Biome platobné možnosti

Kajenská paprika - účinky a použitie

Kajenskú papriku, alebo čili možno nájsť po celom svete. Ide o bylinu, ktorá má mnoho zdravotných prínosov.  Výťažok z kajenskej papriky sa používa pri zmierňovaní bolesti, ako pomoc pri tráviacich ťažkostiach a na zlepšenie krvného obehu. Z historického hľadiska kajenskú papriku využívali už starovekí Indiáni na potláčanie nadúvania a zlého trávenia. Využívala sa aj v starovekej Číne, ako pomôcka pri zlepšení krvného obehu.

Využitie výťažku z kajenskej papriky

Výťažok z kajenskej papriky je veľmi populárny v priemysle s chudnutím. Použísa sa preto často v tabletkách na chudnute. Kajenská paprika obsahuje kapsaicín, ktorý zvyšuje hladiny norepinefrínu v tele, čo znamená navýšenie energie. Pri vysokých hladinách norepinefrínu v systéme je možné preukázateľne schudnúť, pretože sa v konečnom dôsledku zvyšuje metabolizmus[1]. Niektorí experti odporúčajú užiť výživový doplnok s kajenskou paprikou pol hodinu pred jedlom. Malo by sa tak vyvolať zvýšené spaľovanie tukov a potlačiť sa apetít[2]. Druhou možnosťou je užiť výživový doplnok s výťažkom z kajenskej papriky pred cvičením, čím sa zvýši spaľovanie tukov počas samotného tréningu.

Tabletky s obsahom kapsaicínu
Názov Obsah
Tabletky na chudnutie Oxotrin 100 mg

Kapsaicín, ktorý je obsiahnutý v kajenskej paprike, je známy aj tým, že pomáha pri prevencii srdcového infarktu[3]. Kapsaicín zvyšuje krvný obeh a srdcovú aktivitu. Okrem pomoci so srdcovým výkonom je známy aj tým, že dokáže znížiť krvný tlak. Kajenský extrakt dokáže pomôcť aj so zvýšením energie a výdržou. Je známy svojím povzbudzujúcim účinkom na telo a môže pomôcť zvýšiť hladiny energie.

Kajenská paprika - ďalšie využitie

Niektorí experti tvrdia, že užívanie výživových doplnkov s výťažkom z kajenskej papriky môže pomôcť pri ošetrení krvácania počas mimoriadnej situácie či nehody. Odporúča sa podávať postihnutému jednu čajovú lyžičku kajenského výťažku každých 15 minút, až pokým nepríde lekárska pomoc. Kajenský extrakt by mal stabilizovař krvný tlak obete a umožňovať zrýchlenie zrážania krvi, aby sa predišlo vykrvácaniu.

Mnoho ľudí, ktorí trpia na vredy, by sa mohlo potešiť, keď zistia, že výživové doplnky s výťažkom z kajenskej papriky môže pomôcť pri ich potláčaní.  Pomáha totiž pri opätovnej tvorbe žalúdočného tkaniva a tiež stimuluje alkalickú sekréciu  a znižuje sekréciu kyseliny. Kajenský extrakt sa úspešne využíva pri liečbe cefalalgie. Kapsaicín nachádzajúci sa v kajenskej paprike sa považuje za mocný liek proti bolesti. Ako liek proti bolesti podporuje tvorbu endorfínov v tele, ktoré následne blokujú bolesť.

Niektoré dôležité výskumy rakoviny sa tiež týkali výživových doplnkov s kajenskou paprikou. Kapsaicín v paprike bráni rastu ľudských rakovinových buniek prostaty, dôkazom sú testy v petriho miskách a na myšiach. Výskumníci začnú čoskoro s testami na ľuďoch, aby zistili, či sa tento postup osvedčí aj u pacientov.

Ďalšie použitie

Okrem ostatných známych prínosov môže kajenská paprika pomôcť aj pri zlepšení a zvýšení fungovania imunitného systému. Považuje sa aj za rastlinu, ktorá podporuje efektivitu iných bylín a liečivých rastlín. Kajenská paprika je bohatá aj na betakarotén a luteín, ktoré podporujú zdravie očí. Luteín je známy ako pomoc pri degenerácii makuly, čo je stav, ktorý môže viesť k rozmazanému videniu či dokonca slepote.

Hoci majú výživové doplnky s výťažkom z kajenskej papriky mnohé prínosy a môžu zlepšiť rôzne zdravotné problémy, je vždy dôležité prekonzultovať ich užívanie s lekárom.

1. Galgani JE, Ravussin E. Effect of dihydrocapsiate on resting metabolic rate in humans. Am J Clin Nutr. 2010;92(5):1089‐1093. doi:10.3945/ajcn.2010.30036
2. Janssens, P. L. H. R., Hursel, R., & Westerterp-Plantenga, M. S. (2014). Capsaicin increases sensation of fullness in energy balance, and decreases desire to eat after dinner in negative energy balance. Appetite, 77, 44–49. doi: 10.1016/j.appet.2014.02.018
3. Qin Y, Ran L, Wang J, et al. Capsaicin Supplementation Improved Risk Factors of Coronary Heart Disease in Individuals with Low HDL-C Levels. Nutrients. 2017;9(9):1037. Published 2017 Sep 20. doi:10.3390/nu9091037

Nenašli ste? Skúste vyhľadávanie:

Hľadať...
search

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
37 €​ 29,90 € 60 tabliet
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
Akcia -30%
51 €​ 45 € dávka na 1 mesiac
TOP AKCIA -30% Konečná cena: 31,5 €
Pozrieť

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.