Biome platobné možnosti

Vápnik a vypadávanie vlasov

Zo všetkých prvkov, ktoré telo obsahuje, je vápnik ten najhojnejší. Je potrebný pre mnohé telesné procesy, vrátane zdravého rastu vlasov. Mnohí ľudia ho neprijímajú v dostatočnom množstve, a ak sú hladiny vápnika nízke, môže dôjsť, popri iných problémoch, aj k vypadávaniu vlasov. Popýtajte sa svojho lekára, ako možno pridať do stravy viacero potravín bohatých na vápnik, prípadne aké výživové doplnky by boli vhodné. A samozrejme sa zmieňte aj o svojich problémoch s padaním vlasov.

Dôležitosť vápnika

99% vápnika v tele sa nachádza v zuboch a v kostiach, časť z neho možno nájsť v bunkách vlasových folikulov. Vápnik vo vašich vlasoch pomáha stimulovať komunikáciu medzi bunkami, čím podporuje rast vlasov a zdravých folikulov. Tento prvok udržiava v činnosti aj vaše srdce, svaly, nervy a rôzne iné systémy. Všetky tieto procesy hrajú dôležitú úlohu pri zdravom raste vlasov.

Riziká pri nedostatku vápnika

Mnohé potraviny prirodzene obsahujú alebo sú obohatené o vápnik, napriek tomu ho nemusíte mať dostatok zo svojej stravy. Medzi ľudí, ktorým hrozí riziko nedostatku vápnika a s tým súvisiace nežiadúce vedľajšie účinky, patria ženy po menopauze, ľudia na kortikosteroidoch a ľudia, ktorí pijú veľké množstvá alkoholu, sladených nápojov či rôznych kofeínových nápojov. Popri vypadávaní vlasov môže nedostatok vápnika vyústiť do rozvinutia osteoporózy, ktorá oslabuje kostné tkanivá.

Zdroje vápnika a odporúčané hodnoty

Dospelí ľudia medzi 19 a 50 rokmi potrebujú 1000 mg vápnika denne. Ak ale máte viac ako 51 rokov, mali by ste prijať minimálne 1200 mg denne. Najlepšími potravinovými zdrojmi tohto prvku sú syr, mlieko, jogurt, tofu a trstinová melasa. Kapusta, riasy, sušené figy, lieskové orechy, ustrice a sardinky sú tiež dobrými zdrojmi vápnika. Ak nejete mliečne výrobky a neviete si ani inak doplniť vápnik prostredníctvom stravy, budete musieť na udržanie správnych hladín užívať výživové doplnky. Poraďte sa o množstve a type so svojím lekárom.

Ďalšie súvislosti a vstrebávanie vápnika

Vaše telo potrebuje aj ďalšie výživné látky, aby dokázalo využiť vápnik. Patria sem horčík, fosfor, vitamín D a vitamín K. Tieto živiny sú esenciálne aj pre zdravý rast vlasov, takže by ste sa aj o nich mali porozprávať s lekárom. Ak trpíte na padanie vlasov, vyhľadajte lekársku pomoc, aby bolo možné určiť príčinu vypadávania vlasov a určiť následnú vhodnú liečbu.

Treba dbať aj na to, že vysoké dávky vápnika môžu mať za následok zvracanie, toxicitu obličiek, časté močenie a nepravidelný srdcový tep. Preto bez konzultácie s lekárom neprekračujte odporúčané denné hodnoty.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
9 hodnotení
17,00 €
Vitamíny na vlasy pre ženy Folivital Pro Mama 60tbl.
Vitamíny na vlasy Folivital Pro Mama | Pre ženy | Proti vypadávaniu vlasov | Oživenie vlasov | Počas a po tehotenstve