Biome platobné možnosti

Vitamín C a tvorba kolagénu

Možno ste si všimli, ako je v dnešnej dobe vitamín C populárny. Je v zdravých nápojoch, zdravých tyčinkách, pastilkách na boľavé hrdlo. Ale počuli ste, že sa vitamín C dáva do produktov ako sú krémy na tvár? Čo má teda vitamín C spoločné s pleťou?

Vitamín C dokáže pre naše telo urobiť veľa dobrých vecí. Slúži ako prevencia chorôb ako napríklad skorbut, dokáže znížiť riziko niektorých druhov srdcových chorôb, je prínosný pre ľudí s anémiou a nedostatkom železa. Ale snáď jednou z najdôležitejších funkcií je jeho úloha pri tvorbe kolagénu.

Kolagén je proteín, ktorý funguje ako lepidlo, ktoré k sebe pripája bunky. Ide o najhojnejšiu vlákninu v našich spojivových tkanivách, telu dodáva tvar a podporu. Kolagén sa nachádza v spojivových tkanivách našej pokožky, zubov, kostí, orgánov a chrupaviek. Kolagén udržiava našu pokožku pružnú a pevnú, chráni ju pred „krčením“ a vráskavením.

Úloha vitamínu C v tvorbe kolagénu je v interakcii s aminokyselinami v rámci kolagénových buniek. Do týchto aminokyselín pridáva vodík a kyslík, aby sa mohli podieľať na výrobe kolagénu. Ak sa vám nedostáva správne množstvo vitamínu C, produkcia kolagénu sa bude spomaľovať. Pokles tvorby kolagénu nespôsobí iba to, že bude pokožka náchylnejšia na vznik vrások, môže byť tiež náchylnejšia na tvorbu podliatín a modrín.

Nenašli ste? Skúste vyhľadávanie:

Hľadať...
search

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
19 €​ 17 € až 2 mesiace používania
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
19 €​ 15 € až na 2 mesiace užívania
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
Náš tip
29 €​ 22 € až 6 týždňov liečby
Pozrieť

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.