Vo vode rozpustná zlúčenina, vitamín B, sa skladá z rôznych variácií, ktoré možno nájsť v potravinách bohatých na proetíny. Vitamín B sa dá nájsť v sójových orechoch, mrkve, vajciach a mäse. Takže väčšina ľudí získa vitamín B úplne jednoducho v rámci bežného stravovania.
Treba si však zapamätať, že vitamíny B sú rozpustné vo vode a teda každý ich nadbytok sa z tela ľahko vyplaví. Konzumácia potravín s obsahom vitamínu B zredukuje vypadávanie vlasov a posilní ich rast.
B vitamíny
Vitamín B sa radí ku skupine 8 vitamínov, ktoré, hoci sú príbuzné, sú zároveň úplne odlišné. Boli doby, kedy sa verilo, že B vitamíny sú iba jeden vitamín. Neskôr sa zistilo, že sú úplne rozdielne, no do rodiny už patrilo veľké množstvo zlúčenín. Ide napríklad o karnitín, predtým vitamín B20, kyselinu para-aminobenzoovú, teda vitamín B10, či adenín, to znamená bývalý vitamín B4.
Medzi osem členov B komplexu patrí B1 alebo tiamín, B2 riboflavín, B3 niacín, B5 alebo kyselina pantoténová, B6 alebo pyridoxín, B7 biotín, B9 kyselina listová a B12, inak povedané kobalamín.
Tieto B vitamíny sú rozpustné vo vode, preto je po tele vo veľkej miere rozptýlený a ľahko sa odstraňuje močom. Práve preto sú mnohé z týchto vitamínov bezpečné aj pri užití veľkej dávky. Existujú však príklady prípadov toxicity pre vitamín B6 a B3.
Vitamíny B sú potrebné pri mnohých biochemických procesoch v tele, vrátane regulácie hormónov, minerálov a celkového metabolizmu. Sú dôležité pre nervový systém a podporujú imunitný systém. Pomáhajú udržiavať správne svalové napätie, pokožku, nechty a vlasy. Sú potrebné pri delení buniek a vie sa o ich schopnosti znížiť riziko vytvorenia určitých druhov rakoviny (napríklad rakovina pankreasu).
Je možné vytvoriť si deficienciu každého z B vitamínov. Stane sa tak vtedy, ak vitamíny nie sú dostatočne dodávané prostredníctvom bežnej stravy, alebo ak nedochádza k ich vstrebaniu. Deficit vitamínu B1 vyústi do choroby beri-beri. Bez vitamínu B2 sa objavia symptómy ako suchá pokožka, zápal slizničnej membrány a dermatitída. Nedostatok vitamínu B3 sa prejaví ako pelagra, dermatitída a zmätenosť. Deficiencia vitamínu B5 nie je bežná, no ak sa vyskytne, vyústi do akné, svrbenia, pálenia kože a do straty citlivosti v prstoch rúk a nôh. Nedostatok vitamínu B6 spôsobuje anémiu, hypertenziu a dermatitídu. Deficiencia vitamínu B7 je u dospelých iba veľmi zriedkavá, no u detí môže narušiť ich rast a spôsobiť nervové poškodenie. Nedostatok vitamínu B9 aj B12 vyvoláva anémiu a zvýšené hladiny homocysteínu. Môže viesť aj k neurologickému poškodeniu.
Zdrojom B vitamínov v rámci jedálnička je rastlinná aj živočíšna strava. Jedinou výnimkou je vitamín B12, ktorý sa nachádza iba v živočíšnych produktoch. Mäso, vrátane rýb, mäsových výrobkov a pečene, je dobrým zdrojom B vitamínov. Nájsť ich možno aj v melase, kvasniciach, fazuli, celých zrnách, chili korení, v banánoch a zemiakoch.
Existujú výživové doplnky pozostávajúce z jednotlivých vitamínov B, skombinované s inými B vitamínmi či ako celý B komplex, prípadne s inými vitamínmi vo forme multivitamínových doplnkov. Nemali by ste ich však užívať bezdôvodne. Pretože keď ich telo vstrebe, všetok nadbytočný B vitamín vylúči. Výživové doplnky s B vitamínmi sa odporúčajú špeciálne starým ľuďom a tým, ktorý zažívajú stresové situácie. Vitamín B9 sa odporúča užívať tehotným ženám, pretože jeho nedostatok, hlavne v rannom embryonálnom štádiu, môže viesť k vrodeným vadám u dieťaťa.
Výživové doplnky s B vitamínom by sa mali užívať pri liečbe vypadávania vlasov v tom prípade, ak je plešatosť spôsobená nedostatkom vitamínov. U plešatejúcich, ktorí pravidelne fajčia alebo pijú, je práve toto s najväčšou pravdepodobnosťou príčina straty vlasov. Ostatní, ktorým redne vlasový porast, by mali prekonzultovať so svojím lekárom, či u nich nie je na vine deficit niektorého z B vitamínov.
Ak vezmeme do úvahy množstvo biochemických procesov závislých na B vitamínoch, je jasné, že by práve doplnok s B vitamínom mohol podporiť rast vlasov a zastaviť ich vypadávanie. Vyživuje totiž špeciálne bunky vlasových folikulov.
K B vitamínom, o ktorých sa vie, že môžu zvrátiť padanie vlasov, patria B3, B5, B6 a B12. Podobne, deficiencia vitamínu B1, B2, B3 a B5 spôsobuje vypadávanie vlasov a správna suplementácia ho môže zastaviť. Pri ošetrovaní padajúcich vlasov sa osvedčilo skombinovať B vitamíny so zinkom. Spolu tak môžu zvýšiť produkciu dihydrotestosterónu (DHT). DHT sa syntetizuje z testosterónu a je považovaný za hlavnú príčinu androgénnej alopécie. Spôsobuje rapídny úbytok vlasových folikulových buniek, čo do počtu aj aktivity. Preto je potrebné okamžité dodanie B vitamínov, aby bolo možné zvrátiť vypadávanie vlasov vyvolané DHT.
Nedostatok B vitamínov
- B1 (tiamín) – beri-beri, Korsakovov syndróm, vypadávanie vlasov
- B2 (riboflavín) – ariboflavinóza, vypadávanie vlasov
- B3 (niacín) – pelagra, demencia, vypadávanie vlasov
- B5 (kyselina pantoténová) – akné, nervové poškodenie, svrbenie, vypadávanie vlasov
- B6 (pyridoxín) – anémia, hypertenzia, opuchy, dermatitítda
- B7 (biotín) – narušený rast a neurologické poškodenia
- B9 (kyselina listová) – anémia, vrodené vady
- B12 (kobalamín) – anémia, strata pamäti, strata kognitívnych funkcií
Základné fakty o vitamíne B a jeho súvislosti s vlasmi
Faktom je, že zdravá strava vedie k zlepšeniu celkového zdravia, vrátane zraku, pokožky, nechtov a vlasov. V niektorých prípadoch straty vlasov ide o záležitosť presahujúcu len zdravé stravovacie návyky, no ak telo dostane vitamíny a živiny, ktoré potrebuje, bude schopné aspoň o niečo znížiť množstvo vypadaných vlasov a zlepší sa aj celkový stav vlasov.
Pokiaľ ide o vitamín B a padanie vlasov, netreba zabúdať na niektoré záležitosti.
- U žien, ktoré trpia na padanie vlasov je častou príčinou nedostatok vitamínu B12. Je dôležité mať správne hladiny B12 v tele, rovnako ako mať vyrovnaný jedálniček, v ktorom by nemali chýbať vajcia a mäso. Tak telo dostane dostatok B12 bez toho, aby bolo potrebné užívať výživové doplnky.
- Zvýšením hladín B12 je možné spomaliť proces vypadávania vlasov a stimulovať ich rast.
- B vitamíny sú natoľko podstatné pri opätovnom raste vlasov, že sú často predpisované spolu s inými liečebnými metódami pri padaní vlasov.
Ďalšie fakty o B vitamínoch a vypadávaní vlasov
Vitamín B je dôležitý faktor, aj pokiaľ ide o prevenciu vypadávania vlasov a ich opätovného rastu.
- Popri orálnom užívaní B vitamínu v prípade padania vlasov, existujú aj produkty ako šampóny a kondicionéry, ktoré ho obsahujú ako svoju súčasť.
- Vitamín B spolu s kyselinou listovou sú známe tým, že regenerujú bunky, ktoré sú zodpovedné za rast vlasov.
- Okrem toho, že podporuje rast, vitamín B zlepšuje zdravie a silu folikulov a tým bráni vlasom v padaní.
- Vitamín B môže pomôcť pri liečbe v kombinácii s predpisovanými prostriedkami, pomáha však aj v kombinácii s prírodnou liečbou. Jedným z najrozšírenejších prostriedkov proti vypadávaniu vlasov je biotín. Je odvodený od vitamínu B a skombinovaný s vitamínom H. jeho účinok je osvedčený, čo vysvetľuje jeho popularitu.
- Vitamín B3 posilňuje prietok krvi až priamo k vlasovým korienkom.
- B5 podľa všetkého stimuluje rast vlasov, takže sa nahradia vlasy vypadané. Ak trpíte nedostatkom tohto vitamínu, môže byť dosť problematické, aby došlo k rastu nových vlasov.
- Vitamín B3, známy aj ako niacín, pomáha pri cirkulácii krvi až ku korienkom vlasov.