Biome platobné možnosti

Prečo spôsobuje SLS vypadávanie vlasov?

Laurylsulfát sodný (SLS) je prísada do šampónov, vďaka ktorej šampóny penia. Je to ale tiež častý vinník a príčina mnohých problémov, pokiaľ ide o vypadávanie vlasov. Obvykle sa používa preto, lebo je lacnou prísadou a tie penivé bublinky na tele a vo vlasoch milujeme.

Takmer všetky šampóny obsahujú laurylsulfát sodný ako hlavnú zložku. Slúži ako základ pre povrchovo aktívnu látku. Ak však používate šampón, kde je SLS hlavnou zložkou, vystavujete hlavu silnému čistiacemu prostriedku, ktorý sa radí medzi najviac dráždivé povrchovo aktívne látky spájajúce sa s vysušovaním a začervenaním kože. Viac ako 95% všetkých šampónov na trhu túto zložku vo svojich receptúrach používa.

Laurylsulfát sodný je účinný odmasťovač, pretože sa dokáže naviazať na nečistoty a mastnotu vo vlasoch aj na vlasovej pokožke. Po tom, čo si vlasy opláchnete, sa špina zmyje spolu so SLS. Hoci však laurylsulfát sodný zmyjete, môžu jeho zvyšky na vlasoch a vlasovej pokožke zostať. Opakované vystavovanie sa laurylsulfátu sodnému vlasy aj hlavu vysušuje, objaviť sa môžu aj určité problémy s citlivosťou pokožky.

SLS, teda laurylsulfát sodný, sa nachádza v prostriedkoch na čistenie garážových podláh a motorov. Tak, ako dokáže rozpustiť mastnotu na motore, dokáže rozpustiť oleje a maz na koži, čo vedie k suchosti. Môže byť čosi, čo sa používa na priemyselné čistenie, dobré aj na šampónovanie hlavy? Ako môže byť čosi také bezpečné?

Skutočné obavy spočívajú v účinkoch SLS na folikuly, z ktorých práve vypadli vlasy. Odhalené, otvorené folikuly odumierajú, ak sú dlhodobo alebo vo vysokých dávkach vystavované kyslým vlastnostiam SLS. V rámci rastového cyklu vlasov stráca človek denne množstvo vlasov, vtedy ide o bežné vypadávanie vlasov. Folikuly však zostávajú otvorené, takže ich môže napadnúť laurylsulfát sodný s jeho škodlivými, dráždivými a vysušujúcimi vlastnosťami. Ak je vlasový folikul úplne mŕtvy, vlasy znovu rásť nezačnú.

Laurylsulfát sodný býva zodpovedný za podráždenie očí, zamotávanie a štiepenie vlasov, za podráždenie vlasovej pokožky. U niektorých ľudí sa objavili aj opuchy tváre a paží.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
36 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy