menu close
Úvod > > > Ako vybrať najlepší šampón proti vypadávani...

Ako vybrať najlepší šampón proti vypadávaniu vlasov?

Vyberáme najvhodnejší šampón proti padaniu vlasov

Vedeli ste, že šampón dnes dokáže omnoho viac ako iba udržiavať Vašu hlavu čistú? Dokáže pomôcť stimulovať vlasové folikuly a dokonca aktivovať rast vlasov. Správny šampón pomáha udržať vlasy zdravšie, hrubšie a plnší účes po dlhší čas.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s odborníkmi z oblasti dermatológie. Našim cieľom je poskytnúť nezaujatý pohľad na zloženie šampónov proti vypadávaniu vlasov a posúdenie ich vhodnosti pri liečbe vypadávania vlasov. Uvedené informácie sú faktické a doplnené aj o odkazy na relevantné výskumy.

Prostriedkov proti vypadávaniu vlasov je mnoho a často sa veľmi líšia. Prvým krokom by mala byť výmena bežného šampónu za šampón vyvinutý špeciálne na boj proti vypadávaniu vlasov. Je však veľmi ťažké vybrať si správny šampón proti vypadávaniu vlasov bez základných vedomostí o vypadávaní vlasov a o možnostiach liečby, ktoré na trhu existujú.

NÁŠ TIP:
Šampón Folivital Pro 200ml
 • obsahuje všetky dôležité zložky
 • bezpečný pre všetky typy vlasov
 • pre mužov aj ženy
Šampón Revita 205ml
 • overená kvalita (10 rokov na trhu)
 • technológia Nanosomov
Bio Šampón Revivogen 360ml
 • overená kvalita (viac ako 10 rokov na trhu)
 • zameraný na dedičné vypadávanie
 • super čistiaci

Prečo vlasy vypadávajú?

Vlasy rastú a vypadávajú každému človeku
Rastový cyklus - vlasy u každého človena neustále rastú a vypadávajú

Vlasy vypadávajú každému človeku. Je to preto, lebo rastú v tzv. rastových cykloch, trvajúcich priemerne 4 až 7 rokov. Zdravý vlas po skončení cyklu vypadne a nahradí ho nový. Podľa odborníkov je v norme ak denne vypadne aj do 100 vlasov.[1], [2]

Ak vlasy vypadávajú častejšie ako by mali, toto sú najčastejšie príčiny:

 • Dedičnosť
 • Vplyv hormónov
 • Stres
 • Tehotenstvo
 • Nevyvážená strava

Nadmerné vypadávanie vlasov postihuje rovnako mužov aj ženy. Príčiny sa líšia od človeka k človeku a preto je veľmi dôležité vybrať si liečbu, ktorá je vytvorená na konkrétnu príčinu.

Ak je vypadávanie vlasov spôsobené nedostatočnou výživou, zlozvykmi ako fajčenie alebo namáhanie vlasov, dobré výsledky sa môžu dostaviť zmenou životného štýlu v kombinácii s vhodným šampónom.

Ak je príčinou vypadávania vlasov dedičnosť, správny šampón tvorí základ širšej liečby.

TIP: Návrhy na liečbu na základe komplexnej analýzy : klikni tu

V každom prípade, vhodný šampón proti vypadávaniu vlasov by mal určite obsahovať niektoré kľúčové zložky a na druhej strane by v žiadnom prípade isté zložky obsahovať nemal. Pozrime sa na ne bližšie:

Dôležité zložky šampónu proti vypadávaniu vlasov

Dobrý šampón má dobré zloženie
Správne zloženie šampónu je kľúčové

Najlepší šampón proti vypadávaniu vlasov nie je ten, ktorý je najviac známy a ani ten, ktorý vidíte najčastejšie v reklame. Kvalita sa hodnotí podľa látok, ktoré šampón obsahuje. Najlepší šampón proti vypadávaniu vlasov bude určite obsahovať niektoré hlavné účinné látky a rozhodne by mal byť obohatený zložkami, ktoré stimulujú rast vlasov a prospievajú zdraviu pokožky.

Vyberáme niektoré zložky, ktoré je vhodné mať v šampóne a sú podporené aj výskumom s topikálnou aplikáciou (vhodné pre šampóny a vlasové vody):

Kofeín

kávové zrná

Štúdia z roku 2007 potvrdila výrazný rast vlasového folikulu po aplikácii kofeínového roztoku. T. Fisher a jeho tím aplikovali laboratórnych podmienkach na vlasové folikuly mužský pohlavný hormón (testost.), ktorý rast vlasov spomaľoval , pričom naopak po aplikovaní kofeínu, došlo k výraznému rastu vlasového folikulu.[3] To je pozitívna správa najmä pre ľudí trpiacich dedičným vypadávaním vlasov. Neskoršie štúdie tiež potvrdzujú vplyv kofeínu na stimuláciu delenia vlasových buniek u mužov a žien a tiež predĺženie rastovej fázy vlasu.[4]

Zinok

zinok kapsula

6 mesačná štúdia z roku 2003 na 200 pacientoch, porovnávala účinok šampónu s obsahom zinku a minoxidilu. Výsledky preukázali signifikantný nárast počtu viditeľných vlasov v porovnaní s placebo skupinou.[5]

Saw palmetto

saw palmetto palma

Saw palmetto je rastlina z ktorej sa využívajú hlavne plody a extrakty z nich. Doterajšie štúdie potvrdzujú ,že extrakt pôsobí ako blokátor tvorby DHT (príčina dedičného vypadávania vlasov).[6] Ďalšia štúdia tiež zaznamenala zvýšenie priemerného počtu vlasov u pacientov liečených topikálnou formou v priebehu 24 týždňov.[7] Extrakt tiež prispieva k zníženiu tvorby mazu na pokožke hlavy.

Žihľava

žihľava listy

Zmierňuje zápal na pokožke. Zápal bol identifikovaný ako jeden z prejavov chronického vypadávania vlasov. Je to obranný mechanizmus tela, ktorý sa spúšťa, ak dôjde k poškodeniu buniek (vplyvom DHT, voľných radikálov, baktérií a pod.). Štúdia z roku 2011 preukázala, že zápal v bunkách na pokožke hlavy, vedie k aktivácii samodeštrukčého mechanizmu, ktorý postihuje vlasové korienky.[8]

Procyanidín

procyanidín molekula

Patrí medzi flavonoidy, ktoré sa nachádzajú hlavne v rastlinách ako jablká, hrozno a pod. Výsledky štúdií naznačujú, že má protizápalové, antioxidačné a protiplesňové účinky. Testy na pacientoch trpiacich vypadávaním vlasov preukázali signifikantný nárast počtu vlasov po 6 a 12 mesiacoch aplikácie.[9], [10]

Ďalšie prospešné zložky aj s popismi nájdete pri všetkých našich produktoch v popisoch. Neustále sledujeme vedecký výskum v oblasti vypadávania vlasov a o ďalších perspektívnych zložkách budeme určite informovať.

Nebezpečné zložky v šampónoch

Nebezpečné šampóny
Niektoré látky v šampónoch môžu spôsobiť problémy

Šampóny a kondicionéry často obsahujú nebezpečné až toxické zložky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na pokožku aj vlasy. Určite sa vyhnite týmto:

Sulfáty (SLS, SLES)

produkt obsahuje sls a sles podľa etikety

Sulfáty sú chemické látky s výraznými čistiacimi účinkami. Dodávajú šampónu penivosť a efektívne odstraňujú mastnotu. Nevýhodou je, že dráždia a vysušujú pokožku a z vlasov odstraňujú prirodzenú vlhkosť. V zložení sa objavujú pod názvami SLS – sodium lauryl sulfát, SLES – sodium lauret sulfát a pod. Rozšírené tvrdenia, že používanie sulfátov vedie k výskytu rakoviny nie sú potvrdené.

Parabény

produkt obsahuje parabény podľa etikety

Používajú sa ako konzervačné látky. Aj v nízkych dávkach sú pre telo toxické. Výskumy poukázali na súvis medzi parabénmi a rakovinou prsníkov.[11] Vyhnite sa zložkám s koncovkou parabén (metylparabén, butylparabén atď.)

Polyetylén glykol (PEG)

produkt obsahuje polyetylén glykol podľa etikety

Pôsobí ako zahusťovač – vytvára “krémovú“ textúru šampónu. Výskum preukázal, že môže obsahovať aj karcinogénne zložky [12]. Pre istotu sa tejto látke vyhnite.

Hľadajte:

 • Látky na zlepšenie cirkulácie krvi v pokožke (zlepšuje sa tým prísun výživných látok z krvi)
 • Látky, ktoré dokonale očistia pokožku od mazu (obsahuje veľké množstvo DHT) a prospievajú zdraviu pokožky
 • Výživné látky a aktivátory – dodajú vlasom potrebné živiny a aktivujú ich k novému rastu.

Vyhýbajte sa

 • Silným alebo toxickým chemikáliám. Aj v dnešnej dobe existuje veľké množstvo prípravkov, ktoré vlasy vyslovene poškodzujú. Týka sa to jednoznačne odfarbovačov vlasov alebo prípravkov s obsahom SLS alebo SLES.
 • Vôňam do vlasov a deodorantom.

Vybrali sme

Do našej ponuky sme sa po dôkladnom zvážení rozhodli zaradiť tri zo zoznamu tých najlepších šampónov proti vypadávaniu vlasov. Šampón Revita je zástupcom vedeckého pokroku a použitia najmodernejších technológií,  bio šampón Revivogen je jeden z najúspešnejších bio šampónov v histórii.  Naviac je šampón Revita doplnený o účinný kondicionér s látkami proti vypadávaniu vlasov, zatiaľ čo Revivogen kondicionér pôsobí na zahustenie vlasov. Oba spomenuté šampóny zaznamenávajú u pacientov na celom svete veľmi dobré výsledky. Do tretice - šampón FOLIVITAL PRO je náš posledný prírastok do rodiny TOP šampónov. Obsahuje to najlepšie z predchádzajúcich dvoch šampónov - kofeín, saw palmetto, biotín, zinok, aminokyseliny a mnohé ďalšie. Tento šampón je naším favoritom pre použitie na všetky typy vypadávania vlasov.

Šampón proti vypadávaniu vlasov Revita

Šampón od spoločnosti DS Laboratories, ktorá sa už niekoľko rokov sústredí hlavne na vývoj liekov proti vypadávaniu vlasov. Revita je označovaná ako jediný šampón na trhu, ktorý v sebe kombinuje látky s účinkom proti DHT, protizápalové látky a účinné antioxidanty. Stimuluje rast nových vlasov ako aj dodáva vlasom potrebné živiny a udržiava prirodzenú vlhkosť vo vlasoch. Revita je prvá pomoc pre každého, kto vypadávanie vlasov neberie na ľahkú váhu.
Zistite viac o šampóne Revita

Bio šampón proti vypadávaniu vlasov Revivogen

Revivogen – šampón, ktorý využíva iba bio prírodné ingrediencie a vďaka svojmu zloženiu, je vhodný na liečbu genetického vypadávania vlasov. Tento šampón dokonale očistí vlasy ale im aj dodá energiu od končekov a stimuluje rast nových vlasov. Šampón obsahuje aj dobrý pomer minerálov a výživných látok a je vhodný na denné používanie. Vhodná bio voľba na udržanie hustých a lesklých vlasov.
Zistite viac o šampóne Revivogen

Šampón proti vypadávaniu vlasov FOLIVITAL PRO

Náš tip: FOLIVITAL PRO je účinný a zároveň šetrný šampón proti vypadávaniu vlasov určený pre mužov aj pre ženy. Viac-úrovňový spôsob jeho pôsobenia zaisťuje hĺbkové čistenie vlasovej pokožky a jej posilnenie. Zároveň sa k vlasovým folikulom dostávajú silné a dôležité zložky. Synergická zmes DHT blokátorov, antioxidantov, minerálov, proteínov a liečivých bylín obnovuje rovnováhu, optimalizuje zdravie vlasovej pokožky a zlepšuje vitalitu a hrúbku vlasov.
Zistite viac o šampóne FOLIVITAL PRO

Výber šampónu uľahčí tabuľka : porovnanie šampónov proti vypadávaniu vlasov

Niekedy iba jednoduchá výmena šampónu nestačí. Snažte sa vyvarovať sa stresu, pretože poškodzuje vlasy. Ďalším krokom k ešte účinnejšej liečbe je pridať k šampónu vlasový aktivátor, ktorý šampón vhodne dopĺňa.

Tipy ako používať šampón proti vypadávaniu vlasov čo najefektívnejšie

Ako správne používať šampón proti vypadávaniu vlasov

Odborníci na vypadávanie vlasov odporúčajú začať používať šampón proti vypadávaniu vlasov okamžite ako zaznamenáte zvýšené vypadávanie. Nie je dôvod čakať.

Nemíňajte zbytočne príliš mnoho šampónu na samotné vlasy (na tie môžete použiť aj lacnejší šampón). Dôležitá je aplikácia priamo na vlhkú pokožku. Práve tam môžu jednotlivé zložky pôsobiť najlepšie na vlasové korienky.

Jemne masírujte pokožku so šampónom po dobu 1 až 3 minút. Masáž pomôže zlepšiť prekrvenie, čo je pre zdravú pokožku veľmi dôležité. Vlasy potom dôkladne opláchnite nie príliš horúcou vodou.

Väčšinu šampónov proti vypadávaniu vlasov môžete a mali by ste používať aspoň 4 až 5 krát do týždňa. V prípade ak šampón príliš dráždi alebo vysušuje pokožku, odporúča sa striedanie s iným šampónom.

Na záver

Všetci to poznáme - ak chceme vyriešiť nejaký zdravotný problém, zájdeme za doktorom. Doktor predpíše liek, v lepšom prípade nás liek vylieči a život beží ďalej. Málo ľudí sa naozaj zaujíma o to, akým spôsobom nám ten liek pomohol – hlavne, že pomohol.

S problémom vypadávania vlasov je situácia trochu zložitejšia. Vďaka množstvu príčin vypadávania vlasov, neexistuje jeden univerzálny liek na vypadávanie vlasov. Dokonca sa často stretávame aj s lekármi, ktorí o tomto probléme vedia veľmi málo a nepovažujú ho za “ozajstný” problém. Zaraďujú ho do skôr oblasti estetických problémov.

Žiaľ v dnešnej dobe je trh zaplnený šampónmi proti vypadávaniu vlasov s lákavou reklamou, ktoré sľubujú výsledky v priebehu niekoľkých dní. Často sú to pritom iba lepšie “oblečené“ žihľavové šampóny. Napriek kvalitám žihľavy a jej účinkom proti vypadávaniu vlasov – táto liečba vo väčšine prípadov vypadávania vlasov u mužov alebo u žien nestačí.  

Zloženie šampónu je teda základ. Neuspokojte sa so šampónom, ktorý uvádza, že obsahuje komplex výživných látok alebo komplex rastových faktorov a vety podobného štýlu. Vždy sa pýtajte predajcu: aké konkrétne látky šampón obsahuje, ktoré pomôžu proti vypadávaniu vlasov.

 • Vhodne vybratý šampón proti vypadávaniu vlasov môže výrazne napomôcť obnove vlasov.
 • Šampón používajte prinajmenšom 4-6 týždňov aby vlasy mali čas vyrásť a reagovať na liečbu.
 • Tiež sa uistite, že používate šampón presne podľa návodu výrobcu.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
12 hodnotení
26 €​ 22 € až 8 týždňov liečby
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
8 hodnotení
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
20 hodnotení
29 €​ 26 € až 6 týždňov liečby
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
5 hodnotení
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
3 hodnotenia
28 €​ 25 € až na 6 týždňov liečby
Pozrieť

Odporúčané čítanie z knižnice

Diskusia
person_outlineZákazník 16/02/2019

Ako dlho potrvá, kým šampón zaberie proti vypadávaniu vlasov?. Ďakujem

Bude to závisieť od príčiny vypadávania vlasov. Pokiaľ sa jedná o dočasnú príčinu - napríklad hormonálne zmeny alebo nesprávna životospráva, väčšinou je efekt viditeľný v priebehu mesiaca alebo dvoch. Ak je príčina vážnejšia - dedičné vypadávanie vlasov, odporúča sa komplexná dlhodobejšia liečba a to nielen šampónom ale aj vlasovým aktivátorom a vitamínmi. Všetky tieto produkty u nás nájdete.

local_library Odborný poradca biome.sk
person_outlineZákazník 24/05/2019

Je dobry aj domaci sampon z vyluhovanych byliniek? Zihlava, lopuch?

Takýto šampón - vodička má určite svoje výhody. Rastliny obsahujú množstvo zložiek prospešných pre vlasy aj pokožku. Neobsahujú ale ďalšie látky, ktoré môžu účinok ešte zlepšiť a šampóny ich obsahujú. Moderné šampóny proti vypadávaniu vlasov sú často kombináciou najrozličnejších moderných ale aj tradičných zložiek a výťažkov, čo je určite výhoda.

local_library Odborný poradca biome.sk
person_outlineZákazník 15/02/2019

Je pravda, že sa šampóny proti vypadávaniu vlasov môžu používať iba krátky čas a potom si treba dať dlhšiu pauzu? ďakujem.

Závisí to od druhu šampónu. Niektoré môžu napríklad pokožku viac vysušovať. Preto sa odporúča striedať ich s detským šampónom, ktorý nepôsobí na pokožku tak agresívne. Šampóny, ktoré máme v ponuke, sú vytvorené na dlhodobé používanie a nie je nutné ich striedať.  Môžu byť používané dlhodobo.

local_library Odborný poradca biome.sk

Tu zadajte hľadané slovo alebo výraz. Potom kliknite na lupu alebo odošlite enterom.