Biome platobné možnosti

Prínosy koreňa maca pre zdravie muža

Existuje mnoho zdravotných problémov, ktoré podľa mnohých trápia iba jedno pohlavie. Mylná je však predstava, že ak sa nejaký problém objaví u ženy, nemôže sa objaviť u muža. No okrem niekoľkých špecifických a zjavných záležitostí, ktoré môžu postihnúť iba jedno pohlavie (napríklad iba muži môžu mať zväčšenú prostatu), väčšina z problémov sa týka aj druhého pohlavia. Neplodnosť žien je veľmi „populárny“ a diskutovaný problém, boli by ste však prekvapení, koľko mužov má tiež problémy s plodnosťou. Ide vlastne o rovnaké číslo ako v prípade žien, akurát sa o nich na verejnosti oveľa menej hovorí.

Pozrime sa bližšie na úžasný prínos macy pre zdravie muža, ktorý mimochodom poznali už peruánski domorodci. Ale ktoré z tisícky rokov známych benefitov sú aj vedecky podložené?

Maca zvyšuje mužské libido

Nie je možné udať iba jeden dôvod, ktorý ovplyvňuje sexuálnu žiadostivosť (libido). Libido môže byť ovplyvnené vysokým krvným tlakom, veľkým stresom, hormonálnymi dysfunkciami a zlou náladou. Prebehli štúdie, ktoré sledovali mužov vo veku 20 až 55 rokov. Testované osoby užívali počas štyroch mesiacov denne dávku o veľkosti 3000 mg macy. Títo muži udávali zlepšenie libida už pod dvoch mesiacoch užívania macy. A k týmto zmenám došlo bez zmeny v hladinách mužských pohlavných hormónov (to znamená, že hladiny estrogénu a testosterónu zostali nezmenené)! Tieto výsledky sú o to udivujúcejšie, že tento nárast libida nie je vôbec závislý od psychického stavu človeka (či už ide o znepokojenie alebo depresie). Maca má však vplyv aj na ženské libido.

Prínosy macy pre mužskú plodnosť

Je dobre známe, že ľudská plodnosť konštantne klesá, pritom na dôvode vôbec nezáleží. Väčšinou počuť o problémoch s plodnosťou žien. Problémy s plodnosťou má však rovnaké množstvo mužov ako žien. Klinické štúdie, ktoré sa týkali mužov vo veku 24 až 44 rokov, zistili, že maca významne zvyšuje množstvo spermií, objem semennej tekutiny aj pohyblivosť spermií. Maca je pri liečbe neplodnosti veľmi populárna, obzvlášť potom, ako sa ukázalo v rámci výskumov, že maca prispieva  k tvorbe zdravých spermií a k lepšeniu ich kvality.

Prínosy macy pre zdravú mužskú prostatu

Tak, ako muži starnú, sú stále častejšie vystavovaní problémom súvisiacim s prostatou. Keď muži prekročia päťdesiatku, stáva sa zväčšená prostata veľmi častým problémom. Zväčšená prostata sa nazýva aj BPH, benígna prostatická hyperplázia. Muži, ktorí majú 50 rokov a viac, sú vystavení riziku vzniku rakoviny prostaty, no to je menej časté ako riziko zväčšenia prostaty. Zistilo sa, že maca mužskej prostate prospieva, ale je dôležité zvoliť tú správnu farbu macy. Podľa výskumov vykonávaných na potkanoch, boli výsledky závislé od farby macy. Subjekty dostávali tri druhy macy, čiernu, červenú a žltú. Podľa výsledkov práve červená maca výrazne zmenšila zväčšenú prostatu, zatiaľčo žltá maca mala iba malý vplyv a čierna maca vôbec žiadny vplyv na redukciu zväčšenej prostaty. Maca sa hojne užíva pri prevencii rakoviny prostaty. Maca je dobre známa schopnosťou vyrovnať hladiny hormónov v tele. A keďže rakovina prostaty je jedným z typov rakoviny súvisiacej s hormónmi, je maca veľkým pomocníkom pri vytváraní prostredia, ktoré rakovine nesvedčí, udržiava zdravé hladiny hormónov.

Maca zvyšuje sexuálne funkcie a výdrž

Stále častejšie možno počuť, že maca je takzvanou prírodnou Viagrou, a to kvôli jej schopnosti zlepšiť problémy súvisiace s erekciou. V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 50 mužov so sexuálnou dysfunkciou, podávali všetkým mužom denne 2400 mg koreňu z macy. Po dvanásťtýždňovej liečbe u nich došlo k zlepšeniu erekcie a sexuálnej výdrže. Vplyv macy na sexuálny výkon je jemný a postupný, na rozdiel od Viagry, kde je účinok okamžitý a môže mať zdravotné riziká. Výsledky s macou ukazujú skutočné zlepšenie sexuálnych funkcií v čase bez zdravotných rizík spojených s liekmi podobnými Viagre.

Záver

Faktom je, že každá liečba za pomoci macy, pre ktorú sa rozhodnete, bude mať oveľa lepšie výsledky, ak ju skombinujete so zdravým životným štýlom a nejakým druhom miernej, zdraviu prospešnej činnosti. Podľa pôvodných obyvateľov Peru, ktorí používali macu po dlhé stáročia, má množstvo zdravotných prínosov a užívať macu môže vlastne každý. Je pravdou, že testy na ľuďoch ohľadne macy sú zatiaľ obmedzené. Napriek tomu západná klasická aj alternatívna medicína a ich záujem o macu rapídne stúpa. Viacero štúdií preukázalo dobré výsledky pre telo po užívaní 3000 mg macy denne. Odporúča sa však začínať s malými dávkami a postupne ich pomaly zvyšovať, až pokým nedosiahnete optimálnu dennú dávku.

Súvisiace produkty