Biome platobné možnosti

Rebarborový koreň a detoxikácia organizmu

Prvé použitie rebarborového koreňa možno vystopovať až do roku 2700 pred naším letopočtom. V tej dobe využívali Indiáni Hopi z Číny a Tibetu koreň na liečbu prechladnutia. Okrem nádchy využívali rebarborový koreň v Číne aj na liečbu zápchy a hnačky.

V rokoch okolo 1600 objavil Marco Polo rebarborový koreň počas svojich ciest po Číne. A práve on rebarboru priviezol do Európy. V Európe sa stala natoľko populárnou, že bola jednou z najdrahších rastlín na trhu. Jej hodnota bola dokonca vyššia ako obchodná hodnota ópia. Až po roku 1800 ľudia objavili rebarboru popri jej liečebných vlastnostiach aj ako potravinu.

Rebarbora sa dostala do Ameriky až koncom osemnásteho a začiatkom devätnásteho storočia. Existujú záznamy, že si jeden farmár zakúpil semená a korene v Európe. O svojich znalostiach o rebarbore sa podelil so svojimi susedmi, takže získala veľkú popularitu a dokonca sa začala objavovať aj v obchodoch.

Rebarbora pochádza pôvodne zo západnej Číny. Rastie a zreje štyri a viac rokov. Keď dozreje, vykope sa v jesenných mesiacoch, najčastejšie v októbri, a to koreň alebo podzemná časť rastliny. Po zbere sa riadne umyje a odstránia sa z nej vonkajšie vlákna.

Korene sa rozkrájajú na kúsky, záleží na veľkosti, navlečú sa na šnúrky a vysušia na slnku. Ak ich slnko nedokáže dokonale vysušiť, dosuší sa rebarbora v trúbe. Po vysušení sa korene rozomelú na prášok a ten sa uchováva v pevne uzavretej nádobe.

Hnačka a rebarborový koreň

Rebarbora obsahuje dve hlavné zložky, ktoré z nej robia extrémne užitočnú pomôcku pri úľave od hnačky. Preháňacie zložky sú zodpovedné za zvýšenie kontrakcií hrubého čreva a za očistu. Prečisťujú črevá a odstraňujú príčiny hnačky.

Po tom, čo bol detoxikačný proces ukončený, prechádza ešte črevom tanínová zložka. Táto funguje ako očista, ktorá sťahuje z hrubého čreva všetky zvyšky infekčných baktérií, ktoré spôsobujú hnačku. Je to užitočné hlavne v prípade hnačky, ktorú vyvolalo podráždenie čriev. Príčina podráždenia sa odstráni a dodatočný adstringentný účinok rebarbory následne prevezme kontrolu nad hnačkou.

Zápcha a rebarborový koreň

Preháňacia, vyprázdňovacia schopnosť rebarbory z nej robí účinný prostriedok pri miernení záchvatov zápchy. Koreň stimuluje hrubé črevo a jeho kontrakcie, a práve tieto sťahy posúvajú stolicu hrubým črevom.

V prípade zápchy sa hrubé črevo nesťahuje spontánne, takže sa stolica hromadí a spôsobuje v hrubom čreve zápchu. Práve očistné opatrenia pomáhajú pohybovať nielen výkalmi, ale upravia aj tonus hrubého čreva, takže jeho sťahy budú oveľa pravidelnejšie.

Hrubé črevo sa na rebarborovom koreni nestáva závislé. Takže keď ho raz prečistí, zápcha by sa nemala vrátiť. Vo vysokých dávkach funguje rebarborový prášok ako jednoduché a bezpečné laxatívum. Umožňuje rýchlu a zdravú očistu bez upchatia čriev a nespôsobuje zápchu, ktorá až príliš často nasleduje po užití viacerých aktívnych preháňadiel.

Vnútorná očista a rebarborový koreň

Kombinácia preháňacích a adstringentných (vylučovanie znižujúcich) vlastností robí z rebarborových koreňov extrémne efektívny prečisťovač hrubého čreva. „Preháňadlo“ v rebarbore funguje tak, že zvyšuje motilitu hrubého čreva a pretláča ním stolicu. Toto pomáha vypudiť akúkoľvek napadnutú stolicu, ktorá sa mohla v črevách nahromadiť.

Je však zložité, aby sa hrubé črevo úplne vyčistilo iba vďaka kontrakciám hrubého čreva. Črevá v zažívacom trakte sú veľmi dlhé a rôzne sa vinú, v záhyboch sa môžu zachytávať zvyšky stolice. A práve preto je dôležitý aj adstringentný účinok rebarbory.

Látka zodpovedná za sťahujúci účinok, kyselina tanínová, nastupuje po vypudzovacej časti. A nastáva celkové prečistenie hrubého čreva. Odstráni sa zvyšný odpad a stolica, tiež prípadné infekčné baktérie.

Funkcia rebarborového koreňa je zameraná na prečistenie žalúdku a čriev, odstraňuje odpad a zároveň dezinfikuje črevá.

Zhrnutie prínosov

  • rebarborové korene sú efektívne pri liečbe hnačky,
  • preháňacia funkcia rebarbory je účinná pri liečbe zápchy,
  • kombinácia preháňacej a adstringentnej funkcie z nej robí efektívny čistič hrubého čreva.

Súvisiace produkty