Obsah:
Možno ste už počuli, že počas tehotenstva mávajú ženy krásne husté a zdravé vlasy. Pre väčšinu žien to môže byť pravda a to vďaka vysokým hladinám estrogénu, ktorý udržiava vlasy vo fáze rastu a spomaľuje vypadávanie vlasov[1], [2] . Niektoré ženy si však všímajú presný opak - nadmerné vypadávanie vlasov alebo alopéciu počas tehotenstva.
Prečo dochádza k nadmernému padaniu vlasov počas tehotenstva?
Denne každému človeku vypadne do 100 vlasov[3] – je to súčasťou prirodzeného rastového cyklu vlasov. Počas tehotenstva, vďaka vyšším hladinám estrogénu, dochádza k spomaleniu rastového cyklu vlasu a tiež zníženiu vypadávania vlasov. Nie je tomu tak u každej ženy.
Hormonálne zmeny počas tehotenstva
Počas tehotenstva prechádza žena psychickými aj fyzickými zmenami. Nárast hmotnosti, nutkanie na zvracanie, nedostatočné alebo nadmerné množstvo spánku, výkyvy nálad, ranné nevoľnosti, to je iba niekoľko zmien, ktorým čelia tehotné ženy. Všetko je to hlavne kvôli hormonálnym zmenám v tele.
Tieto náhle zmeny môžu spôsobiť pre telo zvýšený stres alebo šok, ktorý sa môže prejaviť aj vo zvýšenom vypadávaní vlasov. Takéto vypadávanie vlasov zo stresu sa volá telogen effluvium.
Vypadávanie vlasov v prvom trimestri je často zapríčinené výraznými hormonálnymi zmenami v ženskom tele. Takýto šok môže posunúť až 30% a viac vlasov do fázy odpočinku a namiesto vypadnutia do 100 vlasov denne, vypadne napríklad 300.
Zdravotné problémy počas tehotenstva
K vypadávaniu vlasov počas tehotenstva môžu prispieť aj zdravotné problémy súvisiace s hormonálnymi zmenami alebo nedostatkom vitamínov.
U niektorých žien sa počas tehotenstva môžu vyskytnúť napríklad problémy so štítnou žľazou (příliš aktívna alebo nedostatočne aktívna). Nesprávne fungujúca štítna žľaza je potvrdenou príčinou vypadávania vlasov[4].
Nedostatok železa (anémia) môže okrem iných príznakov ako nepravidelný tep, slabosť, bolesti hlavy, tiež spôsobovať vypadávanie vlasov. Anémiou sú ohrozené sú najmä tehotné ženy[5], kde neubehol dostatočný čas od posledného tehotenstva alebo ktoré čakajú viac detí naraz.
Ako zabrániť vypadávaniu vlasov v tehotenstve
To či sa podarí zastaviť vypadávanie vlasov počas tehotenstva, bude závisieť od príčiny. V každom prípade určite neurobíte chybu, ak budete dodržiavať tieto zásady:
- Zdravá a vyvážená strava. Zamerajte sa na dostatočný príjem proteínov, železa a ďalších dôležitých vitamínov prospešných aj pre vlasy.
- Obmedzte prílišné tvarovanie vlasov ako zapletanie do vrkočov a pod. Môže to viesť k poškodeniu až k vytiahnutiu vlasov
- Vlasy si umývajte veľmi jemne. Nepoužívajte príliš hustú kefu na vlasy.
- Poraďte sa s doktorom o prípadných ďalších príčinách vypadávania vlasov – napríklad či príčinou nie sú lieky, ktoré užívate.
Často odporúčané vitamíny
Kyselina listová
Strava bohatá na kyselinu listovú je prospešná tehotnú ženu. Súčasne pomáha pri raste a vývoji dieťatka. Kyselina listová podporuje tvorbu vlasových buniek. Preto tiež môže zvyšiť rast vlasov počas tehotenstva a robiť vlasy pevnejšie.
Šošovica, špenát, kel, červená repa, ružičkový kel, kaleráb, brokolica, špargľa, fazuľa, strukoviny, obilniny a citrusové plody sú bohaté na kyselinu listovú.
Prenatálne vitamíny
Sú to špeciálne namiešané multivitamíny pre tehotné a dojčiace ženy. Je to výživový doplnok bohatý na rôzne živiny ako je kyselina listová, vápnik a železo, takže vyrovnáva nedostatok týchto prvkov v strave tehotnej ženy. Prenatálne vitamíny sú zložené z vitamínov a minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na vlasy počas a po tehotenstve.
Železo
Pri liečbe vypadávania vlasov v tehotenstve pomáhajú aj potraviny a ovocie a zelenina bohaté na železo. Železo totiž zvyšuje prietok krvi a posilňuje tvorbu vlasových buniek.
Fazuľa, špenát, lúpané proso (pšeno, česky jáhly), senovka grécka, kel, mrkva, tofu, cícer, zelená fazuľka, sója, mandle a hrozienka sú potraviny bohaté na železo a dokážu liečiť vypadávanie vlasov v tehotenstve a podporiť rast vlasov.
Vápnik
Pre zdravé telo a vlasy pridajte do stravy potraviny bohaté na vápnik.
Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, ryby, repa, pečené hydinové stehienka, zelená listová zelenina ako je špenát, brokolica, listy senovky gréckej, listy kvaky a klinčeky sú niektoré z potravín bohatých na vápnik.
Čo ak už mám riedke vlasy
Ak vám už vypadalo veľké množstvo vlasov a vlasy sú viditeľne redšie, vyskúšajte niektoré produkty na zahustenie vlasov. K dispozícii sú napríklad šampóny, koncidionéry alebo gely na zahustenie vlasov.
Ďalším riešením je tiež použitie zahusťovača na vlasy Toppik.