Biome platobné možnosti

Ako efektívny je acetyl L-karnitín pri chudnutí?

Výživový doplnok acetyl L-karnitín získal reputáciu kvôli schopnosti zlepšiť kognitívne schopnosti, rozprúdiť energiu a zvýšiť športové výkony. Vzrastá však záujem o využitie tohto nootropika aj pri chudnutí a spaľovaní tukov. Acetyl L-karnitín je známy tým, že podporuje vstrebávanie mastných kyselín do bunkových mitochondrií, čím získate viac energie, keďže spálite uskladnený tuk. Acetyl L-karnitín (skrátene ALCAR) je prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina, ktorá sa tvorí z iných aminokyselín lyzín a metionín. Ako výživový doplnok bol už dlhé roky populárny u vzpieračov a rekreačných športovcov. Je ale acetyl L-karnitín pri chudnutí skutočne účinný? A aké sú ďalšie z vlastností tejto látky?

Ako Acetyl-L-karnitín funguje?

ALCAR je potentnejšia (účinnejšia) alternatíva L-karnitínu s väčšou biodostupnosťou a širším záberom aktivít v tele. Je acetylovaný, čo mu dáva množstvo odlišných vlastností a prínosov, v porovnaní s jeho „rodičom“. Ako zdroj acetátu môže byť použitý pri tvorbe neurotransmiteru acetylcholín, ktorý sa používa v kognitívnych procesoch a ukladaní informácií do pamäte. Acetyl L-karnitín (a iné formy karnitínu), sú nutné pre energetický metabolizmus a pomáha prenášať lipidy k bunkám, aby tam mohli byť spálené a vytvárali ATP. Tento proces, pri ktorom sa tuk mení na energiu, je známy ako oxidácia. Biomarkery oxidácie boli po užívaní acetyl L-karnitínového doplnku zvýšené, čo viedlo k vzniku teórie, že používanie tohto výživového doplnku podporí chudnutie.

Existujú ďalšie mechanizmy fungovania ALCARu, nootropického doplnku a mocného antioxidantu. Je jednou z mála zložiek, ktorá dokáže ľahko prekračovať cez hematoencefalickú bariéru, čím ovplyvňuje energetický metabolizmus v bunkách mozgu. L-karnitín je známy tým, že jeho schopnosť preniknúť touto bariérou je slabá, takže nemá významný vplyv na tvorbu ATP v neurónoch. Pokiaľ neurónom vzrastie prísun energie, môže to vyústiť do zvýšenej mentálnej ostražitosti, pohotovosti a schopnosti sústredenia.

Acetyl L-karnitín sa zvykne kombinovať aj s cholínom, takže potom funguje ako prekurzor acetylcholínu. Tento neurotransmiter je zapojený do viacerých duševných procesov ako formovanie pamäte (hlavne krátkodobej a priestorovej pamäte), pozornosť, kreatívne myslenie, schopnosť logickej analýzy a dokonca do snívania. Navyše, acetylcholín je hlavným neurotransmiterom, ktorý je aktívny pri neuromuskulárnych spojoch a zohráva úlohu pri kontrole pohybu svalov. ALCAR funguje aj ako jeden z najlepších antioxidantov v mozgu. Jeden zo spôsobov, pri ktorom sa táto aktivita rozvíja, je redukcia prvkov oxidačného stresu, hlavne proteínovej oxidácie. Tento doplnok sa môže použiť na zníženie hladín vzrušivosti a toxicity v rámci mozgu, vrátane dopadu úhynu buniek po ich vystavení určitým toxínom.

Hlavné prínosy Acetyl-L-karnitínu

Predtým, než sa pozrieme na použitie acetyl L-karnitínu pre potreby chudnutia, prejdime si niektoré z bežnejších dôvodov na používanie tejto zlúčeniny. Dve hlavné využitia pre ALCAR je použitie kvôli zlepšeniu kognitívnych schopností a na ochranu a vylepšenie celkového zdravia mozgu. Tento potravinový doplnok dokáže obmedziť poškodenie mozgu vyvolané oxidatívnym stresom, a tiež zredukovať či dokonca nahradiť poškodenie, ktoré môže byť spôsobené inými toxínmi, ako je alkohol. Bolo tiež preukázané, že ALCAR podporuje odstraňovanie lipofuscínu z mozgových buniek, čo môže vylepšiť bunkové fungovanie a spomaliť starnutie mozgu. Keď sa liposukcín (odpadové zvyšky na báze tuku) nahromadí vo vašich neurónoch, môže narušiť signalizáciu medzi bunkami a dokonca viesť k predčasnému odumieraniu buniek. Acetyl L-karnitín pomáha transportovať tieto lipidové usadeniny z buniek mozgu a môže prispieť k výraznému zníženiu výskytu lipofuscínu v mozgových bunkách.

Acetyl L-karnitín sa berie aj na podporu zvýšených hladín kognitívnych schopností a lepšiu schopnosť učenia. Ľudia tvrdia, že im to pomáha pri rozpamätávaní a jasnejšom myslení. Pomáha zintenzívniť sústredenie pri učení či pri práci, dokonca zlepšuje nadšenie, elán a zanietenie. ALCAR môžete často nájsť doplnený cholínom ako podporu pre pamäť, či prísadu rôznych energetických nápojov. Výsledkom môže byť lepšia pozornosť, sústredenie a vnímanie.

Užívanie acetyl L-karnitínu pre potreby chudnutia

Prečo užívajú ľudia acetyl L-karnitín na chudnutie? A funguje to vôbec? Tento výživový doplnok je známy tým, že podporuje spaľovanie tukov bez toho, aby spôsobil úbytok svalov, čo je ideálne pre atlétov a kulturistov. ALCAR dokáže mierne podporiť vašu schopnosť spaľovať tuky, pretože pomáha prenášať voľné mastné kyseliny do mitochondrií v rámci telesných buniek. Tieto mitochondrie sú známe ako elektrárne či hnacia sila ľudských buniek. A majú na to dobrý dôvod. Využívajú proces známy ako oxidácia, v rámci nej rozkladajú tuk a mastné kyseliny. Potom je oveľa jednoduchšie zmeniť tuky na molekuly energie, známe ako ATP.

V podstate je to hlavná úloha ALCARu ako výživového doplnku na chudnutie. Natlačiť viac mastných kyselín do mitochondrií, aby boli spálené a využité ako energia. Tieto tuky sa bežne samovoľne nevstrebávajú, pokiaľ nie je prítomný karnitín, aby pomohol pri ich presune. Ak by sa dalo očakávať, môžete svoju energetickú potrebu uspokojiť z uloženého tuku. Výsledkom je nepatrný nárast v metabolizme lipidov a v schopnosti schudnúť. Práve to je dôvod, že sa ALCAR stal bežnou súčasťou v mnohých výživových doplnkoch určených na chudnutie.

ALCAR na chudnutie a dávkovanie

Koľko acetyl L-karnitínu by ste mali brať, ak chcete schudnúť? Obvykle sa odporúča brať ALCAR v množstve medzi 500 až 1500 mg denne. Ak ste ale zapojený do programu na chudnutie, je bežné užívať 2000 mg až 3000 mg acetyl L-karnitínu denne. Toto dávkovanie funguje u väčšiny ľudí, ale bude pravdepodobne potrebné, aby ste odskúšali, aká dávka bude pre vás najvhodnejšia. Začnite najskôr s nízkou dávkou, aby ste posúdili svoju toleranciu. ALCAR je úplne bezpečný, no zvýšenie dávky by mohlo vyvolať vedľajšie účinky. Sledujte preto všetko nezvyklé a tiež svoj pokrok pri chudnutí, aby ste mohli určiť, či doplnok účinkuje tak, ako má.

Kombinovaný ALCAR na chudnutie

Používanie acetyl L-karnitínu čisto na chudnutie vám zo začiatku poskytne iba mierne výsledky. Existuje množstvo dôkazov, prečo je ALCAR oveľa efektívnejší, ak je skombinovaný s inými prísadami. Patrí sem Yohimbine, výťažok zo zeleného čaju, 1-3 dimethylamylamín a kofeín. Samozrejme, aká kombinácia a v akej výške u vás bude fungovať, treba stanoviť starostlivým a dobre uváženým experimentovaním. Hoci sa acetyl L-karnitín používa častejšie ako nootropická pomoc, nie je žiaden dôvod na to, aby ste ho nemohli brať kvôli chudnutiu a zároveň pritom nezvýšiť svoje kognitívne schopnosti.

Nenašli ste? Skúste vyhľadávanie:

Hľadať...
search

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
57 hodnotení
Akcia -30%
51 €​ 45 € dávka na 1 mesiac
TOP AKCIA -30% Konečná cena: 31,5 €
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
34 hodnotení
33 €​ 25 € 1 mesiac
Pozrieť

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.


Tu zadajte hľadané slovo alebo výraz. Potom kliknite na lupu alebo odošlite enterom.