Rozmarín (Rosmarinus officinalis) má veľa výhod od hydratovania pokožky a podporovania zdravého kolagénového vývoja po boj s voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú pokožku. Táto aromatická bylina má od staroveku významnú úlohu v náboženských obradoch, kulinárskych receptoch a prírodných lekárničkách. Hoci jej výhody sa líšia v závislosti na tom, či ju požívate alebo používate lokálne, rozmarín je skvelý doplnok v starostlivosti o Vašu pleť.
Rozmarín
Táto aromatická vždyzelená bylina je pôvodom z teplého, slnečného Stredomoria, aj keď sa môže pestovať prakticky kdekoľvek, pokiaľ ju prinesiete do vnútra počas chladných zimných mesiacov. Jeho zelené ihličie má rôzne využitie v kuchyni a v prírodnej medicíne, ktorá používa čerstvé alebo sušené byliny na prípravu čajov, tinktúry alebo kapsúl zo sušeného práškového extraktu. Dodatočne, kvety a listy obsahujú esenciálny olej - rozmarínový olej sa môže pochváliť lokálnym použitím a aromaterapeutickými výhodami.
Jedzte, pite a buďte nádherné
Či už ho pridáte do svojho jedla, vylúhujete ho ako čaj, alebo ho vezmete ako doplnok, antioxidanty v rozmaríne pomáhajú predchádzať poškodeniu kože a maximalizujú tónovanie pleti tým, že neutralizujú voľné radikály. Poškodenie voľnými radikálmi narušuje podpornú štruktúru v koži, čo vedie k vráskam, ovisnutej a nerovnomerne tónovanej pleti. Táto aromatická bylina je dobrým zdrojom železa, vápnika a vitamínu B6, ktorý podporuje zdravé hladiny kolagénu. Rozmarín je tiež bohatým zdrojom mangánu, minerálu, ktorý pomáha minimalizovať vrásky a chráni pokožku pred poškodením.
Lokálne použitie rozmarínu
Rozmarínový extrakt má vlastnosti, ktoré ničia baktérie, plesne a vírusy na koži, čo ho robí ideálnym pre použitie na menších ranách a popáleninách, alebo na problematickej pleti, ktorá je ovplyvnená dermatitídou, akné, ekzémom alebo lupienkou. Olej pomáha stimulovať obnovu buniek, podporuje zdravé liečenie - popri tomto vlhčí pleť a zlepšuje krvný obeh pokožky. Okrem toho, že je prospešný pre pokožku, rozmarínový olej tiež pomáha zlepšiť kožné problémy na hlave, ako sú lupiny.
Opatrné začlenenie
Rovnako ako ostatné éterické oleje, rozmarínový olej by sa nemal používať na pokožke bez zriedenia v nosnom oleji. Na rozdiel od éterických olejov, ktoré sa získavajú z listov, koreňov alebo kôry rastlín, nosné oleje pochádzajú z orechov, semien alebo jadier rastliny. Príklady zahŕňajú kokosový, avokádový, púpalkový, olivový, makadamiový alebo šípkový olej. Rozmarínový esenciálny olej by sa nikdy nemal užívať vnútorne. Taktiež, ak ste tehotná alebo dojčíte, alebo ak máte vysoký krvný tlak alebo zažívacie poruchy, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, než začnete užívať rozmarínové doplnky. Okrem toho, rozmarín môže vzájomne pôsobiť s niektorými liekmi, vrátane liekov na riedenie krvi, liekov na cukrovku a diuretikami.