Biome platobné možnosti

Aké sú prínosy kokosového oleja v tobolkách?

Kokosový olej, teda nasýtený tuk, má podľa odborných zistení významné zdravotné prínosy a dokonca aj farmakologické využitie. Hoci sa nenasýtené tuky zvyčajne považujú za zdravšie, štúdie zistili, že kokosový olej dokáže znížiť hladiny nezdravého tuku v tele a podporiť chudnutie. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti sú prospešné pre celé telo. Kokosový olej možno využiť pri varení alebo ho možno užívať vo forme toboliek. Podľa výskumu je vhodnejší panenský kokosový olej, má lepší vplyv na zdravie než rafinovaný kokosový olej.

Antioxidačné vlastnosti

V jednom výskume porovnávali antioxidačný vplyv panenského kokosového oleja, rafinovaného kokosového oleja, slnečnicového oleja a olivového oleja. Vedci merali antioxidačnú aktivitu v pečeni, srdci a obličkách, tvorbu peroxidácie lipidov a oxidácie proteínov u potkanov. Celkovo sa ukázalo, že panenský olej je najsilnejší antioxidant. Znamená to, že eliminuje väčšinu voľných radikálov, ktoré vyvolávajú dlhodobé poškodenie orgánov, starnutie a môže spôsobiť rakovinu.

Prevencia vysokého krvného tlaku

Podľa výskumu pomáhajú tobolky z kokosového oleja regulovať tlak krvi a hladiny cholesterolu, zabraňujú vzniku vysokého krvného tlaku. Opakované zahrievanie nenasýteného palmového oleja podľa výsledkov testov zvýšil tlak krvi u potkanov. Kombinácia zahriateho palmového oleja a panenského kokosového oleja nemala takýto efekt. V inej štúdii, kde boli tiež testované potkany, panenský kokosový olej znížil celkový cholesterol, triglyceridy, fosfolipidy, lipoproteíny s nízkou hustotou alebo „zlý“ cholesterol a tiež VLDL alebo „veľmi zlý“ cholesterol, zatiaľ čo sa zvýšili hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou, alebo inak hladiny „dobrého“ cholesterolu.

Úľava od bolesti a horúčky

V jednej štúdii si dali odborníci za cieľ určiť, či má panenský kokosový olej protizápalový, bolesť tlmiaci alebo horúčku znižujúci vplyv. Ukázalo sa, že u potkanov sa potvrdili všetky tri účinky. Keď u potkanov vyvolali opuch ucha a labiek, panenský kokosový olej mal tlmiaci vplyv na zápal. V tej istej štúdii panenský kokosový olej účinkoval pri tlmení bolesti a horúčky u potkanov, u ktorých kvasinkami vyvolali hypertermiu (prehriatie organizmu). Podľa tejto štúdie odborníci odporúčajú namiesto acylpyrínu či iných tlmičov bolesti na chemickej báze, užívať tobolky s kokosovým olejom. Ten údajne dokáže utlmiť zápal, ktorý je často príčinou bolesti.

Chudnutie

Kokosový olej je nasýtený tuk. Teda typ, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za nezdravý a vôbec nepomáha ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Ale kokosový olej je triglycerid so strednou dĺžkou reťazca, čo je zdravý typ nasýtených tukov, ktorý dokáže podporiť chudnutie. V jednej štúdii podávali 49 mužom a ženám buď olivový olej alebo triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom. Teda také, aké sa nachádzajú v kokosovom oleji. Po 16 týždňoch sa u ľudí, ktorí konzumovali triacylglycerolový olej so stredne dlhým reťazcom, preukázateľne znížila hmotnosť. Teda schudli viac, prišli o viac celkovej tukovej hmoty a tuku na žalúdku než ľudia, ktorí užívali olivový olej. A hoci neexistuje žiadna „zázračná tableta“ na chudnutie, užívanie toboliek s kokosovým olejom a vzdanie sa ostatných tukov môže pomôcť pri dosiahnutí cieľov ohľadom chudnutia.

Nenašli ste? Skúste vyhľadávanie:

Hľadať...
search

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.