Biome platobné možnosti

Saw palmetto pre ochranu prostaty

Zväčšená prostata je u starnúcich mužov takmer samozrejmosť. Mužská prostata rastie počas väčšiny života, ale problémy zvyčajne spôsobuje iba v starobe. Benígnou hyperpláziou prostaty (BHP) trpí takmer polovica mužov po šesťdesiatke a až 90% tých po sedemdesiatke.

Ako sa prostata rozširuje, vrstva okolitého tkaniva rozšíreniu bráni, čo stláča močovú rúru. Močový mechúr môže byť tiež oslabený, čo vedie k obštrukčným symptómom, ako je iba čiastočné vyprázdnenie močového mechúra, časté alebo prerušované močenie a znížený tok moču.

Akonáhle je BHP diagnostikovaná, väčšine mužov sú predpísané lieky na predpis, ako je finasterid na zmiernenie príznakov. Iní však hľadajú alternatívne, prírodnejšie druhy liečby, vrátane saw palmetta. Saw palmetto je často lepšie znášané a menej nákladné než farmaceutické výrobky a malé štúdie zistili, že sa zdá mať aj podobnú účinnosť.

Existuje mnoho rôznych formulácií saw palmetta, v závislosti na použitom rozpúšťadle pri procese extrakcie. Etanol, metanol a kvapalný oxid uhličitý sú používané ako rozpúšťadlá. Aktívne časti plodu majú byť steroly a mastné kyseliny, ale mechanizmus účinku nie je úplne objasnený.

Liečba BHP

Saw palmetto je extrémne pomaly rastúca a dlho žijúca trpasličia palma, ktorá je rozšírená v juhovýchodnej oblasti Spojených štátov. Plody saw palmetta sú bohaté na mastné kyseliny a fytosteroly. Extrakty z týchto plodov sa používajú na liečbu BHP. Domorodí Američania používali ovocie na liečbu rady problémov súvisiacich s močovým a reprodukčným systémom. Časom sa, európski kolonisti dozvedeli o jeho použití a výťažky začali byť používané na liečbu rôznych ochorení vrátane únavy, zotavenia sa z vážneho ochorenia, a urogenitálnych problémov.

V súčasnej dobe, lekársky výskum tohto ovocia, ktorý ho porovnával s placebom a dvoma hlavnými druhmi liekov používaných na liečbu mužov s týmto ochorením, ukázal, že môže byť účinný pri liečbe mužov s príznakmi BPH. V Taliansku je v 50% prípadov liečby BHP použité saw palmetto, a v Nemecku je to až 90%.

Medzi teórie o tom, ako saw palmetto pomáha s príznakmi BHP patria protizápalové pôsobenie, blokovanie premeny testosterónu na dihydrotestosterón (DHT), čo je látka, ktorá podporuje rast buniek prostaty a vysychanie alebo zmenšovanie buniek prostaty.

Čo hovoria štúdie?

V roku 2002 Cochrane Review hodnotilo minulé štúdie porovnávajúcich saw palmetto s placebom a inými liekmi. Výskum zistil, že 13 štúdií preukázalo, že saw palmetto zlepšilo skóre symptómov pacienta (podľa medzinárodnej stupnice prostatických symptómov), jednotlivé symptómy a tok moču viac ako placebo. Dve štúdie tiež preukázali, že saw palmetto má pozitívne účinky podobné finasteridu na močové symptómy a maximálny tok moču.

Saw palmetto je považované za úplne bezpečné a doposiaľ nebolo zistené že by nežiadúco vplývalo na pôsobenie iných liekov. U niektorých mužov sa môže vyvinúť mierna nevoľnosť, pokles libida alebo erektilná dysfunkcia, ale tieto nežiaduce účinky sú menej časté ako u mužov užívajúcich lieky na liečbu príznakov BHP.

Boli vyjadrené obavy, že Saw Palmetto môže maskovať rakovinu prostaty znížením hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA). PSA je proteín produkovaný v prostate, ktorý je v krvi mužov, ktorí majú rakovinu prostaty často nájdený vo vyšších hladinách. Štúdie ukázali, že Saw Palmetto nemá vplyv na hladinu PSA, a preto by nemal mať vplyv na PSA test na zistenie rakoviny prostaty.

Ako u každého rastlinného prípravku, rôzni ľudia budú na saw palmetto reagovať rozdielne a jeho použitie pri liečbe BHP je výhradne na uvážení pacienta. Hoci je potrebný ďalší výskum aby bolo preukázateľné, že jeho použitie je účinnou liečbou príznakov BHP, obzvlásť z dlhodobého hľadiska, saw palmetto sa zdá byť bezpečnou a schopnou alternatívou k farmaceutickým výrobkom. Vždy ale informujte svojho lekára ak používate Saw Palmetto alebo akýkoľvek rastlinný prípravok.

Autor článku:

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
8 hodnotení
25,50 €
Saw Palmetto extrakt 320 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 320 | Problémy s prostatou | Zväčšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
2 hodnotenia
29,50 €
Saw Palmetto extrakt 1000 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 1000 | Problémy s prostatou | Zväčšená prostata
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33,00 €
Saw Palmetto extrakt 2500 (prostata) 60tbl.
Saw Palmetto extrakt 2500 | Problémy s prostatou | Zväčšená prostata