Úvod > > Účinky žihľavy proti vypadávaniu vlasov

Účinky žihľavy proti vypadávaniu vlasov

Hoci použitie žihľavy na prevenciu straty vlasov prevenciu straty nie je zaručené riešenie, niektoré klinické štúdie preukázali, že žihľava je do určitej miery efektívna vboji proti vypadávaniu vlasov. Extrakt z koreňa žihľavy sa pridáva do vlasových prípravkov na stimuláciu rastu vlasov a blokovanie prebytočného DHT. Táto bylina, známa tiež ako žihľava dvojdomá, sa používa na liečbu mužského a ženského ložiskového vypadávania vlasov. Okrem použitia v šampónoch a kondicionéroch, existuje množstvo doplnkov výživy s obsahom žihľavy, ktoré môžu byť užívané perorálne ako vitamínové doplnky.

Ako žihľava účinkuje

Rozsiahle vedecké štúdie s účelom preukázania absolútnej účinnosti žihľavy pri vypadávaní vlasov neboli vykonané. Doposiaľ vykonaný výskum ukázal, že táto rastlina môže inhibovať alebo znižovať produkciu hormónu DHT, ktorý je primárne zodpovedný za nadmerné vypadávanie vlasov. Ak je žihľava používaná v kombinácii s inými bylinami, ako je Saw Palmetto, jej účinnosť inhibovať produkciu DHT sa zvyšuje. Niektorí známi výrobcovia, ktorí predávajú lieky na vypadávanie vlasov používajú žihľavu vo svojich formulách.

Spôsoby užívania žihľavy

Ako ťažiť z výhod využitia žihľavy pri liečbe vypadávania vlasov? Najjednoduchší spôsob je užívať žihľavu ako doplnok stravy vo forme kapsúl a odporúčaná dávka je minimálne 300 miligramov (mg) denne.

Žihľava sa používa na liečbu vypadávania vlasov a v podobe extraktu krémov, roztokov, šampónov a kondicionérov. Lokálne používané prípravky blokujú produkciu prebytočných androgénov a predpokladá sa, že stimulujú vlasovú pokožku, posilňujú vlasy a stimulujú korienky vlasov. Nežiaduce účinky lokálne používaných prípravkov s obsahom žihľavy zahŕňajú podráždenie a svrbenie vlasovej pokožky a mierne pocity pálenia. Pred použitím lokálne aplikovaných prípravkov s obsahom žihľavy sa odporúča vykonať kožný test na alergiu alebo sa poradiť s lekárom.

Nežiadúce účinky

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Niekedy zahŕňajú poruchy trávenia, plynatosť, nadúvanie a problémy s močením.

Zhrnutie

Pacienti trpiaci alopéciou areata  používajú žihľavu na liečbu vypadávania vlasov, pretože predbežný výskum ukázal, že táto metóda do určitej miery pomáha v boji proti tomuto autoimunitnému ochoreniu. Toto ochorenie spôsobuje, že telo sa zbavuje svojich vlastných vlasov, pretože ich v podstate vníma ako hrozbu pre svoj imunitný systém.

Účinky žihľavy proti vypadávaniu vlasov Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice