Centella asiatica, alternatívne známa ako Gotu Kola alebo Indické pennywort,
U nás nazývaná Pupočník ázijský. Je to plazivá bylinná jednoročná rastlina s tenkými stonkami a plochými listami v tvare polmesiaca. Má drobné, červeno.ružové kvety, ktoré rastú v malých guľovitých zhlukoch v blízkosti pôdy.
Centella asiatica rastie divoko v priekopách a močaristých oblastiach Indonézie, Indie, Malajzie, Srí Lanka, severnej Austrálie, Iránu a Papuy-Novej Guiney. Centella asiatica obsahuje vitamíny A, B, C a D, spolu s radom minerálnych látok, vrátane zinku, draslíka, vápnika, horčíka, mangánu, sodíka, oxidu kremičitého a selénu. Tiež obsahuje chemické látky ako triterpenoidov, ktoré stimulujú produkciu kolagénu v tele, ďalej flavonoidy a aminokyseliny.
Liečivé vlastnosti Centella asiatica sú známe už po stáročia. Jeho listy a stonky sa používajú v tradičnej čínskej, africkej a ajurvédskej medicíne.
V čínskej medicíne, je Centella asiatica niekedy označovaná ako "fontána mladosti" vďaka jej liečivým vlastnostiam a pozitívnym účinkom na zdravie.
Účinky a použitie
Centella asiatica sa hojne používa kvôli svojim antivírovým, antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam.
Tradične sa používa na zmiernenie kožných problémov, ako je psoriáza, dermatitída a drobné popáleniny. Rastline Centella asiatica sa pripisuje schopnosť hojiť rany a popáleniny. Dokonca bolo uskutočnených aj niekoľko výskumov [1] Údajne zvyšuje prívod krvi do postihnutej oblasti, zvyšuje hladinu antioxidantov v rane, a podporuje produkciu fibroblastov, buniek, ktoré syntetizujú kolagén.
Jej kolagénové posilnenie a protizápalové vlastnosti znamenajú, že Centella asiatica môže znížiť výskyt strií a keloidných jaziev.
Centella asiatica má spevňujúci účinok na pokožku pri použití na určité miesto. V dôsledku toho sa často vyskytuje ako prísada do kože spevňujúcich krémov a pleťových vôd. Vzhľadom k svojej schopnosti stimulovať produkciu kolagénu, Centella asiatica môže zlepšiť vzhľad starnúcej kože tvarovaním jemných liniek a vrások.
Redukcia kolagénu v koži je nosnou matricou a je hlavným dôvodom pre tvorbu rýh a vrások zrelej pokožky. Údajnou schopnosťou Centella asiatica je doplniť materiál na výrobu kolagénu, čím sa stáva užitočnou protistarnúcou zložkou.
Ako prísada sa táto rastlina hojne používa aj do krémov proti celulitíde. Centella asiatica môže mať pozitívne účinky na koži napadnutej celulitídou, čo spôsobuje hromadné jamky vzhľadom podobné pomarančovej kôre. Celulitída sa zvyčajne objaví na stehnách, zadku a pažiach. Predpokladá sa. že zvýšením prietoku krvi dodáva silné antioxidanty, znižuje zápal a pôsobí ako diuretikum. Centella asiatica vyhladzuje a detoxikuje oblasti postihnuté celulitídou.
Doplnky alebo čaje z Centella asiatica sa môžu užívať orálne na zmiernenie príznakov stresu, úzkosti a hypertenzie.
Centella asiatica obsahuje triterpenoid s názvom asiatikosid, ktorý má mierne sedatívne proti úzkostné vlastnosti. Pri perorálnom podaní, Centella asiatica je tiež známe, že stimuluje krvný obeh a posilňuje steny žíl a kapilár, čo je užitočné pri liečbe kŕčových žíl a žilovej nedostatočnosti. Zvýšením prívodu krvi do kapilár pod kožou, môže Centella asiatica zlepšiť zdravie a kondíciu povrchových vrstiev pokožky. To môže tiež stimulovať rast vlasov a nechtov, pretože poskytuje zvýšený prietok okysličenej krvi do vlasových folikulov a nechtových lôžok.
Orálne doplnky z Centella asiatica môžu zlepšiť pamäťové funkcie tým, že zvyšujú prietok krvi do mozgu. To zvyšuje hladinu kyslíka v mozgu, zlepšenie koncentrácie a mentálnu ostrosť.
Na Ďalekom východe, sa Centella asiatica často pije v popoludňajších hodinách ako životabudič alebo tonic ktorý zosilňuje duševné schopnosti a jasnosť myslenia.
V Ayurvede sa Centella asiatica používa na liečbu cukrovky, lepry, šedého zákalu, a kašľa. Štúdie ukazujú, že Centella asiatica môže mať pozitívny účinok na symptómy Parkinsonovej choroby. Malo by však byť poznamenané, že Centella asiatica nie je uznávaná ako liek u U.S. Food and Drug Administration (FDA).
Centella asiatica sa používa ako prísada do malajzijskej, indonézskej, thajskej a srílanskej kuchyne. Môže sa jesť za surova ako súčasť zeleného šalátu. Na Srí Lanke je niekedy Centella asiatica zahrnutá v určitej forme kaše známa ako Kola Kenda, ktorá sa varí s varenou červenou ryžou a kokosovým mliekom.
Z Centella asiatica môžu byť vyrobené sladké nápoje.
Vedľajšie účinky
Konzumácia Centella asiatica môže mať vplyv na funkciu pečene. Preto by ju nemali perorálne užívať jedinci s ochorením pečene alebo užívajúci lieky ktoré máju vplyv na pečeň ako sú statíny.