Biome platobné možnosti

Rakovina prostaty a extrakt z brokolice

Medzi zdravotné prínosy extraktu z brokolicových klíčkov patria ich protirakovinové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto výhody podľa všetkého vychádzajú zo sulforafanu, silnej fytoživiny nachádzajúcej sa vo vysokej koncentrácii vo výhonkoch brokolice. Koncentrácia sulforafanu v brokolicových klíčkoch je približne 20 až 50 krát väčšia, než v zrelej brokolici.

Sulforafan je silný spúšťač enzýmov, ktoré chránia pred chemickými látkami vyvolávajúcimi rakovinu. Práve kvôli tomu skúmali odborníci extrakt z brokolicových klíčkov a jeho zdravotné prínosy spájané s fytoživinami.

Vedci napríklad hodnotili vplyv extraktu z brokolicových klíčkov a selénu na bunkové línie rakoviny prostaty. Selén je prvok a antioxidant, ktorý má potenciál ako protirakovinový agent. Vedci objavili, že extrakt z brokolicových klíčkov obohatený o selén predčil čistý extrakt z brokolicových klíčkov hneď viacerými smermi. Patria sem utlmenie proliferácie buniek, zníženie vylučovania prostatického špecifického antigénu (PSA) a vyvolanie bunkovej smrti u prostatických nádorových buniek.

Ďalší výskumníci sledovali vplyv sulforafanu na rast rakovinových buniek v prostate a ich životný cyklus. Ich analýza demonštrovala, že sulforafan spomalil rast rakovinových buniek v prostate a vyvolal pozastavenie životného cyklu. Tiež došli k záveru, že sa sulforafan javí ako hlavná aktívna zložka v brokolicových klíčkoch a preto by mohli byť vhodným zdrojom sulforafanu v prebiehajúcich štúdiách.

V inej štúdii vedci zistili, že sa začínajú uvoľňovať vysoké hladiny sírovodíku, ak sa do rakovinových prostatických buniek pridá sulforafan. Je to dôležité z toho dôvodu, že to ukazuje, ako môže sírovodík pomôcť sulforafanu stlmiť rast a šírenie rakovinových buniek v prostate.

Nebola stanovená žiadna odporúčaná dávka extraktu z brokolicových klíčkov. Neboli zaznamenané ani žiadne výrazné nežiadúce účinky. Ak chcete vyskúšať zdravotné prínosy extraktu z brokolicových klíčkov, prekonzultujte najskôr svoj zámer so svojím lekárom.

Súvisiace produkty