Podľa jednej malej štúdie môžu výživové doplnky s vitamínom D spomaliť alebo predísť rakovine prostaty nízkeho stupňa. Vitamín D znižuje zápal v tkanivách a zápal je poháňačom rakoviny.
Pre potreby štúdie vedci náhodne vybrali 37 mužov, ktorí si zvolili odstránenie prostaty, a podávali im buď 4000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu D alebo neaktívne placebo a to denne počas 60 dní pred ich operáciou.
Keď odborníci sledovali prostatu po operácii, zistili, že u mnohých pacientov, ktorým podávali vitamín D, došlo k zlepšeniu tumoru na prostate, zatiaľ čo nádor v placebo skupine zostal rovnaký, prípadne sa ešte zhoršil.
U viac ako 60 percent mužov, ktorí vitamín D užívali, sa rakovina v skutočnosti zlepšila. V niektorých prípadoch sa nádor zmenšil, u iných rakovina zmizla úplne. Uskutočnená štúdia však bola iba malá a v blízkej budúcnosti sa nepredpokladá uskutočnenie väčšieho a rozsiahlejšieho testu.
Lekári často odporúčajú mužom s rakovinou nízkeho stupňa alebo menej agresívnym nádorom na prostate prečkať takzvané obdobie „pozeraj a čakaj“. Mnoho pacientov aj s ich rodinami si ale netrúfajú čakať a volia chirurgický zákrok ešte predtým, než je za nevyhnutný považovaný aj z lekárskeho hľadiska. Práve vzhľadom na tieto zistenia možno navrhnúť užívanie vitamínu D, ktorý by mohol zredukovať potrebu na takýto radikálny zákrok.
Ďalší odborníci však upozorňujú, že táto štúdia bola príliš malá na to, aby sa z nej dali vyvodiť definitívne závery o hodnote vitamínu D pri boji s rakovinou prostaty. Výsledky testov musia byť zopakované na oveľa väčšej vzorke pacientov.
Časť odbornej verejnosti zdôrazňuje, že by ľudia nemali začať užívať vitamín D v nádeji, že dokáže spomaliť alebo vyliečiť rakovinu prostaty. Vitamín D je známy ako „slnečný vitamín“ a telo ho tvorí vtedy, keď je vystavené slnečnému žiareniu. Nachádza sa tiež v obohatených mliečnych výrobkoch a tučných rybách.