Úvod > > > Kajenská paprika - vplyv na zdravie

Kajenská paprika - vplyv na zdravie

Kajenskú papriku, alebo čili možno nájsť po celom svete. Ide o bylinu, ktorá má mnoho zdravotných prínosov.  Výťažok z kajenskej papriky pomáha pri liečbe bolesti, zlepšuje trávenie aj krvný obeh. Z historického hľadiska kajenskú papriku využívali už starovekí Indiáni na liečbu nadúvania a zlého trávenia. Využívala sa aj v starovekej Číne, ako pomôcka pri zlepšení krvného obehu.

Popularita výťažku z kajenskej papriky

Výťažok z kajenskej papriky je veľmi populárny v priemysle s chudnutím. Kajenská paprika obsahuje kapsaicín, ktorý zvyšuje hladiny norepinefrínu v tele, čo znamená navýšenie energie. Pri vysokých hladinách norepinefrínu v systéme je možné preukázateľne schudnúť, pretože sa v konečnom dôsledku zvyšuje metabolizmus. Niektorí experti odporúčajú užiť výživový doplnok s kajenskou paprikou pol hodinu pred jedlom. Vyvolá sa tak zvýšené spaľovanie tukov a potlačí sa apetít. Druhou možnosťou je užiť výživový doplnok s výťažkom z kajenskej papriky pred cvičením, čím sa zvýši spaľovanie tukov počas samotného tréningu.

Kapsaicín, ktorý je obsiahnutý v kajenskej paprike, je známy aj tým, že pomáha pri prevencii srdcového infarktu. Kapsaicín zvyšuje krvný obeh a srdcovú aktivitu. Okrem pomoci so srdcovým výkonom je známy aj tým, že dokáže znížiť krvný tlak. Kajenský extrakt dokáže pomôcť aj so zvýšením energie a výdržou. Je známy svojím povzbudzujúcim účinkom na telo a dokáže zvýšiť hladiny energie.

Ďalšie využitie výťažku z kajenskej papriky

Niektorí experti tvrdia, že užívanie výživových doplnkov s výťažkom z kajenskej papriky môže pomôcť pri ošetrení krvácania počas mimoriadnej situácie či nehody. Odporúča sa podávať postihnutému jednu čajovú lyžičku kajenského výťažku každých 15 minút, až pokým nepríde lekárska pomoc. Kajenský extrakt stabilizuje krvný tlak obete a umožňuje zrýchlenie zrážania krvi, aby sa predišlo vykrvácaniu.

Mnoho ľudí, ktorí trpia na vredy, by sa mohlo potešiť, keď zistia, že výživové doplnky s výťažkom z kajenskej papriky môže pomôcť pri ich liečbe.  Pomáha totiž pri opätovnej tvorbe žalúdočného tkaniva a tiež stimuluje alkalickú sekréciu  a znižuje sekréciu kyseliny. Kajenský extrakt sa úspešne využíva pri liečbe cefalalgie. Kapsaicín nachádzajúci sa v kajenskej paprike sa považuje za mocný liek proti bolesti. Ako liek proti bolesti podporuje tvorbu endorfínov v tele, ktoré následne blokujú bolesť.

Niektoré dôležité výskumy rakoviny sa tiež týkali výživových doplnkov s kajenskou paprikou. Kapsaicín v paprike bráni rastu ľudských rakovinových buniek prostaty, dôkazom sú testy v petriho miskách a na myšiach. Výskumníci začnú čoskoro s testami na ľuďoch, aby zistili, či sa tento postup osvedčí aj u pacientov.

Ďalšie použitie

Okrem ostatných známych prínosov pomáha kajenská paprika aj pri zlepšení a zvýšení fungovania imunitného systému. Považuje sa aj za rastlinu, ktorá podporuje efektivitu iných bylín a liečivých rastlín. Kajenská paprika je bohatá aj na betakarotén a luteín, ktoré podporujú zdravie očí. Luteín je známy ako pomoc pri degenerácii makuly, čo je stav, ktorý môže viesť k rozmazanému videniu či dokonca slepote.

Hoci majú výživové doplnky s výťažkom z kajenskej papriky mnohé prínosy a dokážu liečiť vážne ochorenia, je vždy dôležité prekonzultovať ich užívanie s lekárom.

Kajenská paprika - vplyv na zdravie Priemerné hodnotenie: 4.5 4 hodnotení

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.