Biome platobné možnosti

Inozitol - účinky proti vypadávaniu vlasov

Zaujímalo by vás, či inozitol pomáha pri vypadávaní vlasov? Prečítajte si nasledujúci článok.

Vypadávanie vlasov je problém, ktorý sa dotýka miliónov ľudí po celom svete. Mnohí, ktorých sa tento problém týka, sú ochotní podstúpiť takmer čokoľvek, aby našli spôsob, ktorým vypadávanie vlasov zastavia a podporia zdravý rast vlasov.

Existuje mnoho prírodných spôsobov, ako vypadávanie vlasov liečiť, a to vrátane používania byliniek, čínskych byliniek proti vypadávaniu vlasov a rôzne iné. Niektoré prírodné metódy tvrdia, že použitie inozitolu môže byť v rámci liečby padania vlasov veľmi prínosné.

Inozitol je vo vode rozpustný uhľohydrát, ktorý telo potrebuje pri produkcii glukózy potrebnej pre naše telá.

Navyše je pre telo dôležitý, hlavne v kombinácii s vitamínmi B komplexu. Telo dokáže absorbovať približne 99 percent inozitolu, no je to dosť pomalý proces.

Čo je inozitol?

Inozitol je vo vode rozpustný uhľohydrát podobný cukru. Existuje v deviatich formách, no forma myo-inozitol je tá, ktorá sa v prirodzenej forme vyskytuje najčastejšie. Inozitol nie je zďaleka taký sladký ako sacharóza.

V tele sa syntetizuje z glukózy a niekedy je považovaný za súčasť zmesi tvoriacej vitamíny B komplexu. Produkcia inozitolu v tele je najvyššia v obličkách, kde sa ho každý deň syntetizuje niekoľko gramov.

Inozitol sa síce dá nájsť v rôznych rastlinách, väčšinou sa tam ale nachádza vo forme soli, fytátu. Otruby, strukoviny a semená sú známe tým, že obsahujú inozitol výhradne vo forme fytátu.

Ľudia ale túto zložku nedokážu rozložiť, takže otruby, strukoviny ani semená nemožno považovať za potravinový zdroj inozitolu.

Fytát chelatuje (odbúrava) niektoré esenciálne prvky ako je zinok, železo, vápnik a magnézium. Niektoré z týchto prvkov sú potrebné pre rast vlasov a sú pri liečbe vypadávania vlasov aj využívané. A preto by liečba vypadávania vlasov nemala byť závislá na rastlinných zdrojoch inozitolu.

Niektoré iné rastlinné zdroje inozitolu sú vo forme lecitínov. Lecitíny ľudia dokážu stráviť, sú ľahko absorbovateľné a poskytujú značné množstvo uhľohydrátov.

Inozitol je známy aj tým, že je dôležitý pre bunkovú komunikáciu.

Významne prispieva k prenosu signálov cez hormóny, ako je inzulín. Dohliada na intracelulárny prenos a moduluje aktivitu nervov a určitých neurotransmiterov.

Ďalšie biochemické funkcie inozitolu zahŕňajú schopnosť rozkladať tuk, čo vedie k zníženiu hladín cholesterolu. Inozitol je prostredníkom pri génovom vyjadrení a prispieva tiež k bunkovej štruktúre, k tvaru a integrite buniek.

Vzhľadom na vplyv inozitolu na nervový systém, obzvlášť jeho schopnosť kontrolovať aktivitu serotonínu, bol inozitol skúmaný pre potreby liečby rôznych psychiatrických problémov, vrátane panickej poruchy, unipolárnych a bipolárnych depresií, agorafóbie a obsesívno-kompulzívnych porúch.

Viaceré štúdie tiež zistili, že je inozitol efektívny pri liečbe polycystického ovariálneho syndrómu, amenorei, inzulínovej rezistencie a hyperandrogenizmu.

Pravdepodobné mechanizmy pri efektívnej liečbe vypadávania vlasov za pomoci inozitolu

Je možné tvrdiť, že úspech inozitolu, pokiaľ ide o hyperandrogenizmus, je indikáciou na jeho užitočnosť v prípade liečby padania vlasov. Existujú tiež dôkazy, ktoré potvrdzujú pozitívne vyjadrenia ľudí, ktorí ho takýmto spôsobom užívali.

Je známe, že na vypadávanie vlasov majú významný vplyv vysoké hladiny cirkulujúcich androgénov. Dihydrotestosterón syntetizovaný z testosterónu je jedným z androgénov, o ktorom sa vie, že je spúšťačom génu dickkopf1 (DKK1), ktorý produkuje proteín DKK1 a ten spôsobuje odumieranie papilárnych buniek.

Papilárne bunky sú bunky zodpovedné za výživu vlasových folikulov. Pri zvýšenej koncentrácii DKK1 sa rast vlasov spomalí a urýchli sa vypadávanie vlasov.

Preto, pokiaľ inozitol pôsobí pri hyperandrogenizme, znamená to, že dokáže zredukovať hladinu androgénov v tele, redukuje prejavy génov dickkopf 1 a znižuje činnosť proteínu DKK1. Tento sled udalostí vyústi do pozitívneho výsledku, a tým je zvýšenie rastu vlasov.

Ďalším z možných spôsobov, ako inozitol zabráni vypadávavniu vlasov, je v jeho kombinácii s cholínom.

Prostriedky na vypadávanie vlasov častokrát kombinujú inozitol s cholín bitarátom. Keď sa spoja obe zložky, vytvoria fosfolipidy. O fosfolipidoch je známe, že sú nevyhnutné pre tvorbu zdravých vlasových folikulov.

Vyhliadky inozitolu na to, aby sa stal efektívnym prostriedkom na liečbu vypadávania vlasov sú obzvlášť dobré. Len uvážte, že dve vyššie popísané cesty demonštrujú, akými dvoma podstatnými spôsobmi môže prispieť k liečbe padania vlasov. Na jednu stranu zvýšená miera rastu nových vlasov a na stranu druhú, posilnenie prameňov vlasov pri raste.

Fyzické výhody inozitolu

Je toho mnoho, čo môže inozitol pre naše telá urobiť. Patrí sem aj podpora zdravého rastu vlasov. Udržiava hladiny estrogénov v správnej rovnováhe, môže pomôcť pri prevencii rakoviny prsníka a to tak, že zabraňuje formovaniu hrudiek v prsníkoch.

Kombinácia inozitolu a cholínu vytvára lecitín, ktorý je potrebný pri prevencii vysokého cholesterolu.

Inozitol sa ukázal byť efektívny aj v prípade podávania predčasne narodeným deťom, znížila sa ich úmrtnosť a tiež miera zdravotných postihnutí.

V inozitole sa nachádzajú zložky, ktoré majú vlastnosti potrebné pri prevencii a liečbe určitých druhov rakoviny.

Inozitol môže byť dokonca užívaný aj pri liečbe zápchy. Má stimulačný vplyv, čo umožňuje zlepšiť pohyb čriev.

Inozitol je dobrý pre nervový systém, vykonali sa štúdie zaoberajúce sa liečbou depresie, panickej úzkosti, Alzheimerovej choroby a iných nervových ochorení.

Symptómy pri deficite inozitolu

  • vypadávanie vlasov
  • artérioskleróza
  • vysoký cholesterol
  • zápcha
  • zmeny nálady
  • podráždenosť
  • kožné lézie

Ako získať dostatočné množstvo inozitolu

Telo produkuje inozitol prirodzene, no ak ho nemáte dostatočné množstvo, sú aj iné spôsoby, ako ho získať.

Existuje veľa zdravých a chutných jedál, ktoré túto živinu obsahujú. Potraviny, v ktorých ho nájdete, zahŕňajú napríklad mäso, mnohé druhy zeleniny, orechy, pšeničné klíčky, banány, nerafinovaná melasa, hrozienka, hnedá ryža, pivovarské kvasnice a ovsené vločky.

Toto sú iba niektoré potraviny, ktoré môžete konzumovať, a ktoré sú plné inozitolu a iných výživných látok, ktoré vám pomôžu podporiť zdravý rast vlasov.

Ak nemáte dostatok inozitolu, nielen, že riskujete, že budete mať nezdravé a padajúce vlasy. Riskujete tiež, že sa u vás prejavia problémy ako ekzémy, problémy s očami, vysoký cholesterol a zápcha.

Aby bola táto živina ešte efektívnejšia, mala by sa užívať v kombinácii s cholínom a vitamínmi B komplexu.

Je dôležité, aby ste si zapamätali, že rovnako, ako pri akomkoľvek inom spôsobe liečby vypadávania vlasov, aj pri inozitole musíte byť obozretný.

Ak sa chystáte užívať výživové doplnky, musíte vedieť, aké množstvo vaše telo potrebuje. S tým vám môže pomôcť váš lekár.

Nedostatok inozitolu môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Úzkosť a depresie, diabetické problémy a padanie vlasov. Nadbytok inozitolu môže dráždiť žalúdok a viesť k žalúdočnej nevoľnosti a k zvracaniu.

Tí, ktorí trpia na chronické zlyhanie obličiek a tehotné ženy, by mali užívať inozitol iba pod dohľadom lekára.

Účinok inozitolu pri vypadávaní vlasov nebol medicínsky preukázaný, no dôkazy ukazujú, že ak trpíte na padanie vlasov, môže vám užívanie inozitolu pomôcť.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
71 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
17,00 € 16,15 €
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Posilnenie a podpora rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov | Prírodné zloženie | Bez receptu