Biome platobné možnosti

Pygeum africanum a prostata

Čo je Pygeum africanum

Pygeum africanum je bylinný liek, ktorý je vyrobený z kôry stromu "Prunus africana, tiež známeho ako Pygeum africanum, Pygeum, Iron Wood, (Red) Stinkwood, Africká slivka,  Africká višňa a horké mandle. Je to vždyzelený strom pôvodom z vyšších nadmorských výšok strednej a južnej Afriky.

Historické informácie o Pygeum africanum

Záujem o túto rastlinu začal v osemnástom storočí. Prášok z kôry bol používaný africkými domorodcami ako prírodný prostriedok na liečbu problémov s močovým ústrojenstvom. Európski cestovatelia sa od juhoafrických kmeňov naučili ako zmierniť nepohodlie močového mechúra a liečiť to, čo bolo nazývané starcova choroba kôrou. V severozápadnej Afrike sa kôra spolu s listami a koreňmi ponorí do vody a používa sa na liečbu horúčky. V oblasti Mount Cameroon sa marinovaná  kôra používa ako tonikum a na liečbu infekcií hrudníka.

Názov lieku, Pygeum, pochádza z názvu rastliny, ktorá bola objavená Gustavom Mannom počas jeho prvého európskeho výskumu Kamerunských vrchov v západnej Afrike v roku 1861.

Aktuálne informácie a výskum Pygeum africanum

Dnes vieme, že Pygeum obsahuje veľa účinných zložiek vrátane štyroch fytosterolov nielen dobre známeho beta-sitosterolu, ale aj beta-sitosteron a kampesterol. Všetky z nich majú protizápalové účinky a zabraňujú zápalu v prostate. Pygeum tiež obsahuje kyselinu ursolovú a oleanovú, ktoré bránia opuchom, a n-dokozanol a tetrakozanol, ktoré blokujú hromadenie cholesterolu v prostate.

Extrakty z Pygeum africanum sa v súčasnej dobe používajú na liečbu prostatitídy, benígnej hyperplázie prostaty (BHP) a rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je vlastne najčastejšie diagnostikovanou formou rakoviny u mužov a druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu.

Klinické štúdie realizované od roku 1970 oznámili, že Pygeum významne znižuje problémy so začatím močenia, časté močenie, bolesť pri močení, a to, koľkokrát musia pacienti vstávať v noci na močenie u mužov, ktorí majú mierne až stredne silné príznaky. Tento výskum podporuje bežné využívanie tejto látky ako liečbu BHP v Európe. Bylina je menej bežne používaná v Spojených štátoch, kde sa častejšie používajú lieky na predpis alebo bylina Saw Palmetto, ale ponúka rôznorodý doplnok na podporu prostaty.

Súvisiace produkty