Biome platobné možnosti

Zinok na vlasy - účinky a dávkovanie

vlasy zinok účinky

Ak ste jedným z tých, ktorí zažili rednutie vlasov alebo vypadávanie vlasov, určite ste už museli počuť alebo čítať o účinkoch zinku na vlasy. Poďme sa teda bližšie pozrieť aký vplyv má zinok na vlasy a ako nám s vlasmi prípadne môže pomôcť.  

O zinku

Zinok patrí medzi esenciálne stopové prvky. Ľudský organizmus ho nedokáže vyrobiť ani uskladniť a preto je potrebné príjmať zinok pravidelne ako súčasť potravy.

Zinok zohráva dôležitú úlohu pri mnohých telesných procesoch a funkciách, napríklad pri bunkovej reprodukcii, udržiavaní hormonálnej rovnováhy, správnom vstrebávaní vitamínov, pri syntéze bielkovín a mnoho ďalších.[1]

Príčiny vypadávania vlasov

Určité množstvo vypadnutých vlasov denne je normálne – vypadávanie vlasov je súčasťou rastového cyklu vlasov. Hovorí sa o priemere 40 - 100 vlasoch denne počas dní keď vlasy neumývame a 200 – 300 vlasov denne keď vlasy umývame.[2]. Takže tieto počty vypadnutých vlasov denne by nemali byť príčinou poplachu, pretože to nemusí nutne viesť k trvalej strate vlasov. Takéto mierne vypadávanie vlasov je ekvivalentné s množstvom vlasov, ktoré nám dorastajú.

Ak sa ale stane, že Vám vypadne viac vlasov než je priemer, možno budete chcieť zistiť, čo toto vypadávanie spôsobuje. Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené rôznymi príčinami[3] ako sú:

  • hormóny
  • genetika
  • zlá výživa
  • vek
  • ožiarenie alebo chemoterapia
  • stres
  • infekcie
  • chemické látky
  • rýchle chudnutie
  • iné ochorenia
Príčinou vypadávania vlasov môže byť aj zlá alebo nedostatočná výživa.

Zinok a vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov patrí medzi bežné symptómy nedostatku zinku[4],[5].

Spojitosť medzi zinkom jeho vplyvom na vlasy - stratou vlasov bola skúmaná niekoľkými ďalšími štúdiami. U ľudí trpiacich dedičným vypadávaním vlasov boli zistené nižšie hodnoty zinku v porovnaní s ľuďmi bez vypadávania vlasov[6]. Výskum tiež preukázal, že užívanie zinku bolo prospešné pre nárast vlasov[7].  

Nedostatok zinku

Prispieva k vypadávaniu vlasov, pretože bez zinku a ďalších minerálov sa vlasy stanú oslabené, čo spôsobuje poškodenie vlasov a veľmi pomalý opätovný rast vlasov.

Prínosy zinku na vlasy

Zahŕňajú podporu množenia buniek, rast tkanív a opravu poškodených tkanív. Zinok tiež prispieva k udržaniu dobrého stavu maz vylučujúcich žliaz, ktoré sú pripojené na vlasové korienky.

Potraviny s obsahom zinku

Potraviny s obsahom zinku na vlasy

Ustrice sú jedno z najbohatších jedál na zinok. Na vlasy je táto potravina priam ideálna, pretože 100g ustríc pokryje dennú dávku zinku až 500%. Tiež sú dobrým zdrojom proteínov, ktoré sú pre rast zdravých vlasov prospešné.

Orechy určite začleňte do svojho jedálnička. Konzumácia orechov sa považuje za výborný spôsob ako udržať  svoje vlasy zdravé a zabrániť ich predčasnému šediveniu. Okrem zinku obsahujú omega3-3 mastné kyseliny, ktoré sú pre vlasy dôležité. Ďalej obsahujú biotín, meď a vitamín E.

Vajíčka sú výborným zdrojom živín na vlasy. Obsahujú bielkoviny, biotín, B vitamíny, zinok, selén a železo. Vajíčka chutia na všetky spôsoby a určite Vám budú Vaše vlasy povďačné.

Špenát je superpotravina bohatá na množstvo látok potrebných pre správny rast vlasov. Okrem zinku obsahuje železo, beta karotén a kyselinu listovú. Výmena šalátu za baby špenát vo Vašom jedálničku je jednoduchý spôsob ako dostať do tela viac živín pre vlasy.

Zinok na vlasy - produkty

K dispozícii sú rôzne produkty s obsahom zinku – od rôznych vitamínov na vlasy až po šampóny alebo vlasové séra a vody. Obvyklé sa odporúča užívať denne zinok v dávke do 15 mg. 

Zinok na vlasy obsahujú tieto doplnky
Názov Obsah
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 10 mg
Vitamíny na vlasy pre ženy Folivital Pro Mama 12 mg
Vitamíny proti šediveniu vlasov Foligain 10 mg
Vitamíny na vlasy Foligain 15 mg

Šampóny a vlasové vody so zinkom na vlasy
Názov
Šampón Folivital Pro
Šampón Revivogen
Kondicionér Revivogen
Vlasová terapia Revivogen (1x60ml, 3x60ml balenie)
Vlasová voda pre ženy Foligain
Vlasová voda pre mužov Foligain

Pozor na nadbytok zinku

Ak užijete príliš veľa doplnkov s obsahom zinku, je možné, že robíte pre svoje vlasy a telo viac škody ako úžitku. Príliš veľa zinku v tele môže brániť absorpcii ďalších minerálov, ako je meď, železo, horčík a mangán, ktoré tiež môžu zohrávať úlohu pri udržiavaní zdravých vlasov.

Príliš veľa zinku v tele i jeho nedostatok môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Kvôli bezpečnosti a lepším výsledkom užívajte zinok tak, ako je predpísané, prípadne sa poraďte s lekárom.

Časté otázky

Pomôže zinok proti vypadávaniu vlasov?

Ak trpíte dedičným vypadávaním vlasov, je možné že máte zníženú úroveň hladiny zinku. Výsledky výskumov spomenutých v tomto článku preukázali priaznivé účinky na vlasy.

Pomôže zinok na oslabené vlasy?

Ak trpíte nedostatkom zinku, tak je dôležité ho doplniť, pretože nedostatok zinku je spájaný s vypadávaním. Príčinou oslabených vlasov môže byť nedostatok aj ďalších vitamínov a v takom prípade sa odporúča užívať vitamínové doplnky na vlasy.

Ktoré chutné potraviny obsahujú najviac zinku?

Najviac zinku obsahujú ustrice, špenát alebo orechy. To či ich niekto považuje za chutné je individuálne.

Aké ďalšie minerály sú pre vlasy vhodné?

Železo patrí k ďalším minerálom spájaným so zdravými vlasmi. Problémy s vlasmi sa spájajú aj v súvislosti s nedostatkom magnézia, mede, alebo selénu.

1. Roohani N, Hurrell R, Kelishadi R, Schulin R. Zinc and its importance for human health: An integrative review. J Res Med Sci. 2013;18(2):144‐157
2. Adrianna J. Jackson, Vera H. Price,How to Diagnose Hair Loss,Dermatologic Clinics,Volume 31, Issue 1,2013, doi: 10.1016/j.det.2012.08.007
3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20141096
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18311051
6. Kil MS, Kim CW, Kim SS. Analysis of serum zinc and copper concentrations in hair loss. Ann Dermatol. 2013;25(4):405‐409. doi:10.5021/ad.2013.25.4.405
7. Park H, Kim CW, Kim SS, Park CW. The therapeutic effect and the changed serum zinc level after zinc supplementation in alopecia areata patients who had a low serum zinc level. Ann Dermatol. 2009;21(2):142‐146. doi:10.5021/ad.2009.21.2.142

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
71 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
17,00 € 16,15 €
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Posilnenie a podpora rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov | Prírodné zloženie | Bez receptu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
17 hodnotení
Akcia -5%
41,00 € 38,95 €
Vitamíny Foligain 120tbl.
Vitamíny na vlasy Foligain | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
6 hodnotení
30,00 €
Vitamíny Foligain proti šediveniu vlasov 60tbl.
Vitamíny Foligain | Proti šediveniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
13 hodnotení
Akcia -5%
26,00 € 24,70 €
Šampón Revivogen 360ml.
Šampón Revivogen | Bio čistiaci | Proti vypadávaniu vlasov | Posilňujúci | Podpora rastu vlasov | Proti rednutiu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 hodnotení
Akcia -10%
98,00 € 88,20 €
Vlasový aktivátor Revivogen so saw palmettom 3x60ml.
Revivogen Therapy | Bio zloženie | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy
Pridať otázku / komentár

Prečo je toľko rôznych „podtypov“ zinku? Načo je to dobré?

Zo stravy sa do tela vstrebáva len 20-40% zinku. Nízka biologická dostupnosť zinku z potravinových zdrojov hrá dôležitú úlohu v našej celkovej hladine zinku. Preto používame doplnky zinku, aby podporili a udržiavali zdravé hladiny zinku.

Keďže telo nedokáže účinne absorbovať elementárny zinok sám o sebe, tento minerál je zvyčajne pripojený k inej látke, aby pomohla zvýšiť jeho absorpciu.

Zinok môže byť naviazaný na anorganické kyseliny, organické kyseliny alebo aminokyseliny. O anorganických formách (napr. síran zinočnatý alebo oxid zinočnatý) je známe, že sú slabo absorbované, ale chelátovaný zinok, čo je zinok naviazaný buď na organické kyseliny (napr. pikolinát zinočnatý, citrát alebo glukonát) alebo aminokyseliny (napr. bisglycinát zinočnatý alebo monometionín), sa vstrebávajú ľahšie.

Doplnky zinku pikolinát sú tvorené chelátovaním zinku s organickou kyselinou, kyselinou pikolínovou. Pikolinát zinočnatý sa môže ľahšie absorbovať než citrát zinočnatý alebo glukonát zinočnatý. Zinok môže byť tiež chelátovaný hydrolyzovaným rastlinným proteínom, často získavaným z ryže.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Zjemňuje zinok vlasy?

Zinok je známy tým, že podporuje reprodukciu buniek, pomáha tkanivám rásť a opravovať sa. Podporuje tiež mazové žľazy, ktoré udržujú vlasy jemné a hydratované.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ako dlho potrvá, kým vlasy dorastú kvôli nedostatku zinku?

Ak je problémom nedostatok vo výžive, napríklad nedostatok železa, biotínu alebo zinku v strave, môže časom okrem iných súvisiacich zdravotných problémov dôjsť k vypadávaniu vlasov. Ak sa podarí tieto nedostatky odhaliť, vyrovnať a doplniť, dochádza spravidla aj k náprave rastu vlasov. Napriek tomu môže trvať niekoľko mesiacov, kým vlasy začnú rásť.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ja pri takýchto vitamínoch uprednostňujem výživové doplnky. Predsalen je v nich namerané množstvo, ktoré človek potrebuje a takto viem, že mám to čo som chcel. Stravujem sa zdravo, ale už len pri obyčajnom prechladnutí si dám okrem citrónového čaju aj vitamín c v tabletke a pomáha mi.