Biome platobné možnosti

Senovka grécka a zdravá prostata

Senovka grécka sa nazývala aj „hviezda medzi koreninami“. Ako liečivá bylina má mnoho využití. Prebiehajúci výskum uvádza, že senovka grécka môže byť dôležitým doplnkom výživy v rámci prevencie a zlepšenia množstva ochorení a chorôb. Súvis medzi senovkou gréckou a zdravou prostatou nebol priamo skúmaný. Existuje ale niekoľko zaujímavých tvrdení, že by senovka mohla zohrávať úlohu v zlepšení zdravia prostaty.

Čo je to senovka grécka?

Senovka je bežne používaná korenina na Strednom Východe a v Ázii, je to kľúčová zložka kari. Jej semená sú bohaté na konzumnú vlákninu, antioxidanty, fytoestrogény a selén.

Senovka grécka na medicínske účely

Senovka grécka je všeúčelové korenie, ktoré sa používa pri príprave jedál a nápojov. Je to tiež starý liek využívaný pri rôznych problémoch, ako napríklad bolesti v krku, pálenie záhy a reflux. Senovka grécka je bohatým zdrojom fytoestrogénu, čo z nej robí užitočnú bylinku pre ženy s nízkymi hladinami estrogénov. Pomáha tiež pri zvýšení tvorby materského mlieka. Osvedčila sa aj pri zmiernení a predchádzaní niektorým zdravotným problémom, počínajúc cukrovkou, cez problémy so srdcom až po rakovinu. Na podporu tohto tvrdenia však neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Sú indikácie, že senovka grécka môže byť užitočná pri prevencii a snáď aj spomalení rakoviny prostaty, hoci výskum v tejto oblasti je iba predbežný.

Výskum týkajúci sa medicínskeho využitia senovky gréckej

Výskum ukázal, že senovka grécka má zmierňujúci účinok na hladiny lipidov v krvi. V limitovaných výskumných štúdiách, riešených väčšinou v Indii, sa senovka grécka ukázala byť schopná znížiť hladiny zlého cholesterolu a zvýšiť hladiny cholesterolu dobrého v prípade cukrovky. Mohla by byť preto užitočná, pokiaľ trpíte na cukrovku typu 2.

Senovka grécka zjavne znižuje hladiny glukózy v krvi. Vyzerá to tak, že chráni pred šedým zákalom, čo je bežným problémom pacientov s cukrovkou.

Vysoké hladiny fytoestrogénu v senovke gréckej môžu chrániť pred určitými druhmi rakoviny. Senovka môže pomôcť pri spomalení postupu HIV a iných chronických vírusových ochorení.

Treba si však uvedomiť, že výskum týkajúci sa jej prínosov v medicíne je len na začiatku.

Výskumy týkajúce sa senovky gréckej a zdravia prostaty

Podľa výsledkov publikovaného výskumu sa zdá, že senovka grécka tlmí bunkové línie zodpovedné za vznik rakoviny prsníka, pankreasu a prostaty. Senovka grécka je bohatá na selén, čo by mohlo vysvetľovať jej potenciálne ochranný vplyv proti mnohým typom rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, pľúc a prostaty.

Záverečné zhrnutie

Ako už bolo spomenuté, väčšina štúdií týkajúcich sa senovky gréckej sa uskutočnilo v Indii. A hoci výsledky výskumov boli pozitívne, boli testy príliš malé a náhodné na to, aby sa z nich dali vyvodiť jednoznačné závery. Ak máte zväčšenú prostatu alebo trpíte na rakovinu prostaty, môžete sa o senovke gréckej poradiť so svojím lekárom. V žiadnom prípade senovku grécku neužívajte na akýkoľvek účel bez toho, aby ste to prekonzultovali so svojím lekárom. Môže totiž tlmiť alebo úplne brániť vstrebávaniu iných liekov. Ak ste tehotná, neužívajte výživové doplnky s obsahom senovky gréckej. Aj keď je v poriadku, ak budete jesť jedlá, ktoré ju obsahujú.

Nenašli ste? Skúste vyhľadávanie:

Hľadať...
search

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.