Citrus aurantium je významné ovocie pre tých, ktorí chcú schudnúť. Je známy aj ako „divoký pomaranč“ a ide o kombináciu citrus maxima (pomelo) a citrus reticulata (mandarinka). Toto ovocie núka viacero možností použitia, môže sa použiť ako potravina, vôňa do parfumov, domáci prípravok „na všetko“ a samozrejme doplnok pre potreby chudnutia.
Citrus aurantium – rastlinný stimulant a ingrediencia na chudnutie
Plod z ovocia Citrus aurantium sa ako liečivá bylina využíva v Číne už po stáročia. Aj preto sa odborníci na výživu rozhodli vyskúšať jeho liečivé vlastnosti a využiť divoký pomaranč pri správnom chudnutí.
Vplyv Citrus aurantium na chudnutie bol objavený v roku 1999. U testovanej skupiny, ktorá užívala doplnok s obsahom divokého pomaranču, sa prejavil markantný pokles telesného tuku. Na základe tohto úspechu sa rozhodli ďalší odborníci preštudovať účinok Citrus aurantium do hĺbky. Pri druhej štúdii vychádzali vedci z faktu, že na trhu síce existujú lieky na chudnutie, no mnohé z nich majú aj vážne vedľajšie účinky. Zároveň tvrdia, že Citrus aurantium môže byť vhodnou náhradou za Efedru.
Použitie Citrus aurantium
V južnej Indii sa nezrelé plody divokého pomaranču používajú ako potravina. Nezrelé ovocie nazývané „nartangai“, má v tomto stave výraznú chuť aj vôňu. Ovocie je možno tiež naložiť do soli. Takto predpripravené možno divoké pomaranče uvariť v „mliečnej ryži“, čo je vlastne recept pozostávajúci z tvarohu a ryže.
Zrelé ovocie sa používa pri varení. Šťava z pomaranču, nazývaná „pachadis“, má mnoho využití. Zo šťavy sa dá urobiť obzvlášť chutná marináda na mäso. Kôra alebo plátky pomaranču sú populárnou prísadou likérov a alkoholických nápojov, vyrába sa z nich napríklad belgické biele pivo. Severské varené víno nazývané „glögg“ tiež obsahuje kôru z divokých pomarančov. Kôra divokých pomarančov sa pridáva aj do medovníkov.
Prečo je Citrus aurantium lepší ako Efedera?
Pre kulturistov bola Efedera zázračným liekom, ktorý mal úžasné vlastnosti, pokiaľ ide o znižovanie hmotnosti. Avšak niekoľko mesiacov po uvedení na trh došlo k niekoľkým úmrtiam. Odborníci zistili, že príčinou smrti bolo práve užívanie Efedery. Efedera bola zavrhnutá a kulturisti museli začať hľadať bezpečnejší a lepší výživový doplnok na chudnutie.
Ako výživový doplnok sa Citrus aurantium svojimi účinkami takmer zhoduje s Efederou. Vedci v nezrelom plode Citrus aurantium identifikovali a izolovali zložku, ktorú nazvali „synefrín“. Synefrín je schopný zvýšiť bazálny metabolizmus, čo vedie k chudnutiu. Ako liek na chudnutie má Synefrín takmer rovnaký účinok ako Efedera alebo Efederín. Efedera sa dala používať na výrobu ilegálnych drog, amfetamínov. Synefrín však nie je kvôli fenolovej skupine na takúto konverziu vhodný.
Citrus aurantium – Synefrín a jeho výhody
Potentný Synefrín sa vyrába vyextrahovaním z nezrelých plodov Citrus aurantium. Výhody extraktu sú nasledovné:
- zvýšený metabolizmus,
- lipolýza, alebo rozklad tukov,
- termogenéza,
- znížený apetít.
Jedna výhoda Synefrínu oproti Efedre je, že je menej toxický a menej náchylný na vyvolanie problémov so srdcom, čo sú problémy spájané so zneužívaním, resp. nesprávnym užívaním Efedrínu.
Je pre vás Citrus aurantium vhodný?
Tak, ako v prípade väčšiny výživových doplnkov, všetko treba užívať s mierou. Citrus aurantium obsahuje ďalšie silné zložky, nie len Synefrín. Odporúča sa neužívať výživové doplnky s obsahom divokého pomaranču s inými stimulantmi obsahujúcimi Citrus aurantium. Prípadné vedľajšie účinky alebo následky pri užití nadmernej dávky sa môžu prejaviť nasledovne:
- zvýšený tep srdca,
- vysoký krvný tlak,
- bolesť hlavy,
- bolesť brucha.
Ako pri každom lieku alebo výživovom doplnku, pred zahájením diétneho alebo výživového programu sa poraďte so svojim lekárom. Nekombinujte doplnky a v prípade Sinefrínu začnite s malými dávkami a postupne ich zvyšujte.