Biome platobné možnosti

Vypadávanie vlasov v tehotenstve – príčiny a liečba

Vypadávanie vlasov počas tehotenstva

Možno ste už počuli, že počas tehotenstva mávajú ženy krásne husté a zdravé vlasy. Pre väčšinu žien to môže byť pravda a to vďaka vysokým hladinám estrogénu, ktorý udržiava vlasy vo fáze rastu a spomaľuje vypadávanie vlasov[1], [2] . Niektoré ženy si však všímajú presný opak - nadmerné vypadávanie vlasov alebo alopéciu počas tehotenstva.

Prečo dochádza k nadmernému padaniu vlasov počas tehotenstva?

Denne každému človeku vypadne do 100 vlasov[3] – je to súčasťou prirodzeného rastového cyklu vlasov. Počas tehotenstva, vďaka vyšším hladinám estrogénu, dochádza k spomaleniu rastového cyklu vlasu a tiež zníženiu vypadávania vlasov. Nie je tomu tak u každej ženy.

Hormonálne zmeny počas tehotenstva

Zmeny v hladiách hormónov počas tehotenstva
Počas tehotenstva dochádza k výrazným hormonálnym zmenám

Počas tehotenstva prechádza žena psychickými aj fyzickými zmenami. Nárast hmotnosti, nutkanie na zvracanie, nedostatočné alebo nadmerné množstvo spánku, výkyvy nálad, ranné nevoľnosti, to je iba niekoľko zmien, ktorým čelia tehotné ženy. Všetko je to hlavne kvôli hormonálnym zmenám v tele.

Tieto náhle zmeny môžu spôsobiť pre telo zvýšený stres alebo šok, ktorý sa môže prejaviť aj vo zvýšenom vypadávaní vlasov. Takéto vypadávanie vlasov zo stresu sa volá telogen effluvium.

Vypadávanie vlasov v prvom trimestri je často zapríčinené výraznými hormonálnymi zmenami v ženskom tele. Takýto šok môže posunúť až 30% a viac vlasov do fázy odpočinku a namiesto vypadnutia do 100 vlasov denne, vypadne napríklad 300.

Vypadávanie vlasov v dôsledku hormonálnych zmien nemusí nastať okamžite - môže trvať 2-4 mesiace kým sa prejaví. Tento typ vypadávania vlasov zvyčajne netrvá dlhšie ako 6 mesiacov a nemal by spôsobovať trvalé vypadnutie vlasov. Vlasy by sa mali teda po tomto období dostať do normálu.

Zdravotné problémy počas tehotenstva

K vypadávaniu vlasov počas tehotenstva môžu prispieť aj zdravotné problémy súvisiace s hormonálnymi zmenami alebo nedostatkom vitamínov.

U niektorých žien sa počas tehotenstva môžu vyskytnúť napríklad problémy so štítnou žľazou (příliš aktívna alebo nedostatočne aktívna). Nesprávne fungujúca štítna žľaza je potvrdenou príčinou vypadávania vlasov[4].

Nedostatok železa (anémia) môže okrem iných príznakov ako nepravidelný tep, slabosť, bolesti hlavy, tiež spôsobovať vypadávanie vlasov. Anémiou sú ohrozené sú najmä tehotné ženy[5], kde neubehol dostatočný čas od posledného tehotenstva alebo ktoré čakajú viac detí naraz.

Strata vlasov v týchto prípadoch nie je trvalá.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov v tehotenstve

To či sa podarí zastaviť vypadávanie vlasov počas tehotenstva, bude závisieť od príčiny. V každom prípade určite neurobíte chybu, ak budete dodržiavať tieto zásady:

  • Zdravá a vyvážená strava. Zamerajte sa na dostatočný príjem proteínov, železa a ďalších dôležitých vitamínov prospešných aj pre vlasy.
  • Obmedzte prílišné tvarovanie vlasov ako zapletanie do vrkočov a pod. Môže to viesť k poškodeniu až k vytiahnutiu vlasov
  • Vlasy si umývajte veľmi jemne. Nepoužívajte príliš hustú kefu na vlasy.
  • Poraďte sa s doktorom o prípadných ďalších príčinách vypadávania vlasov – napríklad či príčinou nie sú lieky, ktoré užívate.

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
58 hodnotení
Náš tip
28,00 €
Folivital Pro vlasové sérum 60ml.
Vlasové sérum Folivital Pro | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zahustenie vlasov

Často odporúčané vitamíny

Kyselina listová

Strava bohatá na kyselinu listovú je prospešná tehotnú ženu. Súčasne pomáha pri raste a vývoji dieťatka. Kyselina listová podporuje tvorbu vlasových buniek. Preto tiež môže zvyšiť rast vlasov počas tehotenstva a robiť vlasy pevnejšie.

Šošovica, špenát, kel, červená repa, ružičkový kel, kaleráb, brokolica, špargľa, fazuľa, strukoviny, obilniny a citrusové plody sú bohaté na kyselinu listovú.

Prenatálne vitamíny

Sú to špeciálne namiešané multivitamíny pre tehotné a dojčiace ženy. Je to výživový doplnok bohatý na rôzne živiny ako je kyselina listová, vápnik a železo, takže vyrovnáva nedostatok týchto prvkov v strave tehotnej ženy. Prenatálne vitamíny sú zložené z vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na vlasy počas a po tehotenstve.

Železo

Pri liečbe vypadávania vlasov v tehotenstve pomáhajú aj potraviny a ovocie a zelenina bohaté na železo. Železo totiž zvyšuje prietok krvi a posilňuje tvorbu vlasových buniek.

Fazuľa, špenát, lúpané proso (pšeno, česky jáhly), senovka grécka, kel, mrkva, tofu, cícer, zelená fazuľka, sója, mandle a hrozienka sú potraviny bohaté na železo a dokážu liečiť vypadávanie vlasov v tehotenstve a podporiť rast vlasov.

Vápnik

Pre zdravé telo a vlasy pridajte do stravy potraviny bohaté na vápnik.

Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, ryby, repa, pečené hydinové stehienka, zelená listová zelenina ako je špenát, brokolica, listy senovky gréckej, listy kvaky a klinčeky sú niektoré z potravín bohatých na vápnik.

Tip: Pozrite sa na všetky produkty v našom sortimente, ktoré môžu pomôcť proti vypadávaniu vlasov počas a po tehotenstve. Pozrieť

Čo ak už mám riedke vlasy

Ak vám už vypadalo veľké množstvo vlasov a vlasy sú viditeľne redšie, vyskúšajte niektoré produkty na zahustenie vlasov. K dispozícii sú napríklad šampóny, koncidionéry alebo gely na zahustenie vlasov.

Ďalším riešením je tiež použitie zahusťovača na vlasy Toppik.

1. Hu HM, Zhang SB, Lei XH, et al. Estrogen leads to reversible hair cycle retardation through inducing premature catagen and maintaining telogen. PLoS One. 2012;7(7):e40124. doi:10.1371/journal.pone.0040124
2. Conrad F, Ohnemus U, Bodo E, Bettermann A, Paus R. Estrogens and human scalp hair growth-still more questions than answers. J Invest Dermatol. 2004;122(3):840‐842. doi:10.1111/j.0022-202X.2004.22344.x
3. https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_loss
4. Vincent M, Yogiraj K. A Deive Study of Alopecia Patterns and their Relation to Thyroid Dysfunction. Int J Trichology. 2013;5(1):57‐60. doi:10.4103/0974-7753.114701
5. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/anemia-during-pregnancy/art-20114455

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
58 hodnotení
Náš tip
28,00 €
Folivital Pro vlasové sérum 60ml.
Vlasové sérum Folivital Pro | Aktivátor rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zahustenie vlasov
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy

Odporúčané čítanie z knižnice

Pridať otázku / komentár

Mne začali výrazne padať vlasy asi až pol roka po pôrode, počas tehotenstva som mala vlasy dokonca hustejšie a krajšie ako inokedy. Súvisí toto padanie tiež s tehotenstvom a pôrodom alebo je príčina niekde inde?

Popôrodné vypadávanie vlasov (označované ako postpartum alopecia) často nenastáva hneď po narodení dieťaťa. V skutočnosti môže toto výrazné vypadávanie vlasov začať až po tom, čo väčšina ostatných popôrodných symptómov pominie, pričom vrchol vypadávania vlasov nastáva približne štyri až päť mesiacov po pôrode. Ak sa vám to stane, nie ste v tom sama. Liečba je rovnaká ako pri padaní vlasov počas tehotenstva.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ja som sa dala v poslednom trimestri podstrihnúť a kratšie vlasy preferujem aj teraz na materskej. Tiež mi výrazne padali vlasy, ale zostrih im pomohol a navyše, prestala som používať žehličku ani si už vlasy od tehotenstva nefarbím. To všetko mi pomohlo dostať padanie vlasov zase pod kontrolu.

Môže zostať vypadávanie vlasov v tehotenstve trvalé?

Mnoho čerstvých mamičiek pociťuje po pôrode nadmerné vypadávanie vlasov. Vypadávanie vlasov zvyčajne vrcholí asi štyri mesiace po narodení dieťaťa. Do roka sa však väčšine žien dostane rast vlasov opäť do normálu. Ak ale vlasy po roku nezískajú svoju normálnu plnosť, je vhodné obrátiť sa na lekára, pretože tehotenstvo mohlo spustiť iný typ padania vlasov ako očakávané a bežné padanie v rámci postpartum alopecia.

local_libraryOdborný poradca biome.sk