Zdroj štipľavého kajenského korenia (Capsicum annuum) podporujúceho zdravie prostaty je známy aj ako chilli papričky. Kajenské papriky majú štipľavú chuť kvôli vysokej koncentrácii látky zvanej kapsaicín. Kapsaicín je známy svoju schopnosťou znižovať bolesť, no štúdie preukázali, že môže taktiež pomôcť zabiť rakovinové bunky, vrátane nádorových buniek prostaty.
Kapsaicín, sekundárny metabolit v paprike, ktorý spôsobuje, že papriky (a kajenské korenie) sú štipľavé, ničí rakovinové bunky prostaty nezávislé na androgéne v mužskom tele. Odhliadnuc od početných a rôznorodých výhod pre zdravie, by protinádorové vlastnosti kajenského korenia mali byť dostatočným dôvodom na to aby sme sa naň pozreli bližšie. Ak vezmeme do úvahy jeho prínosy pre zdravie srdca nehovoriac o jeho vplyve na každý orgán tela, kajenské korenie je naozaj zázračné.
Výskum potvrdzuje, že kapsaicín mal silný proti-bujnejúci účinok na ľudské bunky rakoviny prostaty. To spôsobilo, že 80 percent nádorových buniek prostaty rastúcich v myšiach zahynulo v procese známom ako apoptóza. Vedci okrem toho zistili, že kajenské korenie dramaticky spomalilo vývoj nádorov prostaty tvorených ľudskými bunkovými líniami pestovanými na myšiach. Kapsaicín to dosiahne tým, že útočí na časť buniek zodpovednú za tvorbu energie, tzv mitochondrie a je schopný to urobiť, bez poškodzovania zdravých buniek, ktoré obklopujú tie rakovinové.
Výskumníci hovoria, že medzi rakovinovými bunkami prostaty a inými rakovinovými bunkami nie je veľký rozdiel takže sú tieto zistenia zaujímavé.
Spolu s jeho protinádorovými schopnosťami, kapsaicín je tiež prospešný pre kardiovaskulárny systém, pretože je to silný antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu viesť k ateroskleróze. Medzi ďalšie z jeho schopností patrí prevencia tvorby vredov, otvorenie a vyprázdnenie upchatých nosových dutín a znižovanie poškodenia buniek, ktoré môže viesť k diabetickým komplikáciám.