Biome platobné možnosti

Santalové drevo – nová nádej pre padajúce vlasy?

Vedci nedávno objavili, že vlasové folikuly obsahujú podobné receptory, aké sa nachádzajú hlboko v nosovej dutine. V nose sa na tieto receptory naviažu pachové molekuly, ktoré človek vdýchol. Receptory následne vysielajú signály do mozgu, ktoré človeka upozorňujú, či niečo zapácha alebo naopak vonia. Tieto receptory na vlasových folikuloch pozitívne reagujú na látky obsiahnuté v santalovom dreve, čím sa stimuluje rast vlasov.

Spomínané receptory sú súčasťou evolúcie chemosenzorického signalizačného systému, ktorý existoval dlho predtým, ako sa u živočíchov vyvinul samotný zmysel čuchu. Tieto receptory sa nachádzajú aj v iných tkanivách v tele. Okrem nosa napríklad aj v žalúdku, pľúcach alebo v srdci. Sú tam z rôznych dôvodov, napríklad v spermiách slúžia na vyhľadanie vajíčok. Podobné chemosenzorické receptory sa nachádzajú aj v ľudskej pokožke.

Laboratórne testy a receptory na vlasovej pokožke

Pri testoch vedci sfarbili vzorky ľudskej vlasovej pokožky fluorescenčnými farbivami a odhalili, že vlasové folikuly, teda tkanivá, ktoré obklopujú vlasový koreň, majú špecifický receptor označovaný ako OR2AT4.

Zložky santalového dreva, dokážu pôsobiť na tieto receptory, označované ako keratinocyty. Práve tieto bunky sa nachádzajú aj vo vlasových folikuloch a sú zodpovedné za tvorbu keratínu. Keratín je hlavný proteín, ktorý tvorí štruktúru vlasu a chráni vlasy pred poškodením.

Vzhľadom na tieto poznatky sa vedci rozhodli ošetriť vlasové folikuly v laboratórnych podmienkach santalovou vôňou. Po šiestich dňoch mohli konštatovať výrazný pokles odumierania keratinocytov. Santalová vôňa zároveň výrazne zvýšila expresiu rastového faktoru označovaného iGF-1. Ide o hormón, ktorý predlžuje rastovú fázu vlasového folikulu, fázu anagénu. Práve počas tejto fázy sa bunky rapídne delia a vlasy rastú do dĺžky.

Santalová vôňa súčasne výrazne znížila expresiu ďalšieho rastového faktoru, TGF-b2. Tento podporuje druhú, prechodnú fázu rastu vlasov, takzvaný katagén. Ide približne o desať dní, v rámci ktorých sa presúva vlas do záverečnej fázy svojho života, do fázy telogénu. Práve v telogéne vlasy následne vypadávajú.

Ak teda zosumarizujeme všetky zistenia odborného tímu, možno konštatovať, že sa pri liečbe vypadávania vlasov môžeme zameriavať aj na chemosenzorické receptory na hlave.

Prírodný olej zo santalového dreva na vypadávanie vlasov

Olej zo santalového dreva sa extrahuje z odumretého jadra (duramenu) tohto listnatého stromu s aromatickým drevom. Získava sa z výšky 8 až 12 metrov metódou destilácie vodnou parou. Odporúča sa využívať stromy staršie ako 80 rokov, pretože čím je strom starší, tým viac oleja vydá a tým je aróma silnejšia.

Santal pochádza z južnej Indie a Srí Lanky, kde rastie v horách. Santalový olej obsahuje 90-97% seskviterpénového alkoholu, uhľovodíky, kyseliny, aldehydy a ketóny. Olej zo santalového dreva sa často používa v produktoch starostlivosti o vlasy, tiež o pleť a pri aromaterapii. Má totiž antioxidačné vlastnosti, posilňuje imunitu, pôsobí proti vírusom a baktériám, má protizápalové účinky. Takže na pokožku pôsobí z inej strany, jednoducho na nej tlmí zápaly.

Ako protizápalový prípravok sa používa hlavne v súvislosti so zápalmi v rámci obehového a nervového systému. Jeho antiseptické vlastnosti umožňujú aplikáciu pri vredoch, vyrážkach a ranách, bráni vzniku infekcií.

Santal – nová nádej v liečbe padania vlasov

Odborná komunita považuje výskum za zaujímavý. Zapojenie chemosenzorických receptorov do veľmi komplikovaného procesu rastu vlasov je novou nádejou pre zastavenie vypadávania vlasov a podporenie rastu nových zdravých vlasov.

Santalové drevo obsahuje tiež šampón proti vypadávaniu vlasov Folivital Pro. Obohacuje jeho účinok, má výrazný synergický efekt pri liečbe vypadávania vlasov.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
36 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy