Biome platobné možnosti

Beta-sitosterol na prostatu

Beta-sitosterol je látka nájdená v rastlinách. Nachádza sa v ovocí, zelenine, orechoch a semenách a používa sa na výrobu liekov. Beta-sitosterol sa používa aj počas liečby zväčšenej prostaty (benígna hyperplázia prostaty alebo BPH).

Ako to funguje?

Beta-sitosterol rastlinná látka podobná cholesterolu. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi tým, že obmedzí množstvo cholesterolu, ktore je schopný vstúpiť do tela. Môže sa tiež naviazať na prostatu s cieľom znížiť opuch (zápal).

Použitie

Pravdepodobne účinný pri:

  • Vysokej hladine cholesterolu. Užívanie beta-sitosterolu výrazne znižuje celkovú hladinu a hladinu zlého cholesterolu (LDL) cholesterolu, ale nezvýši hladinu dobrého (HDL) cholesterolu.
  • Problémoch s močením z dôvodu zväčšenej prostaty, alebo "benígnej hyperplázie prostaty" (BHP). Užívanie beta-sitosterolu pomáha zmierniť príznaky BHP. Nepôsobí na zmenšenie zväčšenej prostaty.

Nežiadúce účinky

Beta-sitosterol je pri orálnom užívaní pravdepodobne bezpečný pre väčšinu ľudí. Môže spôsobiť niektoré nežiaduce účinky, ako je nevoľnosť, poruchy trávenia, plynatosť, hnačka, alebo zápcha.

Sitosterolémia, čo je vzácne dedičné ochorenie, ukladania tukov: Ľudia trpiaci týmto ochorením majú vo svojom tele príliš veľa beta-sitosterolu a súvisiacich tukov. Sú náchylní na skoré ochorenia srdca. Užívanie beta-sitosterolu tento stav zhorší. Neužívajte beta-sitosterol, ak máte sitosterolémiou.

Dávkovanie

Nasledujúce dávky boli vedecky skúmané:

Orálne použitie

  • Pri benígnej hyperplázii prostaty (BPH): 60 - 130 mg beta-sitosterolu rozdelené do 2-3 dávok denne.
  • Pri vysokom cholesterole: 800 mg – 6 g denne rozdelených a užívaných pred jedlom.

Beta-sitosterol sa zvyčajne užíva spolu s diétou s nízkym obsahom tukov.

Beta-sitosterol sa používa aj na liečbu srdcových chorôb a vysokého cholesterolu. Tiež sa používa na posilnenie imunitného systému a prevenciu rakoviny hrubého čreva, rovnako ako pri žlčových kameňoch, prechladnutí a chrípke, HIV / AIDS, reumatoidnej artritíde, tuberkulóze, lupienke, alergiách, rakovine krčka maternice, fibromyalgii, systémovom lupus erythematosus (SLE), astme, vypadávaní vlasov, zápale priedušiek, migréne, a chronickom únavovom syndróme. Používa sa tiež na zvýšenie sexuálnej aktivity. Maratónci niekedy používajú beta-sitosterol aby znížili bolesť a opuch po behu. Niektorí ľudia nanášajú beta-sitosterol na kožu na liečbu rán a popálenín. Niektoré ženy ho používajú pri príznakoch menopauzy.

Súvisiace produkty