikovaných prípravkov s obsahom žihľavy sa odporúča vykonať kožný test na alergiu alebo sa poradiť s lekárom.

Riziká a nežiadúce účinky

Neexistuje veľa hlásení o škodlivých vedľajších účinkoch žihľavy, okrem samotného pŕhlenia. Žihľavy sa treba vyvarovať, ak ste na bylinku alergický.

Žihľava má množstvo vynikajúcich prínosov, môže sa však neželane ovplyvňovať s niektorými liekmi, napríklad:

  • lieky na riedenie krvi
  • diuretiká
  • lieky na vysoký krvný tlak
  • protizápalové lieky

Je preto vhodné poradiť sa o kombinovaní a užívaní žihľavy s lekárom, ktorý vám predpísal medikamentóznu liečbu.

Záverečné zhrnutie

Žihľava dvojdomá vo všetkých svojich rôznych formách môže slúžiť ako účinný spôsob boja proti vypadávaniu vlasov a podpory rastu vlasov. Používanie tejto bylinky je však len malý krôčik, hoci tým správnym smerom. Ak si chcete vlasy zachovať po zvyšok života, musíte poznať presnú príčinu padania vlasov a odstrániť prvotný problém brániaci v raste zdravých vlasov.

Žihľava dvojdomá je silný prírodný spôsob ako blokovať DHT. Pôsobí vnútorne aj lokálne, navyše bez nežiadúcich účinkov, ktoré sa objavujú pri liekoch na predpis. A práve to je obrovská výhoda žihľavy dvojdomej v liečbe vypadávania vlasov.

AKAR, A. et al., 2002. Antioxidant enzymes and lipid peroxidation in the scalp of patients with alopecia areata. [Abstrakt]. Journal of Dermatological Science [online]. August, 29 (2), 85–90 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12088608

GUDER, A. a KORKMAZ, H., 2012. Evaluation of in-vitro Antioxidant Properties of Hydroalcoholic Solution Extracts Urtica dioica L., Malva neglecta Wallr. and Their Mixture. Iranian Journal of Pharmaceutical Research [online]. 11 (3), 913-923 [cit. 24.7.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813119/

GULCIN, I. et al., 2004. Antioxidant, antimicrobial, antiulcer and analgesic activities of nettle (Urtica dioica L.). [Abstrakt]. Journal of Ethnopharmacology [online]. February, 90 (2-3), 205–215 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://doi.org/10.1016/j.jep.2003.09.028

HAJHASHEMI, V. a KLOOSHANI, V., 2013. Antinociceptive and anti-inflammatory effects of Urtica dioica leaf extract in animal models. Avicena Journal of Phytomedicine [online]. 3 (2), 193-200 [cit. 24.7.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075706/

MAGRO, C.M. et al., 2011. The role of inflammation and immunity in the pathogenesis of androgenetic alopecia. [Abstrakt]. Journal of Drugs in Dermatology [online]. December, 10 (12), 1404–1411 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: http://europepmc.org/abstract/med/22134564

MOTAMEDI, H. et al., 2014. Introducing Urtica dioica, A Native Plant of Khuzestan, As an Antibacterial Medicinal Plant. Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products [online]. November, 9 (4), e15904 [cit. 24.7.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4302403/

NAHATA, A. a DIXIT, V.K., 2011. Ameliorative effects of stinging nettle (Urtica dioica) on testosterone‐induced prostatic hyperplasia in rats. [Abstrakt]. Andrologia [online]. May, 44 (s1), 396–409 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://doi.org/10.1111/j.1439-0272.2011.01197.x

OLSEN, E.A. et al., 2006. The importance of dual 5α-reductase inhibition in the treatment of male pattern hair loss: Results of a randomized placebo-controlled study of dutasteride versus finasteride. [Abstrakt]. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. December, 55 (6), 1014–1023 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://doi.org/10.1016/j.jaad.2006.05.007

RAHA, S. a ROBINSON, B.H., 2002. Mitochondria, oxygen free radicals, and apoptosis. [Abstrakt]. American Journal of Medical Genetics [online]. 106 (1), 62–70 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ajmg.1398

SAFARINEJAD, M.R., 2009. Urtica dioicafor Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia. [Abstrakt]. Journal of Herbal Pharmacotherapy [online]. 1–11 [cit. 24.7.2019]. Abstrakt získaný z: https://doi.org/10.1080/J157v05n04_01

TOLDY, A. et al., 2005. The effect of exercise and nettle supplementation on oxidative stressmarkers in the rat brain. Brain Research Bulletin 65 [online]. 487-493 [cit. 24.7.2019]. Dostupné z: http://tf.hu/wp-content/uploads/2009/07/ta_cikk.pdf

TRUEB, R.M., 2009. Oxidative stress in ageing of hair. International Journal of Trichology [online]. 1 (1), 6-14 [cit. 24.7.2019]. Dostupné z: https://www.doi.org/10.4103/0974-7753.51923

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
7 hodnotení
42 €​ 39 € až na 8 týždňov liečby
AKCIA -5% Konečná cena: 37,05 €
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
4 hodnotenia
39 €​ 35 € až na 4 týždne liečby
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
12 hodnotení
26 €​ 22 € až 8 týždňov liečby
Pozrieť

Odporúčané čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.

Tu zadajte hľadané slovo alebo výraz. Potom kliknite na lupu alebo odošlite enterom.