Biome platobné možnosti

Cesnak a prostata

Cesnak je známy ako ochucovadlo. Hoci jeho účinok nie je dodnes overený, využíva sa na medicínske účely pri rôznych zdravotných problémoch, vrátane respiračných a zažívacích problémov. Používa sa aj ako prevencia alebo liečba kardiovaskulárnych ochorení, prevencia rakoviny, zvyšuje imunitný systém a rieši problémy s prostatou. Tak ako pri každej byline, aj užívanie cesnaku pre potreby prostaty najskôr prekonzultujte so svojím lekárom.

O prostate

Prostata je malá žľaza u mužov, nachádzajúca sa okolo hrdla močového mechúra a močovej trubice, alebo trubice spájajúcej močový mechúr s vonkajšou stranou tela pre potreby vylučovania moču. Prostata dodáva tekutinu spermiám, v ktorej sa spermie nachádzajú počas ejakulácie. S postupujúcim vekom sa môže prostata zväčšiť, čím začína tlačiť na močovú trubicu a spôsobí časté nutkanie na močenie. Zväčšenie môže byť rakovinové alebo nerakovinové. To sa nazýva benígna prostatická hyperplázia alebo BPH.

Funkcia

Cesnak môže mať vlastnosti, ktoré fungujú na zmiernenie symptómov zväčšenej prostaty. Cesnak obsahuje nezapáchajúcu látku nazývanú alliín, ktorá sa mení na inú látku, allicín, keď sa rozdrvia strúčiky cesnaku. Allicín je hlavná aktívna zložka, ktorá je zodpovedná za cesnakový zápach a zdravotné prínosy. Vzhľadom na to, že sa allicín len ťažko vstrebáva, nepoužíva sa čerstvý cesnak, ale sa necháva určitý čas odstáť, čím sa odstráni zápach a látky zodpovedné za nadúvanie.

Účinnosť

Predbežné vedecké dôkazy tvrdia, že cesnak môže byť nápomocný pri prevencii močových symptómov z dôvodu zväčšenej prostaty. Podľa jednej štúdie u mužov s BPH alebo rakovinou prostaty, ktorí užívali starý cesnak ústne, sa výrazne zlepšili urinárne symptómy, ako lepší prietok moču a zníženie frekvencie močenia. A to po mesiaci liečby. Zatiaľ čo v BPH skupine došlo k zmenšeniu prostaty, v skupine s rakovinou prostaty sa nič také neudialo.

Príprava a dávkovanie

Cesnakové výživové doplnky môžete kúpiť v sušenej forme alebo ako lyofilizovaný (zmrazený a vysušený) cesnak, cesnakový olej a cesnakový extrakt zo starého cesnaku. Vhodná denná dávka pre celý cesnak je medzi 2 a 4 gramami. Prípadne dva až štyri strúčiky. Odstáty výťažok z cesnaku sa užíva rozdelený do dávok pozostávajúcich zo 600 až 1200 mg denne. Lyofilizovaný cesnak sa užíva v 400 mg tabletách trikrát denne.

Súvisiace produkty