Biome platobné možnosti

Zelenina na zväčšenú prostatu

Zväčšená prostata, lekársky označovaná ako benígna hyperplázia prostaty (BPH) je ochorenie týkajúce sa starších mužov po štyridsiatke. Je to výsledok hormonálnych zmien spájaných so starnutím. Ak trpíte na BPH, môže vám pomôcť, ak začnete jesť viac zeleniny, hlavne zeleniny bohatej na vitamín C. Pridaním určitých potravín k vašej strave dokážete podporiť liečebný program, ktorý už vám možno váš lekár nastavil.

Súvis medzi zeleninou, jedálničkom a BPH

Podľa jednej štúdie je silná korelácia medzi jedálnym lístkom bohatým na živiny, s nízkym obsahom tukov a množstvom zeleniny a medzi zväčšenou prostatou. Cieľom štúdie bolo vyhodnotenie jedálnych lístkov viac ako 4000 účastníkov štúdie. Odborníci zistili, že štyri alebo viac porcií zeleniny denne znižuje riziko zväčšenia prostaty o 32 percent. Diéty, teda strava obsahujúca vysoké hladiny tukov zvyšuje toto riziko o 38 percent. Len mierny príjem alkoholu tiež výrazne znížil riziko vzniku BPH. Muži s nadváhou majú väčšie šance na vypuknutie tohto zdravotného problému, u obéznych mužov je v porovnaní s priemerne vážiacimi mužmi až 3,5 krát väčší predpoklad, že budú postihnutí BPH. Zvýšením konzumácie zeleniny zje dotyčný zvyčajne menej tukov a váha sa upraví.

Zelenina bohatá na vitamín C

Jedálniček a celkové stravovacie návyky zohrávajú pri zdraví prostaty tiež svoju úlohu. Zeleninové zdroje vitamínu C sú spájané s nižším rizikom vzniku zväčšenej prostaty. Medzi zeleninu bohatú na vitamín C patrí zelená listová zelenina, sladká paprika, špargľa, avokádo, brokolica, ružičkový kel, cibuľa, hrášok a rajčiny. Určité byliny a koreniny ako lucerna, senovka grécka a kajenské korenie sú tiež dobrým zdrojom vitamínu C. Zeleninu by ste mali konzumovať čerstvú a surovú a tak často, ako je to len možné. Varenie výrazne znižuje množstvo vitamínu C v potravinách.

Odšťavovanie

Čerstvé zeleninové džúsy a šťavy sú výborným zdrojom živín a fytochemikálií, ktoré sú dobré pre zdravie každého človeka. Pre zdravú prostatu odporúčajú odborníci šťavu namiešanú z jedného hlávkového šalátu, šiestich šparglí a šiestich mrkiev, k tomu vodu a tento mix je potrebné konzumovať denne.

Nad čím sa treba zamyslieť

Hoci je zelenina pre ľudí so zväčšenou prostatou dôležitá, výživný jedálniček by mal obsahovať aj ovocie, celozrnné potraviny a chudé mäso. Vyhýbajte sa tabaku, nadmernej konzumácii alkoholu a kofeínu. Pomôcť udržať prostatu zdravú možno aj tak, že denne vypijete dva litre vody a zvýšite pohyb a cvičenie. O prípadnej zmene v jedálničku a možných výživových doplnkoch sa pokojne poraďte so svojím lekárom.

Súvisiace produkty