menu close
Úvod > > > Pomáha kyselina listová proti vypadávaniu v...

Pomáha kyselina listová proti vypadávaniu vlasov?

Kyselina listová prináša mnohým ľuďom trpiacim vypadávaním vlasov dobré výsledky. Preto je dobré čo-to si o nej povedať. Kyselina listová sa prirodzene vyskytuje v tele ako folát, vo vode rozpustný vitamín tiež označovaný ako vitamín B9 alebo folacín. V tejto podobe je neaktívny a aktivuje sa v pečeni premenou na kyselinu dihydrofolátreduktázy.

Kyselina listová je nevyhnutná pre syntézu, opravu a využitie DNA. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá pre rýchle delenie buniek, ktoré je základnou súčasťou ľudského rastu.

Bez kyseliny listovej červené krvinky strácajú svoj tvar a nemôžu roznášať po tele plný objem kyslíka. To rýchlo vedie k chudokrvnosti.

Čo ste nevedeli o kyseline listovej

Pozrime sa na niektoré veci, ktoré potrebujete vedieť o kyseline listovej. Kyselina listová je jedným z mnohých základných vitamínov skupiny B a je tiež známa ako vitamín B9. Ako už možno viete, vitamín B je nevyhnutný pre prevenciu vypadávania vlasov a ich opätovný rast.

Rovnako ako je tomu pri mnohých ďalších nutričných alebo vitamínových nedostatkoch, keď Vám chýba kyselina listová môže dôjsť k nesprávnemu rastu vlasov.

Kyselina listová sa nachádza v mnohých potravinách prirodzene alebo je možné užívať ju ako doplnok výživy. Medzi niektoré potraviny, ktoré obsahujú kyselinu listovú patrí pečeň, klíčky, orechy, celozrnný chlieb a tmavozelená listová zelenina.

Kyselina listová a vypadávanie vlasov

Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k vypadávaniu vlasov, pretože je to jeden z mnohých príznakov zlých stravovacích návykov.

Ak je zásoba kyseliny listovej v tele je nízka, zhoršia sa základné bunkové procesy a to vedie k bunkovej smrti, poškodeniu tkanív, zlyhaniu orgánov a strate telesných funkcií.

Štúdie ukazujú, že ako množstvo kyseliny listovej v tele klesá, červené krvné bunky strácajú svoj tvar. Je to hlavne kvôli narušeniu syntézy DNA a kódovaniu proteínov.

Ak sú červené krvinky zdeformované, nemôžu roznášať svoju plnú kapacitu kyslíka do iných buniek, ktoré ho potrebujú pre metabolizmus. To ovplyvňuje bunky vlasových folikulov.

Ak sa počet poškodených červených krviniek zvyšuje, dochádza k forme anémie, chudokrvnosti. Z tohto dôvodu sú bunky vlasových folikulov zasiahnuté dvoma spôsobmi.

  • Po prvé, pokles v bunkovom metabolizme znamená, že tieto bunky nemôžu udržať pôvodnú rýchlosť tvorby vlasov. Rast a delenie buniek vlasových folikulov sú znížené najmä pokiaľ bunky nie sú dostatočne zásobované kyslíkom a živinami. Zasiahnuté sú nielen vlasy ale aj pokožka hlavy. Postihnuté budú aj iné bunky, ako napríklad papily a maz-produkujúce bunky. To vedie k poklesu tvorby nových vlasov, šedivým vlasom, rovnako ako aj prudkému nárastu vypadávania vlasov.
  • Po druhé, anémia spôsobená nedostatkom kyseliny listovej úzko súvisí s anémiou spôsobenou nedostatkom železa. To znamená, že ak sú hladiny živín a kyslíka znížené, bunky budú hľadať alternatívne zdroje energie na výrobu ATP (adenozíntrifosfátu). Jedným z týchto alternatívnych zdrojov energie je testosterón. So zvýšenou produkciou testosterónu je spojené zvýšenie jeho konverzie na DHT (dihydrotestosterón), o ktorom je známe, že spôsobuje androgénmi zapríčinenú stratu vlasov.

Z tohto dôvodu, nedostatok kyseliny listovej spustí rad vzájomne súvisiacich nepriaznivých účinkov, ktoré vedú k vypadávaniu vlasov.

A čo vypadávanie a opätovný rast vlasov

Ak chcete zistiť, či to, že kyselina listová súvisí s liečbou vypadávania vlasov je fakt, alebo fikcia, musíte pochopiť, ako kyselina listová v tele účinkuje.

Kyselina listová pomáha pri raste tkaniva. Pomáha tiež bunkám správne pracovať. Z tohto dôvodu kyselina listová tiež pomáha správnej funkcii vlasovej pokožky a vlasových folikulov. Konečným výsledkom je zdravá pokožka hlavy a vlasové folikuly, ktoré sú schopné produkovať zdravé vlasy.

Je tiež známe, že kyselina listová regeneruje bunky, ktoré produkujú vlasy.

Kyselina listová tiež pomáha telu zlepšiť krvný obeh. Zdravý krvný obeh pomáha zdraviu pleti, kožných buniek a vlasových folikulov, čo vedie k zníženiu vypadávania vlasov a zlepšeniu rastu vlasov.

Nedostatok kyseliny listovej

Dospelí trpia nedostatkom kyseliny listovej len zriedka, pretože je v značnom množstve uložená v tele. Napriek tomu, nedostatok kyseliny listovej vedie k vážnym zdravotným komplikáciám.

Kyselina listová je obzvlášť dôležitá pre rozvoj detí a plodov.

Medzi miernejšie príznaky nedostatku kyseliny listovej patrí hnačka, podráždenosť, bolesti hlavy, nepravidelný srdcový tep a opuchnutý jazyk.

Závažnejšie príznaky nedostatku sú fetálne defekty a ďalšie komplikácie v priebehu tehotenstva, anémia, poškodenie nervov, strata kognitívnych funkcií, zmätenosť a depresia.

Potravinové zdroje kyseliny listovej

Medzi potraviny s vysokým obsahom kyseliny listovej patrí listová zelenina, ako je špenát a repa, strukoviny, napríklad hrach a fazuľa, žĺtky, kvasnice, pečeň a obličky.

Kyselina listová sa tiež nachádza v miernom množstve v týchto plodoch: pomaranče, grapefruity, banány, melóny, ananás a jahody.

Okrem toho, niektoré balené potraviny ako sú cestoviny, chlieb a obilniny sú obohatené kyselinou listovou.

Tieto obohatené potraviny a výživové doplnky s obsahom kyseliny listovej sú pre väčšinu ľudí najdôležitejším zdrojom tohto vitamínu. Je to preto, že kyselina listová nachádzajúca sa v prirodzených potravinových zdrojoch sa často zničí pri príprave a varení potravín, pretože vitamín je zničený teplom, UV žiarením a je tiež rozpustný vo vode.

Užívanie

Ak chcete zabrániť vypadávaniu vlasov, sa odporúča denná dávka okolo 200-300  mikrogramov. Pretože väčšina doplnkov výživy s obsahom kyseliny listovej dráždi žalúdočnú sliznicu, odporúča sa užívať ich s jedlom.

Majte na pamäti

  • Nedostatok kyseliny listovej môže byť jednou z príčin vypadávania vlasov.
  • Udržiavanie zdravej hladiny kyseliny listovej v tele Vám môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov a v konečnom dôsledku pomôcť opätovnému rastu vlasov.
  • Kyselina listová je súčasťou vitamínov skupiny B a je nevyhnutnou súčasťou liečby vypadávania vlasov a podpory opätovného rastu vlasov.
  • Môžete užívať doplnky s kyselinou listovou alebo udržiavať jej zdravé množstvo prirodzene pomocou stravy.
  • U väčšiny ľudí trpiacich vypadávaním vlasov je najlepšia kombinácia oboch.

Kyselinu listovú v potrebnom množstve obsahuje aj náš produkt:

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.

Tu zadajte hľadané slovo alebo výraz. Potom kliknite na lupu alebo odošlite enterom.