V tomto článku sa dozviete:
- Čo sú strie?
- Ako môžete vedieť, či budete mať strie?
- Čo môžete urobiť, aby ste zabránili striám?
- Je možné sa strií zbaviť?
- Je možné zbaviť sa aj starších strií?
Čo sú strie?
Strie sú malé, oslabené pruhy v koži, ktoré sa objavujú najčastejšie na bruchu v neskorších štádiách tehotenstva, kedy sa brucho rýchlo zväčšuje aby sa prispôsobilo rastúcemu dieťaťu. Niektorým ženám sa objavujú aj na zadku, stehnách, bokoch a prsiach.
Strie sú spôsobené zmenami v pružnom podpornom tkanive, ktoré leží tesne pod kožou. Objavujú sa ako ružové, červenkasto hnedé, fialové alebo tmavo hnedé, v závislosti na farbe pleti. Neskôr slabnú, hoci nikdy celkom nezmiznú.
Ako môžem vedieť, či budem mať strie?
Je ťažké ich predvídať. Najmenej u polovice tehotných žien sa vvyskytnú strie, ale nikto nedokáže povedať s istotou, u koho sa vytvoria a u koho nie. Existujú určité faktory, ktoré zvyšujú šance na získanie strií.
Výskum naznačuje, že genetika hrá svoju úlohu: Ak vaša matka alebo sestra dostala strie počas tehotenstva, máte väčšiu šancu, že ich budete mať tiež.
Okrem toho, čím viac má vaša pokožka expandovať počas tehotenstva a ak k tomu dochádza príliš rýchlo, tým väčšia je pravdepodobnosť k rozvoju strie.
Pravdepodobnosť, že vám vzniknú strie je z týchto dôvodov:
- vysoký a rýchly nárasť vašej hmotnosti
- očakávate dvojičky
- očakávate veľké dieťa
- máte prebytok plodovej vody
Strie v tehotenstve
Ako sa vaše telo snaží vyhovieť rastúcemu dieťatu, môžete si všimnúť strie. Zistite, čo ich spôsobuje a ako je možné ich odstrániť po tehotenstve.
Čo môžete urobiť, aby ste zabránili striám?
Bohužiaľ, nieje toho veľa čo môžete urobiť. Počas tehotenstva sa odporúča nabranie hmotnosti - vo väčšine prípadov 11.34 kg až
15.88 kg - a pomalé priberanie môže znížiť šance pre vytvorenie strií.
Zmiznú vôbec niekedy strie?
Dobrou správou je, že strie sa zvyčajne stávajú oveľa menej nápadné asi šesť až dvanásť mesiacov po pôrode. Pigmentácia mizne a všeobecne sa stávajú ľahšie ako okolitá koža (farba sa bude líšiť v závislosti na farbe pleti), ale ich štruktúra zostane rovnaká.
Čo môžem urobiť, ak sa chcem zbaviť strií neskôr?
Strií sa nezbavíte úplne, ale ak vás obťažujú po tehotenstve, poraďte sa s dermatológom o spôsoboch ich minimalizácie. Existuje celý rad možností liečby.
Lokálna liečba, ako je tretinoín (Retina-A) a kyselina glykolová môžu pomôcť. (Poznámka: Retina-A nie je bezpečné používať počas tehotenstva a nie sú spoľahlivé informácie o množstve vylučovaného do materského mlieka alebo jeho účinky na dojčatá, takže je lepšie sa mu počas dojčenia vyhnúť).
Je niekoľko dôkazov, že laserové ošetrenie môže pomôcť obnoviť pružnosť pokožky a tiež zmeniť pigmentáciu, takže strie lepšie zodpovedajú zvyšku vašej pokožky.
Uvedomte si, že vzhľad strií je považovaný za kozmetický problém a je pravdepodobné, že zdravotné poistenie nepokryje náklady na dermatologické poradenstvo, lieky či postupy.