Biome platobné možnosti

10 overených zdravotných prínosov kokosového oleja

Kokosový olej je jednou z mála potravín, ktoré možno klasifikovať ako „superpotravinu“. Jeho jedinečná kombinácia mastných kyselín môže mať silný pozitívny vplyv na zdravie. Zahŕňa napríklad odbúranie tukov, lepšie fungovanie mozgu a rôzne iné úžasné prínosy. Tu je desať zdravotných prínosov kokosového oleja, ktoré boli experimentálne potvrdené pri testovaní na ľuďoch.

1 Kokosový olej obsahuje jedinečnú kombináciu mastných kyselín so silnými medicínskymi vlastnosťami

Kokosový olej bol v minulosti démonizovaný kvôli jeho obsahu nasýtených tukov. V skutočnosti je kokosový olej jedným z najbohatších zdrojov nasýtených tukov, ktoré ľudia poznajú. Až takmer 90% mastných kyselín obsiahnutých v kokosovom oleji sú saturované.

Novšie údaje ukazujú, že nasýtené tuky sú neškodné. Mnoho veľkých štúdií, ktoré zahŕňali stovky tisícov sledovaných ľudí preukázalo, že celá myšlienka „upchávania artérií“ bola mýtus. Navyše, kokosový olej neobsahuje priemerné tuctové nasýtené tuky, aké by ste našli v syre alebo vyprážanom rezni. Nie, obsahujú takzvané triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCTs), čo sú mastné kyseliny strednej dĺžky.

Väčšina mastných kyselín v strave sú mastné kyseliny s dlhým reťazcom, no mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom obsiahnuté v kokosovom oleji sú metabolizované odlišným spôsobom. Prechádzajú z tráviaceho traktu priamo do pečene, kde sa využívajú ako rýchly zdroj energie alebo sa menia na takzvané ketolátky, ktoré môžu mať liečebný vplyv na poruchy mozgu ako napríklad epilepsia alebo Alzheimerova choroba.

Zhrnutie: kokosový olej obsahuje veľa triglyceridov so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú metabolizované rozdielne a môžu mať terapeutický vplyv na niektoré poruchy mozgu.

2 Národy, ktoré jedia veľa kokosa, patria k najzdravším ľuďom na planéte

Kokos je v západnom svete „exotickým“ jedlom. Konzumujú ho primárne ľudia, ktorí dbajú na svoje zdravie. V niektorých častiach sveta však patrí k základom jedálnička a ľuďom prospieval po mnoho generácií. Najlepším príkladom takejto populácie sú obyvatelia ostrovného štátu Tokelau v Tichom oceáne. Vyše 60% kalórií v ich strave pochádza z kokosových orechov a sú najväčšími konzumentmi nasýtených tukov na svete. Títo ľudia sa môžu pochváliť vynikajúcim zdravím, s nulovým výskytom ochorení srdca.

Iný príklad populácie, ktorá konzumuje veľa kokosových orechov a je veľmi zdravá, sú Kitavani.

Zhrnutie: mnoho národov po celom svete prospieva už po celé generácie vďaka konzumácii ohromného množstva kokosových orechov.

3 Kokosový olej môže zvýšiť výdaj vašej energie, čím pomáha spaľovať viac tuku

Obezita je v súčasnosti jedným z najväčších zdravotných problémov na svete.

Niektorí ľudia si myslia, že obezita je iba záležitosťou kalórií, iní veria, že záleží aj na zdroji týchto kalórií. Je faktom, že rôzne potraviny ovplyvňujú naše telá a hormóny rozličným spôsobom. Ak sa na to pozrieme takto, tak nie je kalória ako kalória.

Triglyceridy so strednou dĺžkou reťazca (MCT) v kokosovom oleji môžu zvýšiť výdaj energie v porovnaní s rovnakým množstvom kalórií z tukov s dlhým reťazcom. Podľa jednej štúdie 15 až 30 gramov MCT za deň zvýši výdaj energie za 24 hodín o 5%, celkovo ide približne o 120 kalórií za deň.

Zhrnutie: triglyceridy so stredne dlhým reťazcom v kokosovom oleji preukázateľne zvýšili výdaj energie za 24 hodín až o 5%. Potenciálne to z dlhodobého hľadiska vedie k výraznému úbytku hmotnosti.

4 Kyselina laurová v kokosovom oleji dokáže zničiť baktérie, vírusy, huby, pomáha odvracať infekcie

Takmer 50% mastných kyselín v kokosovom oleji tvorí 12-uhlíková kyselina laurová. Keď sa kokosový olej enzymaticky strávi, vytvorí zároveň monoglycerid nazývaný monolaurin. Obe, kyselina laurová aj monolaurin, dokážu vyhubiť škodlivé patogény ako sú baktérie, vírusy a huby.

Tieto látky napríklad preukázateľne zničili baktériu Staphylococcus Aureus (veľmi nebezpečný patogén) a tiež kvasinku Candida Albicans, čo je častý zdroj kvasinkovej infekcie u ľudí.

Zhrnutie: mastné kyseliny a štiepiace látky v kokosovom oleji dokážu zničiť škodlivé patogény, potenciálne pomáhajú chrániť pred infekciami.

5 Kokosový olej dokáže zahnať hlad, takže budete jesť menej, a to bez námahy

Jedna zaujímavá vlastnosť kokosového oleja je fakt, že dokáže utlmiť hlad. Môže to súvisieť so spôsobom, ako sa v ňom metabolizujú mastné kyseliny, pretože ketolátky môžu mať vplyv na zníženie chuti do jedla.

V jednej štúdii užívalo šesť zdravých mužov rôzne množstvo triglyceridov so strednou a dlhou dĺžkou reťazca. Muži, ktorí užívali najviac MCT, jedli denne v priemere o 256 kalórií menej. Iná štúdia, ktorej sa zúčastnilo 14 zdravých mužov zistila, že tí jedinci, ktorí užívali najviac MCT na raňajky, skonzumovali výrazne menej kalórií na obed.

Tieto štúdie boli iba malé a prebiehali iba krátku dobu. Ak by tento efekt pretrval po dlhú dobu, mohlo by to mať v priebehu niekoľkých rokov dramatický vplyv na telesnú hmotnosť.

Zhrnutie: mastné kyseliny v kokosovom oleji môžu výrazne znížiť apetít, čo môže z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvniť telesnú hmotnosť.

6 Mastné kyseliny v kokosovom oleji sa menia na ketóny, ktoré môžu zredukovať výskyt záchvatových stavov

Takzvaná ketogénna diéta (veľmi nízke množstvá sacharidov, veľmi vysoké množstvá tukov) je v súčasnej diéte sledovaná z dôvodu možnosti liečenia rôznych ochorení. Najznámejšou terapeutickou aplikáciou tejto diéty je liečba epilepsie u detí, ak je táto rezistentná voči liekovej terapii.

Táto diéta zahŕňa konzumáciu veľmi malého množstva uhľohydrátov a veľké množstvá tukov, čo vedie k výrazne zvýšenej koncentrácii ketolátok v krvi. Z určitého dôvodu dokáže táto diéta dramaticky zredukovať množstvo záchvatov u detí trpiacich na epilepsiu. Dokonca aj u tých, u ktorých nezaberali rôzne typy liekov.

Pretože sa MCT z kokosového oleja presúvajú do pečene a menia sa na ketolátky, často sa využívajú u pacientov trpiacich na epilepsiu, aby vyvolali ketózu a zároveň umožnili zaradiť do jedálnička o trochu viac sacharidov.

Zhrnutie: MCT obsiahnuté v kokosovom oleji dokážu zvýšiť koncentráciu ketolátok v krvi, čo môže pomôcť zredukovať záchvaty u detí s epilepsiou.

7 Kokosový olej dokáže zlepšiť hladiny cholesterolu v krvi a môže znížiť riziko ochorenia srdca

Kokosový olej je nabitý nasýtenými tukmi, ktoré nie sú pre profil lipidov v krvi vôbec škodlivé, ako sa donedávna myslelo. Nasýtené tuky zvyšujú HDL (dobrý) cholesterol a menia LDL cholesterol na benígny podtyp.

V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 40 žien, znížil kokosový olej celkový a LDL cholesterol, a zároveň zvýšil HDL v porovnaní so sójovým olejom. Uskutočnili sa aj testy na potkanoch a podľa ich výsledkov kokosový olej znižuje množstvo triglyceridov, celkového a LDL cholesterolu, zvyšuje HDL a zlepšuje krvné koagulačné faktory a antioxidačný status. Toto zlepšenie kardiovaskulárnych rizikových faktorov by malo teoreticky z dlhodobého hľadiska viesť k zníženému riziku srdcových chorôb.

Zhrnutie: testy na ľuďoch aj potkanoch ukazujú, že kokosový olej zlepšuje dôležité rizikové faktory ako je celkový, LDL a HDL cholesterol, čo sa môže prejaviť znížením rizika ochorenia srdca.

8 Kokosový olej môže chrániť vlasy pred poškodením, hydratovať pleť a funguje aj ako ochranný krém proti slnku

Kokosový olej môže slúžiť na rôzne účely, ktoré nemajú nič spoločné s jeho konzumáciou. Mnohí ľudia ho používajú na kozmetické účely a tiež na zlepšenie zdravia a zdravého vzhľadu pokožky a vlasov.

Testy na jednotlivcoch so suchou pleťou ukazujú, že kokosový olej môže zlepšiť hydratáciu a obsah lipidov v pokožke. Kokosový olej dokáže byť tiež veľmi dobrou ochranou proti poškodeniu vlasov. Jedna štúdia preukázala jeho efektívnosť ako ochranného opaľovacieho krému, pretože blokuje okolo 20% slnečných ultrafialových lúčov.

Iná aplikácia je využitie ako ústna voda v procese nazývanom olejové kloktanie, kedy môže kokosový olej zničiť niektoré zo škodlivých baktérií v ústach, zlepšiť dentálne zdravie a vylepšiť zlý dych.

Zhrnutie: kokosový olej možno aplikovať aj lokálne. Podľa uskutočnených štúdií môže fungovať ako pleťová hydratácia a ochrana voči poškodeniu vlasov. Môže sa tiež použiť ako slabý krém na opaľovanie a ústna voda.

9 Mastné kyseliny v kokosovom oleji dokážu zlepšiť fungovanie mozgu u pacientov s Alzheimerovou chorobou

Alzheimerova choroba je celosvetovo najčastejšou príčinou demencie a vyskytuje sa hlavne u starších jedincov. U pacientov s Alzheimerom sa ukazuje znížená schopnosť využívať glukózu na energiu v určitých častiach mozgu.

Ketolátky dokážu dodávať energiu mozgu a vedci uvažovali nad tým, že ketóny môžu poskytnúť alternatívny zdroj energie pre tieto poškodené bunky a zredukovať symptómy Alzheimerovej choroby.

Podľa jednej štúdie z roku 2006, konzumácia triglyceridov so stredne dlhým reťazcom viedla k okamžitému zlepšeniu funkcií mozgu u pacientov s miernejšou formou Alzheimerovej choroby. Ďalšie štúdie tieto zistenia podporujú, triglyceridy so stredne dlhým reťazcom boli intenzívne študované ako potenciálny terapeutický agent v prípade Alzheimerovej choroby.

Zhrnutie: štúdie ukazujú, že mastné kyseliny v kokosovom oleji dokážu zvýšiť hladiny ketolátok v krvi, dodávajú energiu bunkám v mozgu u pacientov s Alzheimerovou chorobou a zmierňujú príznaky.

10 Kokosový olej môže pomôcť pri odbúravaní tukov, hlavne nebezpečných tukov v brušnej dutine

Je známe, že kokosový olej dokáže znížiť apetít a zvýšiť spaľovanie tukov. Preto dáva zmysel, že môže pomôcť aj pri chudnutí.

Kokosový olej sa javí byť obzvlášť efektívnym pri odstraňovaní brušného tuku, ktorý sa ukladá v brušnej dutine a okolo vnútorných orgánov. Je to ten najnebezpečnejší tuk zo všetkých a spája sa s mnohými civilizačnými chorobami. Priemer pásu sa meria jednoducho a je to skvelá mierka pre množstvo tuku v brušnej dutine.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 40 žien s abdominálnou obezitou, užívalo 30 ml kokosového oleja denne. Viedlo to k výraznému zníženiu BMI a obvodu pása, a to v priebehu 12 týždňov. Iná štúdia s 20 obéznymi mužmi udáva zníženie obvodu pása o 2,86 cm po štyroch týždňoch užívania 30 ml kokosového oleja denne.

Toto číslo sa nemusí zdať ohromujúce. Ale treba si uvedomiť, že títo ľudia ani necvičili, ani neobmedzovali príjem kalórií. Prišli o výrazné množstvo brušného tuku, jednoducho iba pridaním kokosového oleja do svojho jedálnička.

Zhrnutie: kokosový olej môže pomôcť aj pri chudnutí. Treba však používať organický, panenský kokosový olej, a nie žiaden rafinovaný olej.

Súvisiace produkty